[ad_1]

مانیلا: فیلیپین روز یکشنبه از چین خواست بیش از 200 قایق چینی را که به گفته آنها در یک صخره در دریای جنوب چین مشاهده شده است ، عقب بکشد و گفت که حضور کشتی ها به دلیل ادعای مالکیت منطقه ، حقوق دریایی آن را نقض می کند.
مقامات گفتند گارد ساحلی فیلیپین گزارش داد که حدود 220 فروند کشتی که احتمالاً توسط پرسنل شبه نظامی نیروی دریایی چین سرویس می شوند ، در 7 مارس در صخره Whitsun ، که مانیل آن را صخره جولیان فیلیپه می نامد ، لنگر انداخته شده اند.
“ما از چینی ها می خواهیم که این حمله را متوقف کنند و بلافاصله از این قایق ها که حقوق دریایی ما را نقض می کنند و به قلمرو حاکمیت ما تعدی می کنند ، دعوت می کنیم.” حفاظت وزیر دلفین لورنزانا گفت.
سخنگوی یک سرلشکر دریایی ادگارد آروالو گفت ، ارتش فیلیپین برای تأیید بیشتر گزارش ، گشت های هوایی و دریایی را در دریای چین جنوبی انجام داده است ، اما زمان را اعلام نکرد.
وی در بیانیه ای بدون توضیح گفت که ارتش یافته های خود را به سایر نهادهای دولتی منتقل کرده است ، و آنها به عنوان پایه ای برای “اقدامات مناسب ، محدود به اعتراضات دیپلماتیک” مورد استفاده قرار نخواهد گرفت.
آروالو گفت: “(نیروهای مسلح فیلیپین) از تعهد ما برای دفاع و دفاع از منافع دریایی خود در چارچوب قانون چشم پوشی نمی کنند.”
وزیر امور خارجه ، تئودورو لوکین ، در پاسخ به این س ifال که آیا او اعتراض دیپلماتیک خود را درباره قایق ها اعلام می کند ، به یک خبرنگار در توییتر گفت: “فقط اگر ژنرال ها به من بگویند. در نگاه من ، سیاست خارجی مشت در دستکش آهنین نیروهای مسلح است.”
به گفته مقامات امنیتی فیلیپین ، این شناورها قایق های ماهیگیری هستند که گمان می رود توسط پرسنل ارتش چین سرویس می شوند.
وجود شناورها در منطقه نگرانی هایی را در مورد صید بی رویه و تخریب محیط زیست دریایی و همچنین خطرات موجود در ناوبری ایمن، یک گروه کاری بین دولتی فیلیپین اواخر شنبه گفت.
وزارت خارجه چین روز یکشنبه بلافاصله به درخواست اظهار نظر پاسخ نداد و تماس با سفارت چین در مانیل برای دریافت نظر بی پاسخ ماند.
دادگاه بین المللی درخواست چین برای 90 درصد از دریای چین جنوبی را در سال 2016 لغو کرد ، اما پکن تصمیم را به رسمیت نمی شناسد. چین در سالهای اخیر جزایری را در آبهای مورد مناقشه ساخته است که نوارهای هوا را روی برخی از آنها قرار داده است.
تایوان ، مالزی، ویتنام، فیلیپین و برونئی ادعا می کنند مناطقی از دریا است.
در ماه ژانویه ، فیلیپین به قانون جدید چین که به گارد ساحلی خود اجازه آتش سوزی بر کشتی های خارجی را می دهد اعتراض کرد و آن را “تهدید به جنگ” خواند.
ایالات متحده در حالی که پکن انتقاد کرده است ، بارها تلاش چین را برای آزار همسایگان با منافع رقابتی محکوم کرده است واشنگتن برای آنچه او دخالت در امور داخلی خود می نامد.
گروه کار گفت ، صخره Whitsun در منطقه اقتصادی انحصاری مانیل واقع شده است ، و این منطقه را “یک صخره مرجانی بزرگ کم عمق بومرنگ شکل در سواحل شمال شرقی و صخره های Pagakaisa” توصیف کرد.
این گروه کاری متعهد شد که “به طور مسالمت آمیز و فعالانه اقدامات خود را برای حفاظت از محیط زیست ، امنیت غذایی و آزادی دریانوردی” در دریای چین جنوبی ادامه دهد.

[ad_2]

By saliR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *