[ad_1]

یانگون: ده ها نفر در میانماربزرگترین شهر در اولین مقاومت مردمی در برابر کودتا ، یک روز زودتر از ارتش این کشور ، بوق و قابلمه و قابلمه زد.
آنچه در ابتدا فقط چند دقیقه در نظر گرفته شده بود ، در چندین منطقه از یانگون به بیش از یک ربع ساعت افزایش یافته است. فریادهایی می آمد که آرزوی رهبر بازداشت شده را داشت اونگ سان سوچی سلامتی و ندای آزادی.
یکی از شرکت کنندگان که از ترس انتقام از دادن نام خودداری کرد ، گفت: “طبل زدن در فرهنگ میانمار مانند اخراج شیطان است.”
چندین گروه دموکراتیک از مردم خواسته بودند تا در ساعت 8 شب سر و صدا کنند تا مخالفت خود را با کودتا نشان دهند.
یک سیاستمدار ارشد و از نزدیکان سوچی نیز از شهروندان خواست تا از طریق نافرمانی مدنی با ارتش مخالفت کنند.
وو هتین ، رهبر حزب لیگ ملی برای دموکراسی سو زی ، روز سه شنبه از یک دفتر حزب کوچک در پایتخت ، نایپائوتا صحبت کرد ، جایی که صدها قانونگذار منتخب در ماه نوامبر هنگام بازداشت قدرت توسط ارتش در روز دوشنبه بازداشت نشد.
این زندانی سیاسی سابق گفت: “نفرین کودتا در کشور ما ریشه دارد و به همین دلیل کشور ما همچنان فقیر است. من از همشهریان و آینده آنها ناراحت و ناراحت هستم.”
وی با استناد به یادداشتی که روز دوشنبه در فیس بوک منتشر شد ، گفت: “همه رأی دهندگانی که در انتخابات عمومی سال 2020 از ما حمایت کردند ، باید دستورالعمل های آنگ سان سوچی را برای انجام نافرمانی مدنی دنبال کنند.”
کی توئه سخنگوی حزب گفت که ارتش رفع محدودیت ها برای صدها نفر از اعضای پارلمان حبس شده در یک مجتمع مسکونی ایالت محافظت شده را آغاز کرده است ، دولت جدید به آنها گفت که به خانه برگردند.
وی گفت که سلامتی سوکی در مکانی جداگانه که در آن نگهداری می شد ، از سلامت برخوردار بود و فعلاً در آنجا می ماند. نظرات وی بلافاصله تأیید نشد.
این کودتا زمانی اتفاق افتاد که نمایندگان مجلس برای افتتاح جلسه جدید پارلمان در پایتخت جمع شدند. ارتش گفت که مصادره ضروری است زیرا دولت به ادعاهای بی اساس ارتش درباره تقلب در انتخابات نوامبر ، که در آن حزب سوچی اکثریت کرسی ها را بدست آورد ، عمل نکرده است. وی گفت این تصرف طبق قانون اساسی قانونی است. این حرکت در خارج از کشور به طور گسترده محکوم شد
این کودتا تأکید می کند که علی رغم بیش از یک دهه گفتگو درباره اصلاحات دموکراتیک ، ژنرال ها در نهایت کنترل میانمار را حفظ می کنند. کشورهای غربی با لغو تحریم هایی که سالها در آن اعمال شده بود ، با شور و شوق از انتقال به دموکراسی استقبال کرده بودند.
این اتفاق زمانی می افتد که میانمار با شیوع روزافزون ویروس کرونا روبرو شود. از روز سه شنبه ، بیش از 140300 مورد تأیید شده وجود دارد که شامل 3100 مرگ می شود. این کشور به تازگی اولین کالای واکسن خود را از هند دریافت کرده است.
وین هتین به شدت از ژنرال ها به خاطر تأثیری که گفت کودتا در تلاش برای محافظت از جان انسان ها داشت ، انتقاد کرد.
وی گفت: “این افراد برای انجام چنین کاری بسیار دیوانه هستند. آنها شجاع نیستند.” وی ادامه داد: “ویروس هنوز باقی مانده است و مردم بسیار مبارزه می کنند. تنها اولویت آنها قدرت و میل شخصی است.”
در نتیجه ، وی گفت ، “واکسن ها کند می شوند ، اقتصاد رو به زوال است و از طرف دیگر کشورها فشار وارد می شود.”
تصاحب امتحان برای جامعه جهانی است. جو بایدن ، رئیس جمهور ایالات متحده اقدامات ارتش را “حمله مستقیم به انتقال این کشور به دموکراسی و حاکمیت قانون” خواند و تهدید به تحریم های جدید کرد. شورای امنیت سازمان ملل روز سه شنبه جلسه اضطراری برگزار کرد ، اما اقدامی نکرد.
حزب سوچی روز سه شنبه با صدور بیانیه ای از ارتش خواست كه نتایج انتخابات را گرامی بدارد و همه بازداشت شدگان و همچنین رهبران بسیاری از كشورهای دیگر را آزاد كند.
این حزب گفت: “فرمانده کل قوا ، قدرت را به دست می گیرد ، خلاف قانون اساسی است و همچنین قدرت حاکمیت مردم را نادیده می گیرد.”
در بیانیه ای که روز دوشنبه در تلویزیون نظامی میاوادی خوانده شد ، گفته شد كه فرمانده كل ارشد ارتشبد مین آنگ هلینگ فرماندهی كشور را به مدت یك سال عهده دار خواهد بود. کابینه جدید ، متشکل از ژنرال های فعلی و پیشین و مشاوران سابق دولت قبلی ، به ریاست ژنرال سابق تین سین ، اولین جلسه خود را در روز سه شنبه برگزار کرد.
این تصاحب سقوط تکان دهنده ای از قدرت برای سوچی نیز بود نوبل برنده جایزه صلح ، که سالها در حین حصر خانگی به سر می برد ، در حالی که می خواست کشورش را به سمت دموکراسی سوق دهد و پس از پیروزی حزبش در انتخابات 2015 ، یک رهبر واقعی شد.
در طول سالهای بازداشت ، سو کی منتقد شدید ارتش بود. اما او پس از انتقال از نماد دموکراسی به سیاستمدار ، با ژنرال هایی کار کرد که علی رغم اجازه انتخابات ، کنترل بر وزارتخانه های مهم را حفظ کردند و صندلی های پارلمان را برای وتو در هرگونه تغییر قانون اساسی به اندازه کافی تأمین کردند.
نماینده سازمان ملل در میانمار کریستین شرنر برگنر از شورای امنیت سازمان ملل خواست “به طور جمعی یک سیگنال روشن برای حمایت از دموکراسی در میانمار ارسال کند.”
وی گفت كه نقش اصلی شورای امنیت باید “اطمینان از ترمیم سریع دموكراسی باشد و اینكه كشور به انزوا باز نگردد”. دیپلمات ها گفتند که این یکی از عناصر اصلی پیش نویس بیانیه است که شورا باید همراه با فراخوان آزادی فوری همه بازداشت شدگان منتشر کند.
دیپلمات ها خواستند نامشان فاش نشود ، گفت بیانیه منتشر نشد زیرا به حمایت همه 15 عضو شورا نیاز داشت و چین كه ارتباط نزدیكی با میانمار دارد و روسیه گفت كه باید آن را به پایتخت های خود بفرستند. بسته شد
سفیر انگلیس در سازمان ملل ، باربارا وودوارد ، رئیس شورای امنیت ، گفت: “بحث و گفتگو در مورد همکاران در شورای در مورد مراحل بعدی ادامه خواهد داشت. من مطمئنا امیدوارم که بتوانیم یک صدا صحبت کنیم.”

[ad_2]

By saliR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *