[ad_1]

هما احمدی ، معاون لوگر در بیانیه ای گفت که جنگجویان حملات خود را از شهر دیشب از شهر پول علم ، مرکز شهر لوگر آغاز کردند. احمدی گفت مرکز شهر ظهر توسط طالبان تصرف شد و برخی نیروهای امنیتی نیز به تصرف طالبان درآمد.

اسدولا کاکر ، معاون شورای ولایتی زابل نیز خاطرنشان کرد که طالبان بدون درگیری با نیروهای امنیتی ، شهر کلات ، مرکز زابل را تصرف کرده اند.

عمر شیرزاد والی ارزگان تأکید کرد که آنها برای جلوگیری از خسارت به ساختمانهای عمومی و مردم ، بنا به درخواست مردم ، شهر مرکزی ارزگان ، ترینکوت را به طالبان واگذار کرده اند.

با کنترل طالبان بر ولایت لوگر ، مرکز ولایت کابل از شمال غرب محاصره شد.

فرماندهان هرات تسلیم طالبان شدند ».

پس از اینکه شب گذشته ولایت هرات در غرب افغانستان تحت کنترل طالبان قرار گرفت ، برخی از فرماندهان و افسران که در اردوگاه نظامی خارج از مرکز شهر پناه گرفته اند ، تسلیم طالبان شده اند.

مقامات محلی می گویند عبدالرحمان رحمان معاون وزیر کشور ، نبی احمزی فرمانده سپاه پیروزی ، عبدالصبور کنی فرماندار هرات ، حسیب سیدیکی فرمانده پلیس ملی هرات و اسماعیل خانچات فرمانده سابق جهاد می جنگند تا تحت کنترل طالبان قرار گیرند و در نهایت طالبان را مجبور کردند. گفت باید تسلیم شود

از سوی دیگر ، بیانیه طالبان می گوید که فرماندهان و افسران تسلیم شده می توانند از این پس به راحتی زندگی عادی خود را از سر بگیرند.

هرات ، سومین شهر بزرگ افغانستان ، دارای گذرگاه های مرزی با ایران و ترکمنستان است. این شهر که به دلیل ساختمانهای تاریخی خود مشهور است ، به عنوان شهر صنعتی کشور نیز شناخته می شود.

– بیانیه طالبان

طالبان با افزایش حملات خود به مراکز شهری ، تصرف مراکز شهری را اعلام کردند. در بیانیه طالبان آمده است که محبت مردم باعث شده است طالبان اخیراً پیشرفت سریعی داشته باشند. در این بیانیه که گفته می شود از جان ، مال و اعتبار مردم در مناطق تحت کنترل طالبان محافظت می شود ، آمده است که این امر به مردم امکان می دهد در محیطی امن زندگی کنند و هیچکس نگران این موضوع نباشد.

-طالیبان به تصرف مراکز استان ها روی آورد

پس از تصمیم آمریکا برای خروج از افغانستان و مذاکرات نافرجام صلح دولت افغانستان با طالبان ، حملات طالبان سرعت بیشتری گرفت. طالبان پس از تصرف دهها منطقه تا ماه ژوئن ، به مراکز استانها روی آوردند و آنها را محاصره کردند.

زرنتز ، مرکز ولایتی نیمروز در مرز افغانستان و ایران ، اولین مرکز استانی بود که توسط طالبان تصرف شد. نیروهای امنیتی افغانستان از آن زمان کنترل طالبان را در 18 مرکز ولایتی ، عمدتا در شمال و جنوب از دست داده اند. دولت کابل هنوز بر 16 مرکز ولایتی تسلط دارد.

تشدید درگیری در ماه های اخیر باعث افزایش تلفات غیرنظامیان و مهاجرت شده است.

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد (سازمان ملل متحد) ، 16659 غیرنظامی در نیمه اول سال 2021 جان خود را از دست دادند ، در حالی که بیش از 1000 غیرنظامی در ماه گذشته جان خود را از دست دادند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفت که تقریباً یک میلیون غیرنظامی از اوایل ماه مه تا اوت از خانه های خود آواره شده اند.

سازمان ملل متحد می گوید 18 میلیون افغان به کمک های بشردوستانه نیاز دارند.

[ad_2]

By saliR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *