[ad_1]

مسکو: روس ها روز دوشنبه شصتمین سالگرد اولین پرواز فضایی این فضانورد را با خلبانان جشن می گیرند یوری گاگارین همانطور که قهرمان شوروی همچنان یکی از تحسین برانگیزترین چهره های کشور است.
رئیس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین باید به انگلس ، شهری در جنوب کشور در کرانه رود ولگا ، به محل فرود فضانورد سفر کند ، جایی که یادبودی به افتخار پرواز تاریخی در آن ساخته شده است.
دیمیتری پسکوف سخنگوی پوتین روز جمعه به خبرنگاران گفت: سالگرد پرواز فضایی برای روسیه “یک روز افتخار ملی” است.
در 12 آوریل 1961 ، فضاپیمای واستوک گاگارین از کیهان فضایی بایکونور در قزاقستان ، که در آن زمان بخشی از اتحاد جماهیر شوروی بود ، به پرواز درآمد ، در حالی که این فضانورد 27 ساله با بیان عبارت برجسته بال خود گفت: “برویم!”
پرواز او فقط 108 دقیقه طول کشید ، زمان لازم برای تکمیل یک حلقه در اطراف زمین قبل از بازگشت به خاک بومی خود بود.
افسانه مردی که فروتنانه به قهرمان شوروی تبدیل شد امروز زنده است و روز پرواز گاگارین هر ساله در روسیه به عنوان روز فضانوردی گرامی داشته می شود.
کپسول وستوک که قبلاً زنگ زده او در موزه فضانوردی مسکو به نمایش گذاشته شده است ، در آنجا نمایشگاهی به گاگارین باید سه شنبه باز شود
به بازدیدکنندگان اسناد ، عکسها و وسایل شخصی گاگارین نشان داده می شود ، برخی از آنها مربوط به دوران کودکی و مدرسه است.
ورسلاو کلیمانتوف ، مورخ و معاون مدیر موزه تحقیقات ، به خبرگزاری فرانسه گفت: “این احتمالاً تنها نام خانوادگی است که همه از کودکان چهار ساله تا افراد بالای 80 سال می دانند.”
وی افزود: “من می گویم که شاهکار گاگارین ، که دید انسان برای اولین بار به فضا می رود ، همه روس ها را متحد می کند.”
پرواز گاگارین همچنان مایه مباهات ملی در روسیه و نمادی از سلطه اتحاد جماهیر شوروی در فضا در آن دوران بود. چهار سال قبل از گاگارین ، اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی اولین کشوری بود که ماهواره ای به نام Sputnik را به مدار فرستاد.
60 سال بعد ، روسیه همچنان مكرراً فضانوردان خود را به آنجا می فرستد ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) روز جمعه ، یک فضاپیمای سایوز روسی ، به احترام سالگرد پرواز گاگارین ، با دو روس و یک فضانورد آمریکایی از کیهان فضایی بایکونور شلیک کرد.
اما این سالگرد در شرایط دشواری برای صنعت فضایی روسیه نیز رخ می دهد که اخیراً متحمل یک سری عقب گرد شده است ، از رسوائی های فساد گرفته تا پروازهای متوقف شده که مأموریت سرنشین دار 2018 را تهدید می کند.
موشک های پیر سایوز روسیه قابل اعتماد هستند و به مسکو اجازه می دهند تا در صنعت فضایی مدرن مطرح باقی بماند ، اما این کشور برای نوآوری و همگام شدن با سایر بازیگران اصلی می جنگد.
سال گذشته روسیه پس از تکرار حمل موشک های Space X توسط الون ماسک ، انحصار خود را در ISS سرنشین دار از دست داد ناسا فضانوردانی که با موفقیت در ایستگاه فضایی فرود آمدند.
همراه با کاهش بودجه ، این می تواند برای آژانس فضایی روسیه Roscosmos به معنای اوضاع دشوار باشد ، اگرچه رئیس آن ، دیمیتری روگوزین ، همچنان به وعده پروژه های بلند پروازانه از جمله مأموریت به ونوس و ایستگاه ماه می پردازد.

[ad_2]

By saliR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *