[ad_1]

پکن: قبلی جلسه شورای امنیت در مورد کودتا در میانمار ، چین ، که روابط نزدیک با هر دو است ارتش میانمار و یک رهبر عملا اونگ سان سوچی، روز سه شنبه گفت که همه اقدامات جامعه جهانی باید به ثبات سیاسی ، صلح و سازش در کشور کمک کند.
روز سه شنبه ، شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره وضعیت میانمار پس از کودتا بحث کرده و “مجموعه ای از اقدامات” را با ایده احترام به خواست مردم بیان شده در انتخابات عمومی نوامبر در نظر می گیرد.
روز دوشنبه ، ارتش میانمار کودتا کرد و سوچی و دیگر اعضای ارشد حزب حاکم وی را بازداشت کرد. این اعلامیه در تلویزیون تحت کنترل ارتش میاوادی پس از اعلامیه قبلی اعلام شد که با تهدید ثبات ملی ، کلیه عملکردهای دولت به فرمانده ارشد ارتش ، مین آنگ هلاینگ منتقل می شود.
همچنین گزارش شد که ارتش به مدت یک سال کنترل کشور را در دست گرفته است.
وانگ ونبین سخنگوی وزارت امور خارجه چین در جلسه توجیهی رسانه ای گفت: “همه اقدامات جامعه جهانی باید به ثبات سیاسی و اجتماعی میانمار و صلح و سازش در میانمار کمک کند تا از تشدید تنش ها و پیچیده شدن مسائل جلوگیری شود.” موضع چین در نشست شورای امنیت در زمان کودتای میانمار.
چین یکی از 5 عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد با حق وتو است که با حکومت نظامی نظامی بیش از دو دهه و بعداً با سو کی در سال 2016 این کشور را در ارتباط نزدیک دارد. پس از سالها در زندان
در سفر رئیس جمهور شی جین پینگ به میانمار سال گذشته ، چین و میانمار 33 معامله را امضا کردند که شامل زمینه هایی مانند سیاست ، تجارت ، سرمایه گذاری و ارتباطات بین مردم است.
به نظر می رسد تمرکز اصلی توافق ها روی اجرای کریدور اقتصادی 9 میلیاردی چین در میانمار (CMEC) بوده است که برای اولین بار دسترسی به اقیانوس هند را فراهم می کرد.
در جلسه توجیهی رسانه ای ، وانگ اظهارات روز دوشنبه را تکرار کرد که هم ارتش و هم سوچی باید اختلافات خود را در چارچوب قانون اساسی حل کنند.
“ما آنچه در میانمار اتفاق می افتد مشاهده کرده ایم. چین همسایه دوستانه میانمار است. امیدواریم همه احزاب میانمار بتوانند اختلافات خود را مطابق قانون اساسی و چارچوب قانونی به منظور حفظ ثبات سیاسی و اجتماعی به درستی مدیریت کنند ، ” او گفت.
وی همچنین از پاسخ دادن به سوالی درباره رئیس جمهور آمریکا خودداری کرد جو بایدنبیانیه در مورد وضعیت میانمار.
بایدن با محکومیت شدید کودتای نظامی در میانمار گفت: “ما با شرکای خود در سراسر منطقه و سراسر جهان همکاری خواهیم کرد تا از احیای دموکراسی و حاکمیت قانون حمایت کنیم و مسئولیت سرنگونی انتقال دموکراتیک در برمه را نیز به عهده بگیریم. ”
بایدن در بیانیه ای گفت ایالات متحده کسانی را که در این زمان دشوار کنار مردم میانمار ایستاده اند در نظر می گیرد.

[ad_2]

By saliR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *