[ad_1]

طبق بیانیه سرویس مطبوعاتی ریاست جمهوری قزاقستان ، رئیس جمهور توكایف به مدت دو روز به طور رسمی به تاجیكستان سفر كرد.

توکایف با استقبال از مراسمی در دوشنبه پایتخت ، در رحمت رحمان ، همتای تاجیک خود ، در هیئت های دو جانبه و دو جانبه دیدار کرد.

توکایف و رحمان درباره موضوعات دستور کار منطقه ای و همچنین چشم اندازهای تعمیق همکاری های سیاسی ، تجاری ، اقتصادی ، فرهنگی و بشردوستانه بین دو کشور گفتگو کردند.

پس از جلسات ، طرفین که بیانیه مشترکی صادر کردند ، توافق کردند که همکاری استراتژیک بین دو کشور را به منظور حفظ روابط خوب همسایگی و اطمینان از توسعه پایدار در منطقه ، توسعه دهند.

طرفین با اشاره به برقراری دوستی و اعتماد متقابل بین جمهوری های آسیای میانه ، بر اهمیت دیدارهای منظم مشورتی با سران کشورهای منطقه تأکید کردند.

با توجه به خروج نیروهای ائتلاف بین المللی از افغانستان ، طرفین همچنین به اهمیت همکاری در پیشبرد روند صلح و بازسازی ساختار اقتصادی – اقتصادی آن توجه کردند.

رهبران قزاقستان و تاجیکستان با اشاره به اینکه هدف آنها افزایش تجارت دوجانبه به 2 میلیارد دلار طی 5 سال آینده است ، گفتند که آماده توسعه همکاری در زمینه هایی مانند ایجاد امکانات تولید مشترک در صنعت ، زیرساخت ها و تدارکات هستند.

علاوه بر این ، کشورها تصمیم گرفتند از دیاسپورای قزاقستان و تاجیکستان که در مرز دو کشور زندگی می کنند حمایت کنند و سهمیه بورسیه دانشجویان دانشجویان در دانشگاه ها را دو برابر کنند.

در این بازدید ، تفاهم نامه های زیادی در زمینه های بهداشت ، فرهنگ ، صنعت ، دیجیتال سازی و تجارت بین قزاقستان و تاجیکستان امضا شد.

[ad_2]

By saliR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *