[ad_1]

استکهلم: محققان روز دوشنبه گفتند که هزینه های نظامی جهانی در سال 2020 به تقریباً 2 تریلیون دلار افزایش یافته است و این امر خنثی کننده تأثیر اقتصادی بیماری همه گیر Covid-19 است.
بر اساس گزارش م Instituteسسه تحقیقات بین المللی صلح در استکهلم (SIPRI) ، هزینه های نظامی جهانی با 2.6٪ افزایش به 1.981 میلیارد دلار (حدود 1.650 میلیارد یورو) در سال 2020 ، زمانی که تولید ناخالص داخلی جهانی 4.4٪ کاهش یافت.
دیگو لوپز دا سیلوا ، یکی از نویسندگان گزارش ، به خبرگزاری فرانسه گفت که این پیشرفت غیرمنتظره بود.
وی گفت: “به دلیل همه گیری ، همه تصور می كنند كه هزینه های نظامی كاهش خواهد یافت.”
لوپز دا سیلوا گفت: “اما با اطمینان می توان نتیجه گرفت كه Covid-19 تأثیر قابل توجهی در هزینه های نظامی جهانی حداقل در سال 2020 نداشته است.”
با این حال ، او هشدار داد که به دلیل ماهیت هزینه های نظامی ، ممکن است “سازگار با شوک” کشورها طول بکشد.
این واقعیت که هزینه های نظامی در طی یک سال با رکود اقتصادی رو به افزایش است به این معنی است که “بار نظامی” یا سهم هزینه های نظامی در کل تولید ناخالص داخلی نیز افزایش یافته است.
سهم کل از 2.2٪ به 2.4٪ رسیده است که بیشترین رشد سالانه از زمان بحران مالی در سال 2009 است.
در نتیجه ، اعضای بیشتری از ناتو به هدف اتحاد برای صرف حداقل دو درصد از تولید ناخالص داخلی برای ارتش خود دست یافته اند ، در حالی که 12 کشور در سال 2020 این کار را انجام داده اند در حالی که 9 کشور در سال 2019 این کار را انجام داده اند.
با این حال ، نشانه هایی وجود داشت که همه گیری بر برخی کشورها تأثیر گذاشته است.
کشورهایی مانند شیلی و کره جنوبی در واکنش به همه گیری صریحاً تصمیم به تصرف دارایی های نظامی گرفته اند.
لوپز دا سیلوا گفت: “کشورهای دیگر مانند برزیل و روسیه به صراحت اظهار نکردند که این توزیع به دلیل همه گیری توزیع شده است ، اما آنها به طور قابل توجهی کمتر از بودجه اولیه خود برای سال 2020 هزینه کرده اند.”
برای مثال ، پاسخ دیگر ، مانند مجارستان ، افزایش هزینه های نظامی “به عنوان بخشی از بسته محرک در پاسخ به همه گیری بود”.
لوپز دا سیلوا خاطرنشان کرد که بسیاری از کشورها با اقدامات ریاضتی به بحران اقتصادی 2008-2009 پاسخ داده اند ، اما “این بار ممکن است چنین نباشد”.
دو مصرف کننده بزرگ در جهان ایالات متحده و چین بودند که 39 درصد کل هزینه ها را واشنگتن و 13 درصد پکن را به خود اختصاص داده اند.
هزینه های نظامی چین همزمان با رشد اقتصاد افزایش یافته و طی 26 سال متوالی افزایش یافته و در سال 2020 به حدود 252 میلیارد دلار رسیده است.
ایالات متحده همچنین پس از هفت سال کاهش هزینه های خود را برای سومین سال متوالی در سال 2020 افزایش داد.
الكساندر ماركشتاینر ، دیگر نویسنده این گزارش ، در بیانیه ای گفت: “این نشان دهنده نگرانی های روزافزون در مورد تهدیدهای احتمالی رقبای استراتژیكی مانند چین و روسیه و همچنین تمایل دولت ترامپ برای حمایت از ارتش تخلیه شده ایالات متحده است.”
با این حال ، لوپز دا سیلوا خاطرنشان کرد که “دولت جدید بایدن هیچ نشانه ای در مورد کاهش هزینه های نظامی ارائه نکرده است.”
دارم تماشا میکنم Covid-19: هزینه های نظامی جهانی علی رغم بیماری همه گیر در حال افزایش است

[ad_2]

By saliR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *