[ad_1]

پکن: در آستانه اولین نشست چهارجانبه ، چین روز جمعه گفت كه مبادلات و همکاری بین كشورها باید به جای “مستقیم” یا “تضعیف” منافع هر كشور ثالث ، تفاهم و اعتماد متقابل را تقویت كند و امیدوار است كه كشورهای مربوطه از تشکیل “کلیک های انحصاری” خودداری کنید.
رئیس جمهور آمریكا ، جو بایدن ، نخست وزیر نارندرا مودی، نخست وزیر استرالیا موریسون و نخست وزیر ژاپن یوشیهیده سوگا در اجلاس مجازی شرکت کردند که اولین کنگره برگزار می شود مدیران ارشد اتحادیه چهارجانبه ، در روز جمعه.
نمایندگان چهار کشور از زمان تأسیس آن در سال 2007 به طور دوره ای با یکدیگر دیدار می کنند و به عنوان “گفتگوی امنیتی چهار جانبه” شناخته می شوند.
در مورد واکنش چین به کنوانه Quad ، وزارت خارجه چین سخنگوی ژائو لیجیانگ در یک جلسه توجیهی رسانه ای در اینجا گفت که مبادلات و همکاری بین کشورها “باید به تقویت درک متقابل و اعتماد بین کشورهای منطقه کمک کند ، به جای اینکه در برابر منافع هر کشور ثالث قرار بگیرند یا آنها را تضعیف کنند”.
ژائو گفت: “ما امیدواریم كه كشورهای مربوطه از اصول گشودگی ، شمول و نتایج سودآور پیروی كنند ، از تشكیل” كلیك “های بسته و انحصاری خودداری كنند و به طریقی كه برای صلح ، ثبات و رفاه منطقه ای مناسب باشد ، عمل كنند.”
در این نشست مجازی ، چهار رهبر انتظار می رود که چشم انداز خود را در مورد یک اقیانوس هند و آرام آزاد و آزاد ، در میان چین ، که عضلات خود را در یک منطقه حیاتی استراتژیک کشیده است ، ارائه دهند.
چین درگیر اختلافات ارضی است که در دریاهای جنوب و شرق چین به شدت مورد اختلاف است. در چند سال گذشته ، پکن در نظامی سازی جزایر مصنوعی خود پیشرفت چشمگیری داشته است.
پکن ادعای حاکمیت بر کل دریای چین جنوبی را دارد. اما ویتنام ، مالزی ، فیلیپین ، برونئی و تایوان دعوای متقابل دارند. در دریای شرق چین ، چین اختلافات ارضی با ژاپن دارد.
اوضاع در حال تحول در منطقه هندو-اقیانوس آرام در نتیجه افزایش فشار ماهیچه های نظامی در چین به موضوع اصلی بحث در میان قدرتهای برجسته جهان تبدیل شده است. ایالات متحده ترجیح می دهد برای آزمایش اعتماد به نفس چین ، یک معماری امنیتی Quad ایجاد کند.

[ad_2]

By saliR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *