[ad_1]

نیویورک: دبیرکل سازمان ملل آنتونیو گوترش قول داده تا جامعه بین المللی را برای بیان آن بسیج کند فشار کافی بر میانمار تا اطمینان حاصل شود که تصرف نظامی که در کشور “شکست می خورد” ، گفت که جای تأسف دارد شورای امنیت در مقابله با بحران هنوز متحد نیست.
شورای امنیت سازمان ملل روز سه شنبه برای بحث در مورد وضعیت میانمار پس از به قدرت رسیدن ارتش و بازداشت مشاور دولت ایونگ سان سوچی ، رئیس جمهور وو وینگ مینت و دیگر رهبران ارشد سیاسی در کودتای بی خون ، دیدار کرد.
سوچی به واردات غیرقانونی واکی تاکی متهم شده است ، اقدامی که می تواند وی را تا 15 فوریه نگه دارد.
در مصاحبه با The واشنگتن پستگوترش گفت: متأسفانه شورای امنیت هنوز نتوانسته است در این زمینه وحدت داشته باشد و ما تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا همه بازیگران اصلی جامعه بین المللی را برای فشار کافی به میانمار بسیج کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که این کودتا شکست خورد ”
گوترش گفت که پس از انتخابات نوامبر در میانمار ، که “به طور معمول انجام شد” و پس از یک دوره طولانی انتقال ، برگرداندن نتایج انتخابات و خواست مردم “کاملاً غیرقابل قبول است”.
شورا هنوز در مورد وضعیت میانمار بیانیه ای صادر نکرده است.
پیش نویس اولیه انگلیس ، که برای گفتگو بین شورای 15 عضوی ارائه شد ، کودتا را محکوم کرد ، از ارتش خواست تا قانون را حفظ کرده و رهبران بازداشت شده را فوراً آزاد کند.
دیمیتری پولیانسکی ، معاون اول نماینده دائمی روسیه در سازمان ملل ، در توئیتر خود اعلام کرد که چین ، روسیه و ویتنام برای “ادامه کار بر روی پیش نویس اعلامیه مطبوعات” تلاش می کنند ، که باید با توافق به توافق برسد.
پولیانسکی روز چهارشنبه در توئیتی نوشت: “این حق ماست. ما امروز ویرایشهای خود را انجام دادیم. این وظیفه # شورای امنیت است که سیگنالهایی را ارائه دهد که وضعیت را بهبود ببخشد و نه باعث وخیم تر شدن آن # میانمار شود.”
گوترش در مصاحبه ای گفت: “سوچی – اگر بتوانیم او را به هر اتهامی متهم كنیم – این است كه او بیش از حد به ارتش نزدیك بود ، از تعداد زیادی از ارتش دفاع كرد ، یعنی در رابطه با آنچه در حمله چشمگیر ارتش علیه روهینگیا اتفاق افتاد ، منجر به این “مهاجرت گسترده” روهینگیا در بنگلادش شد.
وی گفت سوچی حتی در دادگاه بین المللی دفاع از ارتش را بر عهده گرفته است.
گوترش گفت: “بنابراین ، اگر بتوانیم آن را به هر اتهامی متهم كنیم ، باید بیش از حد به ارتش نزدیك بودیم. دیدن این كودتا كاملاً غیر قابل قبول است و امیدوارم كه دموكراسی بتواند دوباره در میانمار پیشرفت كند.”
وی گفت که برای دستیابی به این هدف ، باید همه زندانیان آزاد شوند و نظم قانون اساسی دوباره برقرار شود ، زیرا ابراز امیدواری کرد که جامعه جهانی بتواند دور هم جمع شود.
“همانطور که گفتم ، هنوز در شورای امنیت وحدت نظر وجود نداشت ، هنوز وحدت در شورا وجود نداشت. امیدوارم وحدت وجود داشته باشد و امیدوارم که بتوان ارتش میانمار را درک کرد که این یک راهی برای اداره کشور و این راهی برای حرکت به جلو نیست. ”
سخنگوی دبیرکل ، استفان دوجاریک ، روز چهارشنبه در یک جلسه مطبوعاتی روزانه گفت که اتهامات علیه سوچی “صرفاً مخلوط کردن قانون قانون در میانمار و روند دموکراتیک است”.
وی گفت که رئیس سازمان ملل متحد همچنان خواستار “آزادی فوری” وی و همچنین همه کسانی است که طی چند روز گذشته توسط ارتش بازداشت شده اند.
نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در میانمار کریستین شرنر بورگنر از شورا خواست “به طور جمعی” سیگنال روشنی را در حمایت از دموکراسی در میانمار ارسال کند.
وی اظهار داشت که نتیجه اخیر انتخابات نوامبر 2020 یک پیروزی چشمگیر برای اتحادیه ملی برای دموکراسی (NLD) بود که بیش از 82 درصد کرسی های پارلمان را در سطح اتحادیه های صنفی ، منطقه ای و ایالتی به دست آورد.
برگنر گفت: “این امر به NLD مأموریت جدیدی را اعطا کرده است که نشان دهنده اراده روشن مردم میانمار برای ادامه راه اصلاحات دموکراتیک است که به سختی به دست آمده است.”
وی همچنین تأکید کرد که اعلام وضعیت اضطراری و دستگیری رهبران غیرنظامی خلاف قانون اساسی و غیرقانونی است و خواستار لغو اعلامیه ، آزادسازی سریع رهبران بازداشت شده و از سرگیری مراحل پس از انتخابات با تعهد کامل همه احزاب شد. .
وی گفت: “پیشنهاد ارتش برای برگزاری یک انتخابات مجدد باید ناامید شود. مهم این است که ما برای اطمینان از اینکه ارتش به خواست مردم میانمار احترام می گذارد و از هنجارهای دموکراتیک پیروی می کند ، با هم متحد شویم.”
گوترش تأکید کرد که روهینگیا بخشی از جامعه میانمار هستند و باید به آنها حق و تابعیت اعطا شود.
وی گفت: سازمان ملل متحد برای محافظت از روهینگیا در بنگلادش تمام تلاش خود را انجام داده است و آژانس ها و نمایندگان سازمان ملل متحد فشارهایی را بر مقامات میانمار وارد می کنند تا درک کنند که آنها نیاز به تغییر سیاست و ایجاد شرایط برای بازگشت روهینگیای سالم و با وقار دارند.
گوترش افزود: “تاکنون پیشرفت بسیار کمی در این زمینه حاصل شده است. اکنون متأسفانه ، با این کودتا ، من می ترسم که حتی پیشرفت اندکی که حاصل شده است نیز از بین برود.”

[ad_2]

By saliR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *