[ad_1]

ایالات متحده تهدید به بازگرداندن تحریم ها علیه میانمارپس از آنکه آنها با کودتا قدرت را بدست گرفتند و رهبر منتخب را بازداشت کردند اونگ سان سوچی، که بیش از 24 ساعت پس از دستگیری ، محل نگهداری وی در روز سه شنبه مشخص نبود.
شورای امنیت سازمان ملل دیپلمات ها گفتند ، این اواخر روز سه شنبه ملاقات می کند ، در میان درخواست برای پاسخ جهانی شدید به بازداشت برنده برجسته صلح توسط ارتش و ده ها متحد سیاسی او در حملات سحرگاه روز دوشنبه.
این کودتا به دنبال یک پیروزی قانع کننده برای لیگ ملی سو ژی اتفاق افتاد دموکراسی حزب (NLD) در انتخابات نوامبر ، نتیجه ای که ارتش با استناد به ادعای تقلب از پذیرش آن امتناع ورزید.
ارتش قدرت را به ژنرال مین آونگ هلینگ سپرد و یک سال وضعیت اضطراری را وضع کرد ، امیدها را شکسته بود که این کشور آشفته ، که به آن برمه نیز گفته می شود ، پس از دهه ها مداخله نظامی در مسیر دموکراسی پایدار بود.
جو بایدن ، رئیس جمهور آمریكا ، گفت كه این كودتا حمله مستقیم به انتقال میانمار به دموكراسی و حاكمیت قانون است و گفت كه دولت وی بر نحوه واکنش سایر كشورها نظارت خواهد كرد.
بایدن در بیانیه ای گفت: “ایالات متحده تحریم ها علیه برمه را در دهه گذشته بر اساس پیشرفت به سوی دموكراسی لغو كرده است. پیشرفت معكوس مستلزم بازبینی فوری قوانین تحریم و مقامات ما است و به دنبال آن اقدامات مقتضی انجام می شود.”
وی گفت: “ما با شرکای خود در سراسر منطقه و سراسر جهان برای حمایت از احیای دموکراسی و حاکمیت قانون و همچنین مسئولیت لغو انتقال دموکراتیک در برمه همکاری خواهیم کرد.”
بحران میانمار یکی از اولین آزمون های اصلی وعده بایدن برای همکاری بیشتر با متحدان در چالش های بین المللی ، به ویژه در مورد افزایش نفوذ چین است. این موضع با رئیس جمهور سابق مغایرت دارد دونالد ترامپ“اول آمریكا” اغلب مورد توجه قرار می گیرد.
ملل متحد محکومیت کودتا و خواستار آزادی زندانیان و احیای دموکراسی در نظرات استرالیا ، اتحادیه اروپا ، هند ، ژاپن و ایالات متحده است.
چین به محکومیت پیوست ، فقط گفت که وقایع را یادداشت کرده و از همه کشورها خواسته است به قانون اساسی احترام بگذارند. سایر کشورهای منطقه ، از جمله تایلند همسایه ، از اظهار نظر در مورد “امور داخلی” میانمار خودداری کردند.
خیابان های میانمار در شب هنگام برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در شب ساکت بود. سربازان و پلیس ضد شورش در پایتخت نایپیتائو و مرکز خرید اصلی یانگون مواضع خود را به دست گرفته اند.
صبح روز سه شنبه ، ارتباطات تلفنی و اینترنتی دوباره در حال کار بود ، اما بازارهای شلوغ معمولاً ساکت بودند و فرودگاه در بازار یانگون بسته بود.
بانک ها گفتند که پس از تعلیق خدمات روز دوشنبه در میان سرعت برداشت وجه نقد ، آنها بازگشایی خواهند شد.
مکان سو کی مشخص نیست
محل نگهداری سوچی ، 75 ساله ، رئیس جمهور وین مینت و دیگر رهبران NLD هنوز ناشناخته مانده است و ارتش اطلاعاتی در مورد محل نگهداری و تحت چه شرایطی ارائه نداده است.
مین اونگ هلینگ ، که به دوران بازنشستگی نزدیک می شد ، قول انتخابات آزاد و عادلانه و انتقال قدرت به حزب برنده را بدون تعیین بازه زمانی داد.
سوچی در بیانیه ای تا زمان دستگیری خواستار اعتراض به دیکتاتوری نظامی شد و روز دوشنبه آزاد شد ، اما گزارشی در مورد ناآرامی ها گزارش نشده است.
پیروزی در انتخاب سوچی با حدود 15 سال حبس خانگی بین سالهای 1989 و 2010 و مبارزه طولانی علیه ارتش ، که در کودتای 1962 قدرت را بدست گرفت و تمام دهه های مخالف را ریشه کن کرد تا حزب وی در سال 2015 به قدرت برسد.
با تأیید کودتا ، حکومت نظامی 24 وزیر را برکنار و 11 معاون را برای نظارت بر وزارتخانه ها از جمله دارایی ، دفاع ، امور خارجه و کشور معرفی کرد.
معبد وی گفت ، راهب بودایی شو نیا وار سایاداوا ، معروف به حمایت صریح خود از NLD ، همچنین در میان دستگیر شدگان روز دوشنبه بود. راهبان یک نیروی سیاسی قدرتمند در میانمار با اکثریت بودایی هستند.
یکی از نگرانی های اصلی دیپلمات های سازمان ملل سرنوشت مسلمانان روهینگیا و سایر گروه های اقلیت قومی است که توسط ارتش از کشور اخراج شده و در اردوگاه های پناهندگان در کشورهای همسایه زندگی می کنند.
بنگلادش ، محل زندگی حدود 1 میلیون روهینگیا ، خواستار “صلح و ثبات” شده و اظهار امیدواری کرده است که روند بازگرداندن پناهجویان ادامه یابد.

[ad_2]

By saliR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *