[ad_1]

طبق بیانیه یکی از دو شرکت مورد بحث ، 10 میلیون دوز واکسن تولید شده علیه Kovid-19 توسط شریک آلمانی شرکت دارویی Pfizer BioNTech گرفته و به تایوان تحویل داده می شود.

این واکسن ها از طریق شرکت دولتی چینی Fosun Pharma خریداری می شود که BioNTech با آن توافق کرده است حق واکسن های خود را در چین توزیع کند.

واکسن هایی که از کارخانه ای در آلمان حمل می شود ، مستقیماً به آژانس ضد ویروس تایوان تحویل داده می شوند.

– 350 میلیون دلار پرداخت برای 10 میلیون دلار

در اخبار مطبوعات آسیا آمده است که این شرکت ها در مجموع 350 میلیون دلار برای 5 میلیون دوز واکسن پرداخت خواهند کرد.

فوسون فارما همچنین گفت که توافق حاصل شده است ، اما تاریخی برای تحویل واکسن ها مشخص نکرد.

– ژاپن و ایالات متحده واکسن اهدا می کنند

ژاپن 1،240،000 دوز واکسن Kovid-19 ، ساخت AstraZeneca و 2.5 میلیون دوز واکسن Kovid-19 ، که توسط Moderna در 20 ژوئن در ایالات متحده تولید شد ، به تایوان اهدا کرد.

از طرف دیگر ، چین از ایالات متحده خواست كه به آنها پاسخ داد واكسنهایی را به تایوان اهدا كرده است تا “در امور داخلی چین دخالت نكند” و یا به دنبال دستكاری سیاسی نباشد.

– “تایوان شماره چینی را از جزیره پیشگیری می کند”

وانگ وینگبین سخنگوی وزارت امور خارجه چین پس از اهدای واکسن در ژاپن در یک نشست خبری گفت که چین بارها قصد خود را برای ارسال واکسن به تایوان اعلام کرده بود ، اما آنها نتوانستند پاسخ مثبتی از مقامات تایوانی دریافت کنند.

“نمایندگان حزب دموکراتیک مترقی (حزب حاکم تایوان) می گویند که به روش های مختلف ، واکسن های سرزمین اصلی چین از رسیدن آنها به تایوان جلوگیری می کند ، حتی ادعا می کنند که سرزمین اصلی مانع از خرید واکسن می شود.” وانگ گفت ، دولت تایوان را به دستکاری سیاسی در واکسن متهم کرد.

گفته می شود که مقابله تایوان با این اپیدمی که به دلیل اصل “یک چین” دولت پکن نمی تواند به سازمان بهداشت جهانی بپیوندد ، درگیر موانع چین شده است.

چن شی چانگ ، مقام ارشد بهداشت تایوان ، در ماه فوریه اعلام کرد که BioNTech به دلیل “فشار سیاسی” فروش 5 میلیون دوز واکسن را در آخرین لحظه لغو کرده است.

رهبر جزیره تسای یینگ ون در ماه مه گفت چین مانع خرید واکسن Pfizer-BioNTech Kovid-19 از تایوان شده است.

پیش از این ، دولت تایوان با یک ارائه دهنده واکسن جهانی برای 29 میلیون دوز واکسن توافق کرده بود ، اما تنها 700000 واکسن دریافت کرده بود.

تایوان با 14 میلیون نفر جمعیت ، بیشتر با اقدامات قرنطینه ای سخت به مبارزه علیه Kovid-19 ادامه داد ، اما به واکسن های کافی نرسید.

در تایوان ، که تعداد کل موارد به 15249 رسیده است ، تاکنون 740 نفر کشته شده اند.

– اختلاف چین-تایوان

پس از به دست گرفتن قدرت حزب کمونیست چین (ح.ک.چ) به رهبری مائو تسه تونگ در سال 1949 و اعلام استقرار جمهوری خلق چین در جنگ داخلی که پس از جنگ جهانی دوم در چین آغاز شد ، اعضای حزب ملی گرای چین (کوومینتانگ) ) به رهبری چیانگ كایشی به تایوان آمد. وی در ترکیه اقامت گزید و اعلام استقلال كرد و ادعا كرد كه نیروهای “جمهوری چین” كه در سال 1912 تأسیس شده بود ، در جزیره ادامه یافت.

اگرچه این ابتکار عمل مورد قبول چین نبود ، نمایندگان تایوان تا سال 1971 نمایندگان چین در مجمع عمومی سازمان ملل بودند. موقعیت تایوان در سازمان های بین المللی پس از تصویب دولت پکن به عنوان تنها نماینده قانونی چین در مجمع عمومی در سال 1971 در سازمان ملل ، پس از بسیاری از کشورها ترجیحات خود را برای روابط دیپلماتیک از جمهوری چین به جمهوری خلق چین در دهه های 1950 و 1960 تغییر دادند.

دولت پکن با پذیرش اصل یک چین ادعا می کند که فقط آنها نماینده چین در جامعه بین المللی هستند و با ایجاد روابط دیپلماتیک مستقل تایوان با کشورهای جهان و نمایندگی آن در سازمان ملل و سایر سازمان های بین المللی مخالف هستند.

[ad_2]

By saliR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *