[ad_1]

ارتش ایجاد شده با کمک افسران عثمانی در آذربایجان ، که استقلال خود را در 28 مه 1918 اعلام کرد ، به لطف همکاری با نیروهای مسلح ترکیه از قوی ترین ارتش های منطقه است.

ارتش آذربایجان که در جنگ 44 روزه قره باغ در 27 سپتامبر تا 10 نوامبر 2020 قدرت خود را نشان داد ، در حال حاضر سالگرد تأسیس خود را نه با تلخی شکست و اشغال ، بلکه با افتخار آزادسازی سرزمین های خود از اشغال و پیروزی

ارتش آذربایجان با تصمیم دولت در تاریخ 26 ژوئن 1918 توسط افسران آذربایجانی که قبلاً در ارتش روسیه تزاری خدمت می کردند ، تأسیس شد.

دولت آذربایجان اولین توافق نامه خود را با امپراتوری عثمانی در باتومی امضا کرد. بر اساس ماده 4 این توافق نامه ، مقامات آذربایجانی از امپراتوری عثمانی درخواست کمک نظامی کردند. انور پاشا ، وزیر جنگ در آن زمان ، وظیفه داشت ارتش را به فرماندهی برادرش نوری پاشا (کیلیگیل) ایجاد کند تا باکو و سایر استانهای آذربایجان را از دست باندهای ارمنستان و بلشویک نجات دهد.

ارتش عثمانی به نام ارتش اسلامی قفقاز ، در 15 سپتامبر 1918 با ارتش آذربایجان باکو را آزاد کرد.

هنگامی که امپراتوری عثمانی در جنگ جهانی اول شکست خورد ، ارتش اسلامی قفقاز مجبور شد آذربایجان را ترک کند. اما برخی از افسران ارتش اسلامی قفقاز برای آموزش ارتش آذربایجان کشور را ترک نکردند.

جمهوری آذربایجان با حمله ارتش شوروی به این کشور در 28 آوریل 1920 پایان یافت ، ارتش ملی منحل شد.

با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 ، آذربایجان استقلال خود را بازیافت و ارتش دوباره ساخته شد.

ترکیه اولین کشوری بود که آذربایجان را به رسمیت شناخت و ترکیه در زمینه های نظامی و همچنین در هر زمینه از آذربایجان حمایت کرد. از سال 1992 ، حدود 100 توافق نامه و پروتکل مربوط به موضوعات نظامی بین دو کشور امضا شده است.

در راستای توافق نامه ها ، ترکیه به آذربایجان در توسعه صنعت دفاعی و آموزش کارشناسان نظامی کمک کرده است. تعداد زیادی از آذربایجانی ها در مدارس نظامی در ترکیه تحصیل می کنند و آکادمی نظامی آذربایجان در حال تبدیل شدن به موسسه ای است که مطابق با استانداردهای ناتو با کمک ترکیه آموزش می دهد.

طبق تفاهم نامه ای که در سال 2013 امضا شد ، هر دو کشور هر سال تمرینات مشترک اخراج شده را آغاز کردند.

هماهنگی و همکاری بین نیروهای هوایی دو کشور با تمرینات سالانه عقاب TurAz تقویت شده است.

همکاری ترکیه و آذربایجان در زمینه صنایع دفاعی نیز در این روند توسعه یافته است. آذربایجان با داشتن عمده سلاح و وسایل نقلیه نظامی ساخت روسیه ، با خرید سلاح و مهمات تولیدی شرکت های ترک در صنایع دفاعی ، قدرت جنگی خود را افزایش می دهد.

– 30 سال شغل ، به مدت 44 روز قفل شده است

ارتش آذربایجان تجربه به دست آمده از تمریناتی را که سالها انجام داده است به جنگ واقعی در این عملیات منتقل کرد ، این عملیات از 27 سپتامبر سال 2020 آغاز شد.

در طول جنگ 44 روزه ، ارتش آذربایجان 5 مرکز شهر ، 4 شهر و 286 روستا را آزاد کرد. سپس ارمنستان شکست را پذیرفت و توافق نامه ای را امضا کرد که قول می دهد استانهای آغدم ، لاچین و کلباجار را تخلیه کند.

آذربایجان در جنگ بیش از 2900 شهید داد.

– SİHAS نقش بزرگی در موفقیت آذربایجان بازی می کند

هواپیماهای بدون سرنشین مسلح (SİHA) که از ترکیه و اسرائیل خریداری شده اند ، اخیراً نقش مهمی در موفقیت ارتش آذربایجان داشته اند.

در طول جنگ ، بسیاری از تانک ها ، خودروهای زرهی و نقاط شلیک متعلق به ارمنستان با یک ضربه کامل توسط SİHA منهدم شد.

ارزش مادی تانک ها ، وسایل نقلیه زرهی و موشک های ارمنی که فقط توسط SİHA ترکیه منهدم شد ، از 1 میلیارد دلار فراتر رفت.

[ad_2]

By saliR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *