[ad_1]

کوالالامپور: پادشاه مالزی روز سه شنبه برای مقابله با ویروس کرونا که در بیمارستان ها مسلط است ، وضعیت اضطراری اعلام کرد و منتقدان آن را اقدامی توسط یک دولت ناپایدار برای پایبندی به قدرت دانستند.
این اعلامیه یک روز پس از آن صورت گرفت که نخست وزیر محدودیت های جدیدی را در بسیاری از کشورها در جنوب شرقی آسیا از جمله تعطیل کردن اکثر مشاغل ایجاد کرد و هشدار داد که سیستم مراقبت های بهداشتی “در آستانه” است.
در بیانیه کاخ ملی آمده است که سلطان عبدالله سلطان احمد شاه موافقت کرده است که تا اول اوت به دنبال درخواست نخست وزیر محدین یاسین حالت فوق العاده اعلام کند.
این اقدام امکان تعلیق پارلمان و فعالیت های سیاسی ، مانند انتخابات محلی را فراهم می کند و در شرایطی صورت می گیرد که دولت 10 ماهه بسیار ناپایدار محی الدین با چالش های زیادی روبرو است.
متحدان اصلی در ائتلاف حاکم وی تهدید می کنند که حمایت خود را پس می گیرند ، که می تواند منجر به فروپاشی دولت و لغو نظرسنجی های ملی شود ، که برخی از آنها می توانند شیوع بیماری را تشدید کنند.
مالزی در سال گذشته با محاصره شدید ویروس را تحت کنترل داشته است ، اما پس از تخفیف محدودیت ها ، موارد تسریع شده و به طور مکرر در روزهای اخیر رکوردهای جدیدی ثبت کرده اند.
بیانیه کاخ افزود: حادثه می تواند زودتر اصلاح شود اگر سطح عفونت به تأخیر بیفتد.
انتخابات سال گذشته صبح عامل اصلی ایجاد موج جدیدی از عفونت ها در سراسر کشور بود.
اما منتقدان ابراز نگرانی کرده اند که این اعلامیه – که به ندرت در مالزی مورد استفاده قرار می گیرد – مشکلی برای پایبندی موییدین به قدرت است که می تواند آزادی های مدنی را نقض کند.
جوزف بندیکت ، سیویکوس ، اتحاد جهانی سازمان ها و فعالان جامعه مدنی ، در توییتر خود نوشت: “اعلام وضعیت اضطراری به نظر می رسد تلاش دیگری از سوی مهیدین برای حفظ قدرت ، جلوگیری از انتخابات و لغو نظارت پارلمانی باشد ، به جای اینکه همه گیری را جدی بگیرید. .
یک روز تاریک برای دموکراسی.
مارینا ماهاتیر ، فعال و دختر نخست وزیر سابق ماهاتیر محمد ، در توئیتر اعلام کرد که اعلامیه اضطراری “اعلام شکست” است.
وی نوشت: “عدم توانایی در مدیریت همه گیری ، عدم توانایی در مدیریت ، عدم مراقبت از مردم”.
محییدین ابتدا سعی کرد شاه را ترغیب کند که در ماه اکتبر حالت فوق العاده اعلام کند ، اما رد شد.
مالزی از مارس سال گذشته میلادی و پس از استعفای ماهاتیر و فروپاشی دولت اصلاح طلب خود ، مهدی الدین بدون انتخابات به قدرت رسید ، در آشوب سیاسی به سر می برد.
این کشور بیش از 138000 مورد ویروس و 555 مورد مرگ را گزارش کرده است.

[ad_2]

By saliR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *