[ad_1]

اسلام آباد: پاکستان در روز جمعه خدمات موقتاً را به حالت تعلیق درآورد سیستم عامل های رسانه های اجتماعی مانند توییتر ، فیس بوک و واتس اپ برای جلوگیری از استفاده از آنها برای سازماندهی تظاهرات به دنبال اعتراضات خشونت آمیز توسط یک گروه مذهبی رادیکال که اکنون توسط دولت ممنوع شده است.
دولت پس از سه روز اعتراض خشونت آمیز توسط تحریک لبیک پاکستان (TLP) روز پنجشنبه را ممنوع کرد تا دولت را مجبور به اخراج سفیر فرانسه به دلیل کارتون کفرآمیز سال گذشته در فرانسه کند.
TLP پس از دستگیری رئیس خود ، سعد حسین رضوی ، از روز دوشنبه دست به اعتراض زد.
هواداران TLP در اوایل این هفته در چندین شهر با اجرای قانون درگیر شدند و منجر به کشته شدن 7 نفر و زخمی شدن بیش از 300 افسر پلیس شدند.
برای جلوگیری از اعتراضات پس از نماز جمعه ، وزارت کشور خدمات مخابرات پاکستان را راهنمایی کرد (PTA) خدمات شبکه های اجتماعی را به مدت چهار ساعت از ساعت 11 صبح تا 3 بعد از ظهر به حالت تعلیق درآورد.
PTA در بیانیه ای اعلام کرد که “دسترسی کامل به سیستم عامل های رسانه های اجتماعی (توییتر ، فیس بوک ، واتس اپ ، یوتیوب و تلگرام) ممکن است مسدود شود.”
دلیل تعلیق توسط PTA اعلام نشده است ، اما منابع رسمی گفته اند که آنها نگرانند معترضان بتوانند از شبکه های اجتماعی برای برگزاری تظاهرات استفاده کنند.
خاموش کردن اینترنت و خدمات تلفن همراه یک روش معمول در پاکستان برای جلوگیری از اعتراضات و اقدامات تروریستی است.
اما این بار ، فقط رسانه های اجتماعی به طور خاص هدف قرار می گیرند ، زیرا گزارش شده است که TLP از آن به طور م againstثر علیه اقدامات دولت استفاده می کند.
روز پنجشنبه ، شیخ رشید احمد ، وزیر کشور ، به TLP هشدار داد که از YouTube برای بارگذاری فیلم های تبلیغاتی استفاده نکند.
در همین حال ، هنگام اجرای عملیات نهایی برای پاکسازی بزرگراه هایی که از چهار روز گذشته در استان پنجاب مسدود مانده بودند ، بیش از 3200 طرفدار TLP دستگیر شدند.
PM عمران خان گفت که چهار افسر پلیس در چهار روز درگیری شدید کشته و بیش از 600 نفر زخمی شده اند.
“من می خواهم ادای احترام ویژه ای به نیروی پلیس ما بخاطر موضع قهرمانانه آنها در برابر خشونت سازمان یافته با هدف ایجاد هرج و مرج برای سیاه نمایی دولت بدست آورم. چهار افسر پلیس به شهادت رسیدند و بیش از 600 نفر زخمی شدند. ملت ما مدیون این قهرمانان است و ما مراقبت خواهیم کرد خانواده شهدا. “خان در توئیتی نوشت.

پیش از این معترضان TLP از پاکسازی جاده ها و بزرگراه های اصلی لاهور و سایر مناطق استان خودداری کردند.
“در لاهور ، محیط بانان و پلیس عملیاتی را در محل اصلی اعتراض اسلام گرایان در یاتیم خانا چوك ، مقر TLP و مزار بنیانگذار آن خادم حسین ریزوی آغاز كردند. پلیس با مقاومت شدیدی روبرو شد ، اما پس از دستگیری معترضان علیه TLP “، یک افسر ارشد پلیس در پنجاب به PTI گفت
رعنا عریف سخنگوی پلیس پنجاب گفت بیش از 3200 کارگر و رهبر یا TLP در پنجاب از زمان درگیری بین اسلام گرایان و نیروهای انتظامی دستگیر شده اند.
TLP ادعا می کند که بیش از ده فعال آن در درگیری ها کشته و صدها نفر زخمی شده اند. پس از دستگیری دولت رئیس خود ، سعد رضوی ، کارگران تمام جاده ها و بزرگراه های اصلی کشور ، به ویژه پنجاب را مسدود کرده بودند.
از آنجا که درگیری های خشونت آمیز بین پلیس و فعالان TLP آغاز شده است ، پنجاب در چهار روز گذشته به عنوان یک میدان جنگ باقی مانده است.
غلام محمود دوگار ، رئیس پلیس لاهور گفت: “حدود 800 رنجر و افسر پلیس در عملیاتی گسترده که در ساعات اولیه جمعه علیه معترضان TLP در لاهور با پشتیبانی تدارکات ، از جمله خودروهای زرهی و توپ های آبی آغاز شد ، شرکت کردند.”
وی گفت پلیس از خانه های به خانه دیگر مکان های اعتراض همسایه را جستجو کرد.
TLP در نوامبر 2017 هنگامی كه جلسه مبادله فیض آباد در نزدیكی اسلام آباد را ترتیب داد و پایتخت را از فرودگاه قدیمی بین المللی برید ، مورد توجه قرار گرفت.
در آن زمان ، اتحادیه مسلمانان و نواز پاکستان (PML-N) در دولت بود و عمران خان ، نخست وزیر فعلی و حزب وی پاکستان تحریک انصاف ، از این اعتراض حمایت می کردند.[ad_2]

By saliR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *