[ad_1]

روشنفکران موافقت می کنند که سفر شما از این نظر مهم است که نشان می دهد آذربایجان در قفقاز تنها نیست ، ترکیه در قفقاز نیز وجود دارد و دو کشور برای دوست و دشمن با هم هستند.

ینی مساوات ، صاحب امتیاز و سردبیر روزنامه ، در اظهاراتی به راف آریفلو ، خبرنگار AA ، گفت كه هیچ رهبر ترکیه هرگز در قره باغ نرفته است و اردوغان اولین شخص خواهد بود.

آریفولو با اشاره به اینکه این دیدار از لحاظ سیاسی ، اجتماعی و همچنین جنبه های معنوی و تاریخی دارای اهمیت زیادی است ، اظهار داشت: کل آذربایجان چشم به راه سفر اردوغان به این کشور است. گفت

آریفولو گفت: چشم جهان و منطقه در 15 ژوئن در چشم اردوغان و علی اف خواهد بود و به ویژه کشورهایشان در منطقه با دقت این دیدار را دنبال می کنند و گفت: “اردوغان رهبر جهانی است. که او را دوست دارند و کسانی را که دوست ندارند. اما همه در یک چیز اتفاق نظر دارند. او یک دولتمرد قدرتمند و استراتژیک متحول ، مستقل و با اراده قوی است. علاوه بر اینکه برادر ما است ، برای چنین رهبر جهانی قدم زدن کمک بزرگی خواهد بود دشت Cdr در امارات متحده عربی و شما از آنجا به دوستان و دشمنان پیام می فرستید

– “ارتباطی که TRKYE نیز در کوکاس وجود دارد بازگشت خواهد کرد

ناظم کافرسوی ، معاون وزیر مرکز روابط بین الملل و مطالعات استراتژیک قفقاز (QAFSAM) ، بر اهمیت و اهمیت تاریخی سفر اردوغان به این کشور تأکید کرد.

کافرسوی تأکید کرد: آزادی ترکیه از اشغال مهمترین نکته برای موفقیت پیروزی در قره باغ است و با توجه به حمایت های چند بعدی ترکیه از آذربایجان ، این پیروزی نیز برای ترکیه یک پیروزی است.

کافرسوی با بیان اینکه حمایت ترکیه از آذربایجان در جنگ قره باغ از اهمیت اخلاقی ، روانی و سیاسی برخوردار است و نقش مهمی در سرنوشت نظامی SHA ترکیه دارد ، اظهار داشت: بعد روانی و اجتماعی نکته مهم دیگر این دیدار این بود که بلافاصله پس از روابط بین الملل با ابعاد جهانی ، که مربوط به قفقاز نیز می شود ، قرار گیرد. “این سفر یک بار دیگر این پیام را می دهد که آذربایجان در قفقاز تنها نیست و ترکیه نیز در قفقاز وجود دارد.”

کافرسوی با یادآوری اینکه اردوغان پس از پیروزی در قره باغ در قطار نظامی سازمان یافته در باکو نیز شرکت کرد ، گفت: “رهبران آذربایجان و ترکیه که طراحان یک پیروزی عادلانه هستند ، پس از باک این پیروزی را در اوکراین جشن می گیرند. اعتماد دوست و ترس را به دشمن القا می کند. “آنها ظاهر می شوند.” گفتم.

– “TRKYE بزرگ به عنوان عنصری از تعادل به مردم منتفع خواهد شد”

صاحب کریملی ، سیاستمدار مستقل گفت که ترکیه نقشی اساسی در شکل گیری ژئوپلیتیک جدید قفقاز جنوبی داشته است.

کریملی با بیان اینکه روسیه ، کشورهای غربی و ایران که به طور طبیعی تحت تأثیر طرح جدید منطقه ای قرار خواهند گرفت ، در صورت عدم همکاری صمیمانه با ترکیه نمی توانند سود را متعادل کنند ، گفت: “اقدامات ترکیه در قفقاز جنوبی و آسیای میانه از طریق” اردوغان خواهد بود من فکر می کنم پیام های مهمی به شرق و باکو می دهد. این پیام ها همچنین در مورد توسعه آینده منطقه ، توافقات انجام شده و طرح توازن قوا خبر می دهد. “

– “فقط ارتباطات از کسانی که در مورد ارمنستان و جنوب کاکاسوس برنامه ریزی کرده اند وجود خواهد داشت”

دلگم احمد ، سردبیر مجله آپار ، گفت آنها ترکیه را در جنگ دوم قره باغ با خود به عنوان یک کشور و یک ملت می دیدند و یک پیروزی کسب کردند و به اشغال 30 ساله پایان دادند.

احمد با یادآوری اینکه ارتش اسلامی قفقاز به فرماندهی نوری پاا در 15 سپتامبر 1918 باک را از شهرهای ارمنستان و بولویک نجات داد ، گفت: “به نظر می رسید روحیه جدیدی در 15 سپتامبر در روزهای جنگ زنده بود. زیرا ما دیدار اردوغان با همان روحیه موقتی نخواهد بود ، اما ابدی خواهد بود.

احمد با یادآوری اینکه جمیل کهیت (تویدمیر) پاا ، یکی از فرماندهان ارتش اسلامی قفقاز ، در سال 1918 به ترکیه سفر کرد و با شور و شوق زیادی از سوی مردم مورد استقبال قرار گرفت ، اظهار داشت: دیدار اردوغان باید از این طریق ارزیابی شود. سفر به ترکیه ضربه روحی شدیدی به دشمنان وارد خواهد کرد. وحدت رهبران دو کشور قدرت نیز توسط مردم ارمنستان توافق خواهد شد و آنها نیاز به اجرای اعلامیه ای را که در 10 نوامبر سال 2020 امضا کردند ، بهتر درک خواهند کرد.

احمد با اشاره به اینکه نمادها در تاریخ مهم هستند ، اظهار داشت: توافق نامه ای که بین آذربایجان و ترکیه در شهر نمادین قره باغ امضا می شود ، پیامی نه تنها برای ارمنستان بلکه برای تمام نیروهایی است که برای قفقاز جنوبی برنامه دارند. اقامتگاه الحاقی.

رئیس جمهور اردوغان در تاریخ 15 ژوئن به همراه رئیس جمهور جمهوری آذربایجان با ایهام علی اف از شهر وا دیدار خواهد کرد. اردوغان و علی اف تحقیقاتی را در زمینه های تاریخی و فرهنگی در ترکیه انجام می دهند و سپس توافق نامه بین دو کشور را امضا می کنند.

اهمیت استراتژیک آن غیر از اینکه یکی از نمادهای تاریخ و فرهنگ آذربایجان است ، به دلیل موقعیت جغرافیایی مسلط در منطقه و موقعیت آن در مسیر خانکندی ، بزرگترین شهر دلق کارابا ، توسط ارامنه در ماه مه اشغال شد. 8 ، 1992.

ارتش آذربایجان در 8 نوامبر سال 2020 امارات متحده عربی را از اشغال آزاد کرد.

[ad_2]

By saliR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *