[ad_1]

بلگراد: یک مجسمه غول پیکر از یک شاهزاده قرون وسطایی صربستان کشف شد بلگراد در روز چهارشنبه بحث شدید را آغاز کرد: “زیبا“ادای احترام به یک نماد تاریخی یا کیچ” هیولا “که میدان عمومی را خراب می کند؟
حالت برنز بسیار روشن از شاهزاده استفان نمانیا، شاهزاده ای از قرن دوازدهم که بنیانگذار دولت صربستان قلمداد می شود ، در محله ساحلی بلگراد بیش از 23 متر (75 فوت) قد دارد.
الكساندر ووچیچ ، رئیس جمهور صربستان ، آن را به عنوان “زیباترین چیزی كه دیده است” ستایش كرد.
ووچیچ در مراسم افتتاحیه که صدها نفر حضور داشتند گفت: “این بنای بزرگ بزرگ است زیرا تاریخ ما بزرگ است. این کار دشوار است زیرا تاریخ ما اغلب بوده است.”
با این حال بسیاری از منتقدان دقیقاً برعکس این مسئله را می پندارند ، مورخان ، هنرمندان و معماران چنان با شدت به این بنای یادبود ضربه می زنند که این اثر تاریخی را “بی اهمیت” می کند که قرار است ارائه شود.
یک معمار برجسته تا آنجا پیش رفت که آن را عملی “تروریسم شهری” توصیف کرد.
دوبراوکا استویانوویچ ، مورخ ، با استناد به محل اتصال راه آهن سابق ، یادگاری از معماری صربستان در اواخر قرن نوزدهم که اکنون یک کوتوله از مجسمه است ، به روزنامه محلی Danas گفت: “این ساختمان هیولا ، کیت شکی و آلوده است.”
این بنای یادبود شاهزاده ای رو به چهره را نشان می دهد که در حالی که بر روی کلاه ایمنی بیزانس ترک خورده و تقریباً نیمی از اندازه بنای یادبود ایستاده است ، شمشیری در دست دارد.
در شبکه های اجتماعی ، این تصویر شبیه سارومان ، قهرمان ارباب حلقه ها ، “ایستاده بر روی یک تخم شکلات” نقاشی شده است.
میلا ملادنوویچ ، یک کارشناس شهری ، می گوید اندازه مجسمه با طرح فضایی میدان اطراف ، به ویژه مرکز راه آهن که قبلاً نقطه کانونی آن بود ، برخورد می کند.
وی به خبرگزاری فرانسه گفت: “هنگام جستجوی طراحی فضای عمومی ، یافتن (مجسمه ای) از این ارتفاع در میدان بسیار مسئله ساز است.”
انجمن محیط زیست صربستان با استناد به ناسازگاری آن با محله و خواستار استفاده از این پول برای سایر مرمت های مورد نیاز ، از مقامات خواستار حذف این بنای یادبود شدند.
هزینه دقیق ساخت آن هنوز ناشناخته مانده است.
مقامات شهری گفتند که قیمت این بنای تاریخی تا سال 2023 ، یک سال پس از انتخابات بعدی شهرداری در بلگراد ، “محرمانه” اعلام شده است.
الكساندر روكاويشنيكف ، هنرمند روس ، خالق اثر ، اظهار اميدواري كرد كه صرب ها “به بناي يادگار عادت كنند”.
وی به تلویزیون عمومی RTS گفت: “باور كنید ، این ظاهر بلگراد زیبای شما را خراب نخواهد كرد و امیدوارم كه آنها به موقع آن را دوست داشته باشند.”
معاون شهردار بلگراد ، گوران ویسی نیز از خود دفاع کرد.
“نظرات مختلفی در مورد برج ایفل و مجسمه آزادی وجود داشت … آثار خوب هنری همیشه نظرات و انتقادات مختلفی را برانگیخته و هیچ کس متوجه موارد بد نیست.”

[ad_2]

By saliR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *