[ad_1]

واشنگتن: دولت بایدن رابرت مالی را به عنوان نماینده ویژه خود برای ایران معرفی خواهد کرد ، و مقام ارشد وزارت خارجه گفت پنجشنبه. به این ترتیب ، وی یکی از جدی ترین و تفرقه انگیزترین چالش های سیاست خارجی را در سیاست خارجی پیش روی دولت آمریکا دریافت خواهد کرد.
مالی یکی از اعضای اصلی رئیس جمهور سابق بود باراک اوباماتیمی که در مورد توافق هسته ای سال 2015 با ایران و قدرتهای جهانی مذاکره کرد ، توافق نامه ای که دونالد رئیس جمهور سابق انجام داد ترامپ در سال 2018 علی رغم مخالفت شدید متحدان اروپایی واشنگتن رها شد.
“وزیر امور خارجه بلینکن در حال ساخت یک تیم ویژه بر اساس یک دید واضح و متخصص با دیدگاه های مختلف است. هدایت این تیم به عنوان نماینده ویژه ما برای ایران راب مالی خواهد بود که به موفقیت در مذاکرات برنامه محدودیت های هسته ای منجر خواهد شد. “مقام وزارت امور خارجه گفت.
سخنگوی سخنگوی وزیر خارجه بایدن گفت: وزیر امور خارجه اطمینان دارد كه او و تیمش بار دیگر می توانند این كار را انجام دهند. آنتونی بلینکن.
وزارت امور خارجه از اظهار نظر در این باره خودداری کرد. مالی بلافاصله به درخواست نظر پاسخ نداد.
هنگامی که نام مالی برای اولین بار در خبر به عنوان کاندیدای اصلی این پست ظاهر شد ، انتقاد برخی از نمایندگان جمهوری خواه و گروه های طرفدار اسرائیل را به همراه داشت ، زیرا آنها ابراز نگرانی کردند که او نسبت به ایران نرم خواهد بود و به اسرائیل سخت خواهد گرفت. اما تعدادی از پیشکسوتان سیاست خارجی به دفاع از او شتافتند و از وی به عنوان یک دیپلمات محترم و ثابت قدردانی کردند.
این پست مالی را به شخصیتی اصلی در تلاش های بایدن برای مقابله با ایران پس از سالها وخیم شدن روابط با ترامپ تبدیل خواهد کرد که پس از خروج از توافق هسته ای سال 2015 با تهران ، بار دیگر تحریم های اقتصادی فلج کننده ای را اعمال کرده است.
وب سایت خبری دیپلماتیک اولین شخصی بود که انتصاب مورد انتظار مالی را اعلام کرد.
وی با تمرکز بر توسعه سیاست ها در خاورمیانه و خلیج فارس ، در دولت های دموکراتیک اوباما و رئیس جمهور پیشین بیل کلینتون سمت های ارشد زیادی داشته و در جریان مبارزات انتخاباتی 2020 به طور غیر رسمی به تیم بایدن مشاوره داده است.
اخیراً ، او رئیس گروه بین المللی بحران ، یک سازمان غیر انتفاعی متمرکز بر درگیری های جهانی بود.
توسعه سیاست ایران
انتصاب مورد انتظار مالی در حالی صورت می گیرد که بایدن و دستیاران وی در سیاست خارجی تلاش می کنند رویکرد خود را در قبال ایران تعیین کنند. یک منبع مطلع از این موضوع گفت که انتظار می رود مالی مستقیماً به بلینکن گزارش دهد.
دیپلمات عالی بایدن در روز چهارشنبه همچنان در موضع دولت جدید باقی مانده است كه تهران باید قبل از واشنگتن ، توافق هسته ای ایران را از سر بگیرد.
بلینکن با اظهار نظرهای عمومی درباره ایران به عنوان وزیر خارجه ، سیاست بایدن را تکرار کرد ، “اگر ایران با رعایت کامل تعهدات JCPOA خود بازگشت ، ایالات متحده نیز همین کار را خواهد کرد.”
اما وزیر خارجه ایران ، محمد جواد ظریف، روز پنجشنبه در توییتر گفت که ایالات متحده باید اولین حرکت را با بازگشت به پیمان هسته ای انجام دهد.
توافق هسته ای ، که رسماً برنامه جامع اقدام مشترک (JCPOA) نامیده می شود ، توسط ایران و شش قدرت بزرگ شکست خورد و متعهد به ایران شد که در ازای کاهش تحریم های ایالات متحده و دیگران ، برنامه هسته ای خود را محدود کند. اسرائیل و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به شدت مخالف این معامله بودند زیرا در مورد تهران سختگیرانه نبود.
ملایی ، پسر روزنامه نگار مصری و کارشناس مسائل ایران ، مشاور غیر رسمی مبارزات انتخاباتی اوباما در سال 2008 بود ، اما پس از مشخص شدن ملاقات وی با نمایندگان گروه مبارز فلسطین ، از سمت خود استعفا داد. حماس در حالی که برای گروه بحران بین المللی کار می کرد.
بعداً مالي به عنوان مشاور ارشد در خاورميانه به دولت اوباما ، كه بايدن معاون رئيس جمهور آن بود ، معرفي شد.

[ad_2]

By saliR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *