[ad_1]

در جریان بازدید از امان ، پایتخت اردن ، در 8 ژوئیه ، وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی با همتای خود آیمنوس صفدی دیدار کرد. گفته می شود که در همان روز ، نفتالی بنت ، نخست وزیر اسرائیل و عبدالله دوم پادشاه اردن جلسه ای محرمانه در امان ، پایتخت اردن داشته اند.

– اتصال دوباره سریعتر شروع می شود

در خبر روزنامه والا در اسرائیل آمده است که دیدار پادشاه اردن عبدالله دوم با بنت اولین دیدار شاه عبدالله و نخست وزیر اسرائیل طی 5 سال گذشته بوده است.

یونی بن مناخم ، تحلیلگر سیاسی اسرائیلی به آژانس آناتولی (AA) گفت كه در دیدار شاه عبدالله و بنت ، اوضاع مسجدالاقصی ، تصمیم دو كشور و روابط دو كشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

بن مناخم گفت این ملاقات فقط چند روز قبل از عزیمت ملك عبدالله به واشنگتن برای ملاقات با رئیس جمهور آمریكا و جو بایدن برگزار شد و ملك عبدالله اولین رهبر عرب خواهد بود كه از زمان آغاز كار دولت جدید آمریكا به كاخ سفید سفر می كند. امسال. او گفت.

تحلیلگر سیاسی بن مناخم گفت كه پس از ملاقات ملك عبدالله با بایدن در 19 ژوئیه ، نخست وزیر اسرائیل بنت نیز در پایان ماه برای دیدار با رئیس جمهور آمریكا به واشنگتن می رود.

ملک عبدالله در تاریخ 30 ژوئن عباس رئیس جمهور فلسطین در کاخ الحسنیه در امان ، پایتخت ، پذیرایی کرد.

بن مناخم با بیان اینکه ملک عبدالله تلاش می کرد از ایالات متحده و اسرائیل اطمینان حاصل کند که قیمومیت اردن بر مقدسات بیت المقدس ، به ویژه مسجد الاقصی تحت تأثیر قرار نخواهد گرفت ، گفت: “اردن مدتهاست از مسجد به عنوان برای همیشه مسجد. به کشورهای حاشیه خلیج فارس – من او را متهم می کنم که سعی در پایان دادن به حضانت اردس توسط آکسا دارد. “گفت

– حق اصلاح پیوندها

بن مناخم با تأکید بر اینکه دلیل اصلی تنش شدید بین نتانیاهو و ملک عبدالله تلاش های نتانیاهو برای پایان دادن به حضانت اردن در مسجد الاقصی است ، گفت: پادشاه اردن بارها از تلاش های نتانیاهو برای تضعیف تصمیم دو کشور شکایت کرده است و او این کار را در اردن انجام داد. وی این کار را نقض امنیت ملی دانست. ” او گفت.

“بنت می خواهد به مردم اسرائیل بگوید که موفق شده است روابط خود را با اردن برقرار کند ، اما من مطمئن نیستم که بنت بتواند خواسته های پادشاه عبدالله پادشاه اردن را در مورد تصمیم در مورد دو کشور و مسجد الاقصا برآورده کند ،” مناخم از عبارت استفاده می کند

بن مناخم خاطر نشان كرد كه آزمايش هرگونه تعهدي كه بنت مي تواند نسبت به پادشاه اردن و رئيس جمهور آمريكا در مورد مسجد الاقصي بپذيرد و تصميم دو كشور درجا مشاهده خواهد شد ، اما خاطرنشان كرد كه كادر دولت فعلي اسرائيل روابط اسرائیل و اردن را زودتر برقرار کنید.

بن مناخم خاطرنشان كرد كه بني گانز ، وزير دفاع اسرائيل دو بار اخيراً از اردن ديدار كرد ، در آخرين ديدار خود اندكي قبل از تشكيل دولت اسرائيل ، به پادشاه اردن قول داد كه دولت جديد اهميت ويژه اي به روابط با اردن خواهد داد.

– قرارداد آب پیوندهایی میان AMMAN و TEL AVIV ایجاد می کند

وزیر امور خارجه اسرائیل در 14 ژوئن در اولین سخنرانی رسمی خود پس از روی کار آمدن ، گفت: “اردن یک متحد مهم استراتژیک است. ملک عبدالله دوم رهبر منطقه ای مهم و متحد استراتژیک است. ما تلاش خواهیم کرد روابط او و کشورهایمان را تقویت کنیم. “گفت.

لاپید پس از سفر به اردن در 8 ژوئیه در بیانیه کتبی در حساب توئیتر خود گفت که در دیدار با همتای خود ایمن الصفدی در امان ، آنها توافق کرده اند که سالانه 50 میلیون متر مکعب آب از اسرائیل به اردن بفروشند .

در بیانیه کتبی وزارت امور خارجه اردن آمده است که دو وزیر توافق کرده اند که هیئت های فنی در روزهای آینده برای نهایی کردن جزئیات توافق نامه آب دیدار کنند.

در این بیانیه همچنین آمده است که صادرات اردن به کرانه باختری از 160 میلیون دلار به حدود 700 میلیون دلار رسیده است.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر پیشین اسرائیل بارها درخواست اردن برای 50 میلیون متر مکعب آب اضافی در اوایل سال جاری را رد کرده است.

موقعیت نتانیاهو به دلیل امتناع اردن از اجازه عبور هواپیمای نتانیاهو از حریم هوایی اردن در ماه مارس گذشته در مسیر امارات متحده عربی (امارات متحده عربی) است.

– روابط ژرف اردن و اسرائیل – TRUMP-NETANYAHU HARMONY

در پس زمینه امتناع اردن از گشودن حریم هوایی خود ، مسئله جلوگیری از سفر نتانیاهو به حسین بن عبدالله ، ولیعهد اردن در مسجدالاقصی وجود داشت.

با این حال ، این اولین اختلاف نظر بین دو کشور نبود ، پس از تلاش دولت نتانیاهو برای قرار دادن دستگاه های اشعه ایکس در ورودی های مسجد الاقصی در ژوئیه 2017 ، اختلاف نظر شدیدی بین دو کشور ایجاد شد.

مخالفت اردن با اصطلاح طرحی برای صلح در خاورمیانه ، معروف به “معامله قرن” که در زمان دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا تلاش شد ، خشم ایالات متحده و اسرائیل علیه پادشاه اردن را برانگیخت.

رسانه های اسرائیلی گزارش دادند که در سالهای اخیر ، عبدالله پادشاه اردن بارها از ملاقات تلفنی یا رو در رو با نتانیاهو خودداری کرده است.

با این حال ، جو بایدن ، رئیس جمهور فعلی ایالات متحده ، در روزهای آغازین حکومت خود گفت که از تصمیم دو کشور در حل مسئله فلسطین حمایت می کند.

[ad_2]

By saliR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *