[ad_1]

واشنگتن: کاخ سفید ابراز “خشم” کرد پاکستان رأی دادگاه عالی شرکت کنندگان در این دادگاه را تبرئه کرد آدم ربایی پر شور و آدم کشی از دانیل پرل در سال 2002 و گفت که این تصمیم “توهین” به قربانیان تروریسم هر کجا.
پرل ، رئیس 38 ساله دفتر جنوب آسیا برای وال استریت ژورنال ، در حالی که در پاکستان بود ، ربوده شد و سر او را بریدند ، در حال تحقیق در مورد ماجرای 2002 در مورد روابط بین آژانس جاسوسی قدرتمند این کشور ، ISI و القاعده.
دادگاه عالی پاکستان روز پنجشنبه فرجام خواهی علیه برائت “احمد عمر سعید شیخ” تروریست القاعده انگلیسی متولد انگلیس در پرونده آدم ربایی و قتل پرل را رد کرد و دستور آزادی وی را صادر کرد ، این تصمیمی است که توسط خانواده این روزنامه نگار آمریکایی “تقلید کامل از عدالت” اعلام شده است. ”
سخنگوی کاخ سفید ، جن پسکی ، در کنفرانس خبری روزانه خود روز پنجشنبه ، گفت: ” ایالات متحده از تصمیم دادگاه عالی پاکستان برای تأیید برائت مسئولین آدم ربایی و قتل وحشیانه خبرنگار وال استریت ژورنال ، دانیل پرل ، که وجدان جهان را در سال 2002 شوکه کرد ، خشمگین است. ”
“این تصمیم برای تبرئه و آزادی شیخ و مظنونان دیگر توهین به قربانیان تروریسم در همه جا ، از جمله در پاکستان است. ما اقدامات گذشته پاکستان را برای تلاش برای بازخواست کردن قاتلان آقای پرل تأیید می کنیم ، و توجه داریم که عمر شیخ در حال حاضر در پاکستان تحت نظر مقامات امنیت ملی در بازداشت است.
پسکی در پاسخ به س questionالی درباره آخرین تحولات در پاکستان گفت: “اما ما از دولت پاکستان می خواهیم که سریعاً گزینه های قانونی خود را بررسی کند ، از جمله اینکه به ایالات متحده مجازات قتل وحشیانه یک شهروند و روزنامه نگار آمریکایی را می دهد.”
شیخ و سه دستیارش – فهاد ناصیم ، شیخ عادل و سلمان ساکیب – در پرونده ربودن و قتل پرلا در کراچی در سال 2002 محکوم و محکوم شدند.
به گفته وی ، ایالات متحده متعهد است که عدالت را برای خانواده مروارید تأمین کند و تروریست ها را در هرجایی به خاطر جنایات هولناک خود پاسخگو بداند.
در واکنش به این تبرئه ، تونی بلینکن ، وزیر امور خارجه ایالات متحده در بیانیه ای محکم از پاکستان خواست همه امکانات قانونی را بررسی کند تا اطمینان حاصل کند که قاتلان پرل به محاکمه کشانده شده اند.
وی گفت: “ایالات متحده به شدت نگران تصمیم دادگاه عالی پاکستان در برائت از دست اندرکاران آدم ربایی و قتل دانیل پرل و همچنین اقدامات پیشنهادی برای آزادی آنها است.”
بلینکن گفت: “احمد عمر سعید شیخ در سال 2002 در ایالات متحده به گروگانگیری و توطئه برای گروگان گیری ، قتل پرل ، رئیس دفتر جنوب آسیا در روزنامه وال استریت ژورنال و در سال 1994 ربودن یک شهروند دیگر آمریکایی در هند متهم شد. ”
وی گفت که حکم دادگاه توهین به قربانیان تروریسم در همه جا ، از جمله در پاکستان است.
“ما از دولت پاکستان انتظار داریم که سریعاً توانایی های قانونی خود را برای اطمینان از انصاف بررسی کند. ما اظهارات دادستان کل کشور مبنی بر اینکه وی قصد دارد درخواست تجدیدنظر و لغو تصمیم را بدهد ، یادداشت می کنیم. ما همچنین آماده ایم که یک شیخ را به دلیل جنایات وحشتناک وی علیه یک شهروند آمریکایی تحت تعقیب قرار دهیم. ”
وی گفت كه ایالات متحده متعهد است كه عدالت را در مورد خانواده مروارید تأمین كند و تروریست ها را مورد بازخواست قرار دهد.
ترور مروارید سه سال پس از آن اتفاق افتاد که شیخ به همراه مسعود اظهر رئیس جیش محمد و مشتاق احمد زرگر در سال 1999 از هند آزاد شده و در ازای نزدیک به 150 مسافر از آنجا به افغانستان عبور کردند. .
وی به جرم آدم ربایی گردشگران غربی در این کشور در زندان به سر می برد.
سربریدن روزنامه نگار آمریکایی در سال 2002 عناوین بین المللی را به خود جلب کرده بود.
دادگاه عالی پاکستان دستور آزادی سه نفر دیگر را که به جرم دست داشتن در آدم ربایی و مرگ پرل به حبس ابد محکوم شده اند ، صادر کرد.
فیصل صدیکی ، وکیل خانواده مروارید ، گفت: روت و جودا پرل ، والدین پرل ، از این تصمیم که زندگی روزنامه نگاران در همه جا را به خطر می اندازد ، انتقاد کرده اند.
در آوریل سال 2020 ، قاضی دادگاه عالی سند ، حکم اعدام شیخ 46 ساله را به هفت سال زندان تبدیل کرد. دادگاه همچنین سه دستیار وی را که در این پرونده به حبس ابد محکوم بودند – تقریباً دو دهه پس از اینکه مجرم شناخته و زندانی شدند – تبرئه کرد.
دولت سند و خانواده پرل دادخواست هایی را در دادگاه اوج مطرح کردند و حکم دادگاه عالی را به چالش کشیدند.
ایالات متحده برای درخواست عدالت برای پرل ، به پاکستان فشار می آورد.
ماه گذشته ، ایالات متحده آمادگی خود را برای بازداشت شیخ اعلام کرد و گفت واشنگتن به او اجازه نمی دهد از عدالت فرار کند.
مونی ویلکینسون ، سرپرست وکیل دادگستری گفت که ایالات متحده به شدت نگران حکم دادگاه عالی پاکستان مبنی بر تأیید تبرئه محکومین دادگاه پاکستان است.
ویلکینسون گفت: “آزادی افراد درگیر توهین به خانواده دانیل پرل ، سایر قربانیان تروریسم در سراسر جهان و علت عدالت خواهد بود.”
در یک توییت ، برد شرمن ، نماینده مجلس ، گفت: قاتلان دانیل پرل آزاد هستند. و دکتر افریدی ، که به ایالات متحده کمک کرد اسامه بن لادن را بدست آورد ، در زندان می پوسد. ”
استیون باتلر ، رئیس دادگستری گفت: “ما به شدت ناامید هستیم که دادگاه عالی پاکستان علی رغم شواهد قاطع در مورد دخالت شیخ در آدم ربایی دانیل پرل ، که مستقیماً منجر به ترور وی شد ، تبرئه و دستور آزادی احمد سعید عمر شیخ را صادر کرد.” کمیته حمایت از روزنامه نگاران. هماهنگ کننده برنامه برای آسیا.

[ad_2]

By saliR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *