[ad_1]

شاهین در مصاحبه با سرویس طالبان قطر بی بی سی ، روند خروج نیروهای خارجی از افغانستان و پیشرفت طالبان در این کشور را ارزیابی کرد.

ساهین با بیان اینکه وقتی روند خروج به پایان رسید ، هیچ نظامی خارجی از جمله نیروهای تحت قرارداد نباید در کابل ، پایتخت افغانستان باقی بمانند ، گفت: بر خلاف توافق دوحه ، اگر آنها نیروها را ترک کنند ، رهبری ما تصمیم می گیرد که چگونه اقدام کند. ما به این پاسخ خواهیم داد ، رهبری ما تصمیم نهایی را می گیرد. ” او گفت.

سهیل شاهین با تأکید بر اینکه دیپلمات ها ، سازمان های غیردولتی و غیرنظامیان خارجی مورد هدف طالبان قرار نخواهند گرفت و دیگر نیازی به حمایت دائمی از این افراد نخواهد بود ، گفت: “ما مخالف سربازان خارجی هستیم نه دیپلمات ها ، سازمان های غیردولتی و سازمان ها. و آنها کارمندان ، عملکرد سازمانها و سفارتخانه های غیر دولتی. اینها نیازهای مردم ماست. این چیزی است که آنها در مورد آن شنیده اند. ما تهدیدی برای آنها نخواهیم داشت. “از این عبارت استفاده می کند.

شاهین توصیف تخلیه بگرام ، بزرگترین پایگاه هوایی افغانستان توسط سربازان آمریکایی را “لحظه ای تاریخی” توصیف کرد و گفت طالبان نقشی در تشدید خشونت های اخیر در افغانستان نداشته اند و از زمان سربازان افغان بسیاری از مناطق تحت کنترل طالبان بوده اند نمی خواست بجنگد.

شاهین افزود که دولت فعلی افغانستان “در حال مرگ” است و موضوع انتخابات هنوز در گفتگوهای دولت افغانستان و طالبان مطرح نشده است.

– برداشت ایالات متحده از کشور و جلسات بین طرفداران

ایالات متحده در 29 فوریه سال 2020 توافق نامه صلح با طالبان را در دوحه امضا کرد و به طالبان وعده داد که تا 1 مه 2021 همه نیروهای خارجی از کشور خارج می شوند.

تعهدات طالبان شامل جلوگیری از فعالیت القاعده و سایر گروه های جنگی در منطقه تحت کنترل آنها و ادامه گفتگوهای صلح ملی بود.

در حالی که رئیس جمهور آمریكا جو بایدن در 14 آوریل اعلام كرد كه تمام 2500 سرباز آمریكایی كه در افغانستان باقی مانده اند تا 11 سپتامبر عقب نشینی خواهند كرد ، طالبان ایالات متحده را به نقض توافق دوحه متهم كرد.

در مذاکرات رو در رو میان افغانها که از سپتامبر 2020 در دوحه آغاز شد ، هنوز پیشرفت چشمگیری حاصل نشده است.

[ad_2]

By saliR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *