[ad_1]

یانگون: چند صد معلم و دانشجو روز جمعه در دانشگاهی در میانمار اعتراض كردند در حالی كه ارتش شبکه خود را علیه مقامات بركنار شده توسط كودتا كه موجب محكومیت جهانی و تهدید به تحریم های جدید بود ، گسترش داد.
این تجمع پس از دستگیری وینگ هتین ، یکی از دستیاران اصلی رهبر واقعی آنگ سانگ سوچی ، که به همراه رئیس جمهور وینگ مینت در اوایل روز دوشنبه بازداشت شد ، بود.
این کودتا اتحاد 10 ساله این کشور را با دموکراسی به پایان رساند که ده ها سال حکومت ظالمانه حکومت جنتا را در پی داشت و موجب عصبانیت و تماس رئیس جمهور آمریکا شد. جو بایدن برای اینکه ژنرال ها قدرت را کنار بگذارند.
روز جمعه ، حدود 200 معلم و دانشجو در دانشگاه داگون در یانگون تظاهراتی برگزار كردند كه نشان دهنده احترام سه انگشتی وام گرفته شده از جنبش های دموكرات در تایلند بود و ترانه انقلابی محبوب را خواندند.
وین وین مو سخنران گفت: به عنوان یک شهروند ، من به هیچ عنوان نمی توانم این کودتای نظامی را بپذیرم. “آن زمان ما مورد توجه قرار گرفتیم دیکتاتوری. ”
دانشجویان در حال راهپیمایی در اطراف مجموعه دانشگاه ، شعارهای “زنده باد مادر سو” را سر دادند و پرچم های قرمز ، به رنگ لیگ ملی دموکراسی (NLD) سو کی را حمل کردند.
مین سیتو ، دانشجو ، گفت: “ما اجازه نمی دهیم نسل ما تحت این نوع دیکتاتوری نظامی رنج ببرد.”
ده ها مقام از چندین وزارتخانه دولتی در نایپیدو نیز عکس های دسته جمعی را پوشیده اند که لباسهایشان را روبان قرمز پوشانده و نماد دموکراسی را درخشان نشان می دهند.
کی تو ، سخنگوی NLD ، گفت که ساعاتی قبل از اعتراض روز جمعه دانشگاه ، وین هین در خانه دخترش دستگیر شد.
NLD بی سر و پا 79 ساله ، که دست راست سو کی محسوب می شود ، بخشهای طولانی را به اتهام مبارزات علیه ارتش در بازداشت به سر برد.
پیش از دستگیری ، وین هتین به رسانه های محلی گفت كه كودتای نظامی “عاقلانه نبود” و از مردم این كشور خواست “تا آنجا كه می توانند مخالفت كنند”.
سو چی از روز دوشنبه در ملا public عام دیده نشده است.
براساس انجمن کمک به زندانیان سیاسی مستقر در یانگون (AAPP) ، که بازداشت های سیاسی در میانمار را رصد می کند ، بیش از 130 مقام و قانونگذار در رابطه با کودتا بازداشت شده اند.
به ارائه دهندگان ارتباطات از راه دور در این کشور دستور داده شده است که دسترسی به فیس بوک ، اصلی ترین وسیله ارتباطی و دسترسی به اینترنت برای میلیون ها نفر در میانمار را کاهش دهند.
پس از خفه شدن فیس بوک ، افراد بیشتری از میانمار در روزهای اخیر به توییتر رفتند و یا شروع به استفاده از آن کردند VPN خدمات بای پس محاصره.
به اصطلاح جنبش نافرمانی مدنی با جمع آوری پول از طریق اینترنت ، مردم را به ابراز مخالفت هر شب ، کوبیدن گلدان ها و کوبیدن سنج ها برای نشان دادن خشم خود فرا می خواند.
فروشنده مواد غذایی ، تازین او ، که تصویری از سوچی را در قاب تلفن همراه خود دارد ، گفت: “من احساس می کنم که بعد از به دست گرفتن قدرت توسط ارتش امیدهای ما از بین رفته است.”
براساس AAPP ، تاکنون حداقل 14 فعال و چهره برجسته طرفدار دموکراسی دستگیر شده اند.
کو کو جی ، برادرزاده کارگردان مین هتین ، که پیش از این به دلیل انتقاد از ارتش در زندان بود ، روز جمعه تأیید کرد که عمویش را صبح کودتا تحویل گرفته اند.
کائونگ سات نایینگ گفت: “من فکر می کنم آنها همه مخالفانی را که می توانستند اطلاعات صحیح را با مردم به اشتراک بگذارند ، دستگیر کردند.”
این جاده در سطح جهانی محکوم شد.
پنجشنبه رئیس جمهور بایدن مجدداً فراخوان خود را از ژنرالها برای معکوس کردن مسیر تکرار کرد.
بایدن گفت: “ارتش برمه باید از قدرت به دست آمده خود صرف نظر كند ، وكلا و فعالان و مقاماتی را كه بازداشت كرده آزاد كند ، محدودیت های ارتباط از راه دور را برداشته و از خشونت خودداری كند.”
او ساعاتی پس از گفت مشاور امنیت ملی خود جیک سالیوان صحبت کرد کاخ سفید “این تحریم های مشخصی را برای افراد و نهادهای غنی شده ارتش که ارتش را غنی می کنند در نظر گرفت.”
وی جزئیات بیشتری بیان نکرد.
شورای امنیت سازمان ملل اقدام ملایم تری انجام داد و “نگرانی عمیق” را ابراز كرد – یك قدم از پیش نویس روز سه شنبه كه کودتا را محكوم كرد.
دیپلمات ها گفتند وتو چین و روسیه ، حامیان اصلی میانمار در سازمان ملل متحد ، روز سه شنبه زمان بیشتری را برای تصحیح پاسخ شورا خواسته اند.
فراخوان هایی برای شرکت های چند ملیتی که در تجارت نظامی میانمار کار می کنند برای قطع روابط به عنوان راهی برای فشار بر ژنرال ها وجود دارد.
Kirin غول آبجو ژاپنی روز جمعه گفت که در حال خاتمه همکاری مشترک خود با یک شرکت بزرگ نظامی است. کیرین مدتی است به دلیل ارتباط با کارخانه های آبجوسازی ارتش در میانمار تحت تحقیق قرار گرفته است.

[ad_2]

By saliR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *