[ad_1]

اسلام آباد: پاکستاندادگاه عالی روز سه شنبه دستور انتقال احمد عمر سعید شیخ ، تروریست القاعده متولد انگلیس ، متهم اصلی ربودن و قتل پر شور روزنامه نگار آمریکایی در سال 2002 را از سلول مرگ به سلول استراحت دیگر که توسط دولت اداره می شود ، صادر کرد.
نیمکت سه نفره از دادگاه اوج به رهبری عدالت عمر آتا بانیال دستور داد شیخ 46 ساله را به مدت دو روز به پادگان عمومی منتقل كنند ، پس از آن وی باید تحت امنیت شدید تا روز جمعه به یك خانه تعطیلات دولتی منتقل شود ، جایی كه خانواده اش قادر به دیدار خواهند بود. از ساعت 8:00 تا 5 عصر ، مقامات گفتند.
با این حال ، او به تلفن همراه یا اینترنت دسترسی نخواهد داشت. دولت هزینه اسکان و حمل و نقل خانواده وی را پرداخت خواهد کرد.
دادگاه گفت شیخ تحت مراقبت خواهد بود و حق ندارد از محلی كه در آن نگهداری می شود خارج شود.
با این حال ، دادگاه مجدداً فرجام خواهی دولت برای تعلیق حکم دادگاه عالی سند در مورد برائت متهم را رد کرد و از وی خواست تا در مورد رای دیوان عالی کشور تجدیدنظر کند.
پرل ، رئیس 38 ساله دفتر جنوب آسیا برای وال استریت ژورنال ، در حالی که در پاکستان بود ، ربوده شد و سر او را بریدند ، در حال تحقیق در مورد ماجرای 2002 در مورد ارتباطات بین آژانس جاسوسی قدرتمند این کشور ، ISI و القاعده.
در آوریل سال 2020 ، قاضی دو قاضی سند ، حکم اعدام شیخ را به هفت سال زندان تبدیل کرد. دادگاه همچنین سه دستیار وی را که در این پرونده به حبس ابد محکوم بودند – تقریباً دو دهه پس از اینکه مجرم شناخته و زندانی شدند – تبرئه کرد.
دولت سند و خانواده پرلا اسنادی را ثبت کردند دادخواست در دادگاه اوج ، رأی دادگاه عالی را به چالش می کشد.
روز پنجشنبه ، دیوان عالی کشور تجدیدنظرخواهی آنها از برائت شیخ را رد کرد و دستور آزادی وی را صادر کرد ، تصمیمی که خانواده این روزنامه نگار آمریکایی “تقلید کامل از عدالت” نامیدند.
دولت آمریكا از دولت پاكستان خواسته است كه از مجازات افرادی كه در ترور مروارید دست داشته اند اطمینان حاصل كند.
روز جمعه ، دولت سند دادخواست تجدیدنظر در دادگاه اوج را برائت از شیخ و سه همدست وی ارائه داد.
کاخ سفید که از تبرئه شیخ و دستیارانش خشمگین شده بود ، از پاکستان خواست سریعاً گزینه های قانونی خود را بررسی کند ، از جمله اینکه به ایالات متحده آمریکا اجازه می دهد آنها را برای تأمین عدالت برای خانواده مروارید تحت تعقیب قرار دهد.
در برابر فشارهای فزاینده ایالات متحده و سازمان ملل ، سخنگوی وزیر دادگستری پاکستان (AGP) روز شنبه اعلام کرد که دولت فدرال درخواست مناسبی را به دادگاه تجدیدنظر ارائه می دهد تا اجازه عضویت به عنوان یک طرف دادرسی را داشته باشد و درخواست بازبینی و لغو تصمیم دادگاه از 28 ژانویه را دارد
روز دوشنبه ، دادگاه آپکس درخواست دولت مبنی بر تعلیق دستور آزادی شیخ و سه دستیارش – فهاد نصییم ، شیخ عادل و سلمان سکیب – در این پرونده را رد کرد ، اما دستور بازداشت موقت خود را برای شنیدن موضع دولت به مدت یک روز تمدید کرد. در مورد
در جریان دادرسی روز سه شنبه ، دادستان ارشد پاکستان به دادگاه گفت که شیخ یک متهم عادی نیست بلکه یک رهبر تروریست است و در صورت آزادی او ناپدید می شود ، به همین دلیل قاضی بندیال از وی س ifال کرد که آیا شیخ در فعالیت های تروریستی نقش داشته است یا خیر. .
دادستان ارشد گفت كه فدراسيون قدرت بازداشت جنايتكاران خطرناك را دارد ، اما سجادعلي شاه عضو دادگاه گفت كه اين شيخ قبلاً نيز بطور غيرقانوني بازداشت شده است.
قاضی شاه به دادستان کل کشور گفت: “دادگاه نمی تواند اقدامات غیرقانونی شما را قانونی کند.”
قاضی مونیب اختر گفت که در دوران تاریکی نبود که متهم حتی پس از 18 سال در زندان بماند.
سپس دادگاه دستور برکناری فوری شیخ را از اتاق مجازات اعدام صادر کرد. دادگاه پرونده را به مدت نامحدود موکول کرد.
دولت پاکستان پس از آنکه دیوان عالی کشور در صورتی که در پرونده دیگری تحت تعقیب قرار نگرفت ، در تلاش است شیخ را در بازداشت نگه دارد.
فشار به پاکستان در حالی که وزیر امور خارجه ایالات متحده بلینکن از وزیر امور خارجه شاه محمود قریشی خواستار عدالت پرلا شد.
ترور مروارید سه سال پس از آن اتفاق افتاد که شیخ به همراه مسعود اظهر رئیس جیش محمد و مشتاق احمد زرگر در سال 1999 از هند آزاد شد و در ازای نزدیک به 150 مسافر از آنجا به افغانستان منتقل شد.
وی به جرم آدم ربایی گردشگران غربی در این کشور در زندان به سر می برد.

[ad_2]

By saliR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *