[ad_1]

مسکو: روسیه و ایالات متحده برای تمدید یک روز جمعه نزدیک شدند پیمان هسته ای قبل از پایان تاریخ انقضا آخرین توافق نامه کنترل تسلیحات بین رقبای سابق جنگ سرد.
جدید شروع کنید این توافق نامه که قرار است در تاریخ 5 فوریه برگزار شود ، به عنوان یک فرصت نادر برای مصالحه بین مسکو و واشنگتن تلقی می شود ، که روابط آنها به دلیل ادعاهای اخیر هک و دخالت در فضای مجازی بیشتر خراب شده است.
این توافقنامه واشنگتن و مسکو را به حداکثر 1550 کلاهک هسته ای مستقر شده ، حدود 30 درصد از حد تعیین شده در سال 2002 ، و 800 وسیله نقلیه پرتاب و بمب افکن محدود می کند – برای منفجر کردن چندین برابر جهان کافی است.
کرملین روز جمعه از پیشنهاد ایالات متحده برای تمدید پیمان تا 5 سال استقبال کرد ، اما هشدار داد که هرگونه تمدید به مشخصات آن بستگی دارد.
دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین به خبرنگاران گفت: “ما فقط می توانیم از اراده سیاسی برای تمدید این سند استقبال کنیم” اما هشدار داد که “همه چیز به جزئیات این پیشنهاد بستگی دارد.”
نظرات رئیس جمهور ولادیمیر پوتینسخنران روز بعد آمد کاخ سفید گفت واشنگتن برای تمدید پنج سال کار خواهد کرد.
سخنگوی کاخ سفید ، جن پسکی گفت ، تلاش برای یافتن توافق حتی زمانی مناسب تر است که “روابط با روسیه به اندازه متناقض باشد.”
سخنان محتاطانه خوش بینانه ای که از مسکو و واشنگتن ناشی می شود ، در بحبوحه روابط متشنج است و مبارزات انتخاباتی بایدن قول می دهد موضع سختگیرانه تری نسبت به دولت قبلی کاخ سفید در مورد روسیه داشته باشد.
قانون گذاران آمریکایی سال گذشته پس از نتیجه گیری اینکه هکرهای مورد حمایت کرملین در پشت نفوذ گسترده سایبری به نهادهای دولتی قرار دارند ، مجازات روسیه را خواستار شدند.
آخرین اتهامات اضافه شده به یافته های اطلاعاتی آمریکا مبنی بر دخالت روسیه در انتخابات 2016 برای حمایت از سلف بایدن دونالد ترامپ، از جمله با دستکاری در شبکه های اجتماعی.
علی رغم قول وی در مورد موضع گیری شدیدتر از پوتین نسبت به ترامپ ، دستیاران بایدن حمایت خود را برای رسیدن به توافق با مسکو قبل از تحلیف وی ابراز داشته اند.
دبیرکل ناتو ، جنس استولتنبرگ از پیشنهاد بایدن استقبال کرد و گفت: “ما نباید در شرایطی قرار بگیریم که هیچ محدودیتی در کلاهک های هسته ای نداشته باشیم.
وی در بیانیه ای گفت: “من تمدید پیمان را به عنوان پایان هدف نمی بینم ، بلكه آن را آغازی برای تقویت بیشتر كنترل بین المللی بر سلاح های هسته ای می دانم.”
“بنابراین توافق نامه هایی که سلاح های بیشتری را شامل می شود و کشورهای بیشتری مانند چین را شامل می شود ، باید در آینده در دستور کار قرار گیرند.”
در نیویورک ، آنتونیو گوترش ، دبیرکل سازمان ملل نیز از ابتکار جدید استقبال کرد.
سخنگوی وی گفت: “دبیر كل دو كشور را تشویق می كند تا به سرعت كار كنند تا مراحل لازم برای تمدید شروع جدید را قبل از پایان 5 فوریه به اتمام برسانند.
فرانسه ، مانند روسیه و ایالات متحده ، عضو دائمی ناتو ، نیز از این خبر استقبال کرد ، اما افزود که تمدید پیمان باید فقط آغاز کار باشد.
وزارت خارجه فرانسه در بیانیه ای گفت: “چنین اقدامی” باید به سرعت با تعریف مجدد یک برنامه بلند پروازانه ، کنترل جهانی تسلیحات و ثبات استراتژیک دنبال شود.
در بیانیه اضافه شده است: “اروپاییانی که در درجه اول نگران هستند باید نقش فعالی داشته باشند.”
مذاکرات در مورد توافق کاهش سلاح های هسته ای سال گذشته به دلیل اصرار ترامپ مبنی بر تبدیل شدن چین به این پیمان متوقف شد ، هرچند پکن ، که برنامه هسته ای آن به سرعت در حال رشد است ، نشان داد که در آن شرکت نخواهد کرد.
دولت ترامپ گفته است آماده است آن را یک سال قبل از موعد مقرر تمدید کند ، اما مذاکرات متوقف شده است زیرا ایالات متحده خواستار بررسی دقیق تر این موضوع شده است که روسیه کار هسته ای خود را منجمد کرده است.
پوتین خود به ترامپ پیشنهاد تمدید 5 سال را داده است ، حداکثر مجاز در قرارداد 2010 که توسط باراک اوباما و دیمیتری مدودف در پراگ امضا شد.
پسکوف روز جمعه تکرار کرد که در حالی که روسیه “مطمئناً از حفظ شروع جدید حمایت می کند” ، شرایط قبلی ایالات متحده برای تمدید “کاملاً مناسب ما نبود”.
در زمان تصدی ترامپ ، ایالات متحده از توافقنامه های مهم بین المللی – توافق هسته ای با ایران و پیمان آسمان باز – و از توافق نامه کنترل تسلیحات مرکزی با روسیه ، پیمان نیروهای هسته ای میان برد (INF) خارج شد.
میخائیل گورباچف ​​، رهبر سابق اتحاد جماهیر شوروی ، که در سال 1987 با واسطه قرارداد INF با ریگان ، از روسیه و ایالات متحده خواست که “شروع جدید” را گسترش دهند و برای توافق بر سر کاهش بیشتر ذخایر هسته ای کشورها با یکدیگر همکاری کنند

[ad_2]

By saliR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *