[ad_1]

اظهارنظرهایی وجود دارد که دولت جدید ائتلاف به رهبری یایر لاپید ، رهبر حزب ، آینده ای دارد و نفتالی بنت ، رهبر یامینا ، که از سال 2009 به دولت نتانیاهو پایان داد ، می تواند در روابط با کشورهای همسایه و سایر کشورها تغییراتی ایجاد کند.

با توجه به این واقعیت که مسجد الاقصی تحت معاهده صلح امضا شده در 26 اکتبر 1994 بین اسرائیل و اردن تحت نظارت اداره بنیادهای مقدس اسلامی تحت وزارت بنیادها ، اسلام و وزارت روح القدس قرار دارد ، دولت استانی در دولت جدید اسرائیل نیز می تواند به دولت برود. به نظر می رسد این اتفاق می افتد.

– چندین دوره در کشورهای SRAL-RDN و دلایل آن

با ارزیابی روابط اسرائیل و اسرائیل برای خبرنگار AA ، این افزایش روابط ناشی از نقض مداوم اسرائیل علیه مسجد الاقصی و سرزمین های فلسطین است و در دوران نتانیاهو بین دو کشور فاصله زیادی وجود دارد.

استاد گروه علوم سیاسی دانشگاه اردن. محمد الحاری گفت که دولت جدید اسرائیل ، به رهبری پدر بنت ، عمدتا بر روی موضوعات تجاری تمرکز خواهد کرد و علاقه کمتری به منطقه خواهد داشت.

هری با تأکید بر اینکه در روابط بین تل آویو و امان در دوران نتانیاهو بدترین دوره تجربه شده است ، گفت: اولین و مهمترین دلیل این امر شخصیت مشکل آفرین نخست وزیر سابق اسرائیل است که نمی تواند با رویدادها و شرکا دوست باشد .

هری به اهمیت نقش اردن به عنوان یکی از شرکای پناهگاه در منطقه و موقعیت ائتلاف فلزی به رهبری نتانیاهو در موضوعات کلیدی مانند قرآن کریم و شهرک سازی یهودی اشاره کرد.

هری ، دلایل دیگری که منجر به وخامت روابط اسرائیل و اسرائیل شد ، در اصطلاح “معاهده قرن” است ، که حتی کمترین الزامات فلسطین و اردن را در “اتحادیه دو جانبه” نتانیاهو برآورده نمی کند ، طرح دونالد ترامپ ، وزیر امور خارجه ایالات متحده و دامادش جارد کوشنر ؛ نقض شدید اسرائیل در منطقه. وی بدون در نظر گرفتن اولویت های منطقه مانند صلح عادلانه و ثبات پایدار ، در حال گسترش روابط اسرائیل با برخی از کشورهای عربی است ، و گام هایی برای “عادی سازی” برداشت.

– اثرات زایمان و نشت ماهانه در ایالات متحده آمریکا

هری همچنین گفت که اردن می تواند در زمان دولت بنت راحت باشد ، با توجه به اینکه دولت ترامپ در ایالات متحده به پایان رسیده بود و من یک دولت دموکراتیک داشتم که خواسته های کشورهای عربی را بهتر درک می کرد و دولت جدید اظهاراتی را در حمایت از هر دو انجام داد تصمیم دولت در مورد مسئله اسرائیل و فلسطین.

هری با اشاره به احتمال تمایل بیشتر دولت بنت به بخشنامه های برش ورق ، گفت: “مطمئناً روابط بین اردن و اسرائیل مخزنی نسبتاً آسان خواهد بود. تحولات در این زمینه به مدت زمان دولت بنت بستگی دارد. می تواند در پروسه فلسطین پناه دهد. “من گفتم.

– K کشور ZM

خالد انيكات ، تحليلگر دانشگاهي و سياسي ، گفت كه روابط دو كشور براساس توافقنامه صلح ايران و اسرائيل در سال 1994 است.

وی با تأکید بر اینکه ، طبق تفاهم ، برخی از منافع اساسی در روابط اردن با اسرائیل وجود دارد ، از جمله مقدسات و حمایت پادشاه از آنها ، و اینکه تل آویو باید آنها را رعایت کند ،

“هر اقدامی از سوی اسرائیل با هدف تغییر وضعیت موجود تأثیر منفی بر روابط با اردن خواهد داشت. این اقدامات که شامل شهرک نشینان یهودی و تحریکات مداوم دولت اسرائیل مانند اخراج به سرزمین های مقدس ، ساخت شهرک های جدید و محاصره حجاج است. ، “به من گفته شد. این امر بر حمایت از پادشاه تأثیر می گذارد. “

انیکت تأکید کرد که هر گونه تردید ناشی از اسرائیل در مورد تصمیم دو کشور بر روابط با اردن تأثیر می گذارد.

“راست گرایی اسرائیل با اجرای سیاست های حل و فصل و تحمیل حاکمیت خود ، سود اسرائیل را تهدید می کند.” انیکت گفت که سیاست های مورد نظر باعث بی ثباتی کل منطقه می شود.

– متوسط ​​رو به بالا

پروفسور از گروه علوم سیاسی دانشگاه البیت در اردن. سایل اس-سرهان گفت: “در زمان نتانیاهو ، به ویژه در سه سال گذشته ، روابط اسرائیل و اسرائیل تحت سلطه تنش ها بوده است. این بیگانگی و اختلاف در روابط پس از ظهور بسیاری از موضوعات مهم که از اصلی ترین آنها است ، حتی بیشتر شده است. ثابت های اردن در سیاست خارجی. “من گفتم.

سرهان گفت كه نگرش پادشاه عبدالله دوم پادشاه اردن در برابر برنامه به اصطلاح صلح موسوم به “معامله قرن” ، هم در روابط اردن و اسرائیل و هم روابط اردن و آمریكا بیگانگی ایجاد می كند.

سرهان افزود که با توجه به وزنی که نتانیاهو پذیرفته است ، انتظار می رود تغییر قدرت در تل آویو و واشنگتن منجر به دستیابی به موفقیت در روابط اسرائیل و اسرائیل شود.

سرهان با بیان اینکه انتظار دارد وزیر خارجه ایالات متحده جو بایدن اسرائیل را تحت فشار قرار دهد و به جدی بودن حوادث اخیر در سرزمینهای اشغالی و غزه پی ببرد ، خصوصاً پس از اینكه شاه عبدالله دوم پادشاه اردن در این ماه به واشنگتن سفر كرد ، گفت: در خاورمیانه ما را وامی دارد که بگوییم روابط اردن و اسرائیل در دوره بنت نسبت به قبل از آن بهتر خواهد بود. “

سرهان افزود که با توجه به اینکه مسئله فلسطین یک محور مهم در سیاست خارجی اردن است ، اگر روابط بین تل آویو و امان بهتر باشد ، اردن می تواند در هر پروژه سازش نقش بیشتری داشته باشد.

[ad_2]

By saliR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *