[ad_1]

واشنگتن: دولت بایدن روز پنجشنبه اعلام کرد آماده دستگیری یک تروریست انگلیسی-پاکستانی است عمر سعید شیخ برای محاکمه در ایالات متحده ، حتی در شرایطی که پاکستان با عجله دادخواست تجدیدنظر در مورد برائت دیوان عالی کشور از متهم به شرکت در اعدام خبرنگار وال استریت ژورنال ، دانیل پرل را تهیه می کند.
شوک و عصبانیت واشنگتن از روابط پاکستان با تروریسم در بیانیه های مهار شده کاخ سفید ، وزارت امور خارجه ، وزارت دادگستری و کنگره است که اسلام آباد را برای تجدیدنظر در توانایی های قانونی خود برای تأمین عدالت بیان می کند.
وزارت دادگستری گفت: “ایالات متحده آمادگی دارد که شیخ را به اتهام متهم علیه وی در اینجا محاکمه کند. وی نباید به دلیل نقش متهم در آدم ربایی و قتل دانیل پرل ، از وی فرار کند.” ایالات متحده ، که FBI تحت صلاحیت آن است ، در بیانیه ای گفت.
واشنگتن پیمان استرداد با اسلام آباد ندارد ، اما بسیاری از تروریست ها از پاکستان طی سالهای گذشته تحت کنترل و فشار شدید بر حمایت مالی پاکستان از تروریست ها و گروه های تروریستی ، به ایالات متحده واگذار شده اند.
روز پنجشنبه ، وزارت امور خارجه ایالات متحده گفت که “از تصمیم دادگاه عالی پاکستان برای برائت از افرادی که در آدم ربایی و قتل دانیل پرل ، و همچنین اقدامات پیشنهادی برای آزادی آنها” بسیار نگران بودند “.
شیخ در سال 2002 در ایالات متحده به گروگانگیری و توطئه برای گروگان گیری متهم شد که منجر به ترور پرل ، رئیس دفتر جنوب آسیا برای وال استریت ژورنال و ربودن یک شهروند دیگر آمریکایی در هند در سال 1994 شد.
“تصمیم دادگاه توهین به قربانیان تروریسم در همه جا ، از جمله در پاکستان است. ما اظهارات دادستان کل کشور را متذکر می شویم که وی قصد دارد درخواست بازبینی و لغو تصمیم را صادر کند. ما همچنین آماده هستیم شیخ را به دلیل وی تحت تعقیب قرار دهیم جنایات وحشتناک علیه یک شهروند آمریکایی. ما متعهد هستیم که عدالت را برای خانواده دانیل پرل تضمین کرده و تروریست ها را مسئول بدانیم. ”
کاخ سفید نیز ابراز خشم کرد ، سخنگوی بایدن ، جن پسکی ، از پاکستان خواست تا گزینه های قانونی را بررسی کند ، از جمله اجازه می دهد شیخ برای محاکمه به ایالات متحده اعزام شود.
قانون گذاران آمریكایی نیز ابراز نگرانی كرده اند و كمیته امور خارجه مجلس نمایندگان امور خارجه گفت: “ضروری است كه مسئولین تروریسم پاسخگو باشند.”
پاکستان سابقه طولانی در طراحی اقدامات علیه تروریست ها و گروه های تروریستی دارد ، که تحت حمایت جهانی تحت فشار جهانی به عنوان بخشی از جنگ نامتقارن علیه هند حمایت مالی می کرد ، و سپس با کاهش کنترل از تعهدات خود صرف نظر کرد.
حسین حککانی ، سفیر پیشین پاکستان در ایالات متحده نیز با انتقاد از معاملات دوجانبه در اسلام آباد ، در WSJ گفت که برائت شیخ علیه شوراهای ایالات متحده “احتمالاً کنترل جدیدی بر روابط تروریستی پاکستان خواهد داشت”.
هاكانی ، منتقد نظامی سازی پاکستان گفت: “این امر همچنین می تواند تلاش های پاکستان برای شکستن” لیست خاکستری “FATF را در کشورهایی که کنترل کافی بر تأمین مالی تروریسم ندارند ، به خطر بیندازد.
هاکانی با اشاره به اینکه سالها در مورد نزدیک شدن گروههای تروریستی با پاکستان هشدار داده بود ، اظهارات خود را دوباره تکرار کرد و گفت: “اگر بخواهد شخصی را در زندان نگه دارد ، دولت پاکستان معمولاً در یافتن راهی برای انجام این کار مشکلی ندارد.”

[ad_2]

By saliR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *