[ad_1]

مسکو: قانون گذاران روسی روز چهارشنبه به سرعت تمدید آخرین پیمان کنترل تسلیحات باقی مانده بین روسیه و ایالات متحده را تصویب کردند ، این روند سریع است که فقط چند روز قبل از انقضا می گذرد.
هر دو مجلس پارلمان به اتفاق آرا به تمدید دوره رای دادند قرارداد جدید START به مدت پنج سال ، یک روز پس از یک تماس تلفنی بین رئیس جمهور ایالات متحده جو بایدن و رئیس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین. کرملین گفته است که توافق کرده است که روشهای تمدید لازم را طی چند روز آینده تکمیل کند.
صحبت از طریق لینک ویدیویی به مجمع جهانی اقتصادنشست مجازی پوتین از تصمیم تمدید توافق به عنوان “گامی در مسیر درست” استقبال کرد ، اما نسبت به رشد رقابت جهانی و تهدیدهای درگیری های جدید هشدار داد.
تمدید این پیمان نیازی به تصویب کنگره در ایالات متحده ندارد ، اما نمایندگان روسیه باید این اقدام را تصویب کنند و پوتین نیز باید این لایحه را امضا کند.
سرگئی ریابکوف ، معاون وزیر امور خارجه به نمایندگان مجلس گفت که پس از اتمام تمام مراحل ، این تمدید با تبادل یادداشت های دیپلماتیک تصویب می شود.
سخنگوی مجلس بالا ، والنتینا ماتوینکو پس از رای گیری گفت که تصمیم برای تمدید این پیمان نشان می دهد که روسیه و ایالات متحده می توانند با وجود تنش بین آنها ، در مورد موضوعات مهم توافق کنند.
شروع جدید در 5 فوریه منقضی می شود. بایدن پس از روی کار آمدن هفته گذشته ، پیشنهاد تمدید قرارداد برای 5 سال را مطرح کرد و کرملین به سرعت از این پیشنهاد استقبال کرد.
این پیمان در سال 2010 توسط رئیس جمهور باراک اوباما و رئیس جمهور روسیه امضا شد دیمیتری مدودف، هر کشور را به بیش از 1550 کلاهک هسته ای مستقر و 700 موشک و بمب افکن مستقر محدود می کند ، و بازرسی های گسترده در محل را برای بررسی انطباق فراهم می کند.
در جریان مبارزات انتخاباتی ، بایدن گفت که وی از حفظ پیمان جدید استارت که در زمان تصدی وی به عنوان معاون رئیس جمهور ایالات متحده به توافق رسیده حمایت می کند.
روسیه مدتهاست که تمدید این پیمان را بدون هیچگونه شرط و تغییری پیشنهاد می کند ، اما دولت ترامپ منتظر بود تا سال گذشته مذاکرات را آغاز کند و شرط تمدید کنوانسیون را برای مجموعه ای از الزامات تعیین کند. مذاکرات متوقف شد و ماه ها مذاکره نتوانست اختلافات را کاهش دهد.
این مذاکرات همچنین با تنش هایی بین روسیه و ایالات متحده همراه بود که به دلیل بحران اوکراین ، دخالت مسکو در انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا و سایر عوامل تحریک کننده دامن زده شد.
پس از خروج هر دو مسکو و واشنگتن از پیمان نیروهای هسته ای میان برد در سال 1987 ، شروع جدید تنها توافق کنترل تسلیحات هسته ای بین دو کشور بود.
در اوایل ماه جاری ، روسیه اعلام کرد که ایالات متحده را برای پس گرفتن پیمان آسمان باز که به پروازهای نظارتی بر فراز تاسیسات نظامی کمک می کند تا به ایجاد اعتماد و شفافیت بین روسیه و غرب کمک کند ، دنبال خواهد کرد.
قبل از روی کار آمدن دولت بایدن ، روسیه همیشه پیشنهاد کرده بود که شروع جدید را برای پنج سال تمدید کند ، گزینه ای که در زمان امضای آن در این پیمان پیش بینی شده بود. اما رئیس جمهور دونالد ترامپ متهم به قرار دادن ایالات متحده در وضعیت نامناسب. در ابتدا ، ترامپ اصرار داشت که چین به این معاهده اضافه شود ، ایده ای که پکن قاطعانه آن را رد کرد.
دولت ترامپ سپس پیشنهاد كرد كه شروع جدید را فقط برای یك سال تمدید كند و همچنین سعی كرد آن را محدود كند تا شامل محدودیت های سلاح های هسته ای در میدان جنگ شود.
طرفداران کنترل تسلیحات از تمدید این پیمان به عنوان تقویت امنیت جهانی استقبال کردند و از روسیه و ایالات متحده خواستند که مذاکرات در مورد توافق های بعدی را آغاز کنند.
ریابکوف گفت که روسیه وسیله نقلیه مافوق صوت Avangard خود را به همراه سایر سلاح های هسته ای روسیه در این پیمان محاسبه خواهد کرد.
ارتش روسیه می گوید Vanguard قادر است 27 برابر سریعتر از سرعت صوت پرواز کند و می تواند در مسیر رسیدن به یک هدف مانورهای تیز انجام دهد تا از سیستم های دفاع موشکی عبور کند.
این موشک به جای کلاهک های قدیمی بر روی چندین موشک قاره پیما موجود شوروی ساخته شده و ممکن است در آینده بر روی Sarmat نصب شود ، یک موشک بالستیک قاره پیمای آینده که در دست توسعه است.
ریابکوف با بیان اینکه این سلاح ها باید شامل سلاح های غیر هسته ای با دامنه استراتژیک باشند ، گفت: روسیه آماده است برای گفتگو در مورد کاهش سلاح های آینده بنشیند.

[ad_2]

By saliR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *