[ad_1]

اسلام آباد: دادگاه عالی پاکستان روز دوشنبه درخواست دولت برای تعلیق دستور آزادی تروریست القاعده متولد انگلیس را رد کرد احمد عمر سعید شیخ و سه دستیارش در قتل وحشیانه یک روزنامه نگار آمریکایی دانیل مروارید، چند روز پس از آنكه او رسماً اعلام كرد كه در ميان فشارهاي بين المللي فزاينده ، به روند بررسي برائت متهم خواهد پيوست.
با این حال ، دادگاه دستور بازداشت شیخ اصلی متهم و دستیارانش – فهاد ناصیم ، شیخ عادل و سلمان سکیب – را برای شنیدن مواضع دولت در مورد این پرونده یک روز تمدید کرد.
در جلسه دادرسی روز دوشنبه ، دادستان کل پاکستان از دیوان عالی کشور خواست تا برائت را به حالت تعلیق درآورد تا وی بتواند به طور مفصل در این مورد بحث کند. طبق گزارشی از اکسپرس تریبون ، دادگاه اجلاس این درخواست را رد کرد.
دادگاه عالی روز پنجشنبه با رد درخواست تجدیدنظر علیه برائت آنها توسط دادگاه عالی سند ، به آزادی متهمان دستور داد. این تصمیم توسط خانواده مروارید به عنوان “تمسخر کامل عدالت” محکوم شد.
روز جمعه ، دولت سند دادخواست تجدیدنظر در دادگاه اوج را علیه برائت از شیخ و سه همدست وی ارائه داد.
در میان فشارهای فزاینده ایالات متحده و سازمان ملل ، سخنگوی دادستان کل پاکستان (AGP) روز شنبه گفت که دولت فدرال درخواست مناسبی را به دادگاه آپکس ارائه می کند تا اجازه عضویت به عنوان یک طرف دادرسی و فراتر از آن را داشته باشد. درخواست بررسی و لغو رای دادگاه در تاریخ 28 ژانویه را دارد.
پرل ، رئیس 38 ساله دفتر جنوب آسیا برای وال استریت ژورنال ، هنگامی که در پاکستان بود ، ربوده شد و در حالیکه در پاکستان بود ، در حال تحقیق در مورد ماجرای 2002 درمورد ارتباط بین آژانس جاسوسی قدرتمند این کشور ، ISI و القاعده بود.
دادگاه براساس گزارشی در اکسپرس تریبون گفت: “بیایید موضع دولت را تا فردا بشنویم.”
در این گزارش آمده است: “دولت باید به دادگاه بگوید كه چگونه می توان یك شهروند را بازداشت كرد.”
یک قاضی سه قاضی در راس دادگاه ، به سرپرستی قاضی عمر آتا بندیال ، دادخواست دولت را شنید ، وی همچنین با صدور اطلاعیه ای به دادستان کل پاکستان خواستار ضبط پرونده از گزارش دادگاه عالی سند (SHC) شد.
در این جلسه ، AGP گفت که دولت به عنوان عضوی از SHC در نیامده است و متهمان بدون شنیدن درخواست های دولت تبرئه شدند ، اقدامی ضروری در چنین مواردی ،
قاضی بندیال گفت ، یک شهروند پاکستانی در بازداشت است ، دادگاه عالی بدون نگاه کردن به لیست دستورات ، حکمی صادر نمی کند.
دادگاه همچنین به درخواست مشاور مشاوری از تعویق پرونده به مدت یک هفته خودداری کرد.
در همین حال ، شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه پاکستان روز یکشنبه گفت که بر اساس گزارش روز یکشنبه اکسپرس تریبون ، پاکستان متهم اصلی پرونده را به ایالات متحده تحویل نمی دهد.
اظهارات وی پس از تماس تلفنی با وزیر خارجه ایالات متحده آنتونی بلینکن ، که پیشنهاد شکایت از شیخ را در آمریکا داشت ، ارائه شد.
بلینکن همچنین از تصمیم دادگاه ابراز “نگرانی عمیق” کرد.
ایالات متحده همچنین برای تقاضای عدالت برای پرل ، به پاکستان فشار می آورد. ماه گذشته ، ایالات متحده آمادگی خود را برای بازداشت شیخ اعلام کرد و گفت واشنگتن به او اجازه نمی دهد از عدالت فرار کند.
مونی ویلکینسون ، وکیل دادگستری گفت که ایالات متحده به شدت نگران تصمیم متهم به برائت محکومین دادگاه پاکستان است.
ویلکینسون گفت: “آزادی افراد درگیر توهین به خانواده دانیل پرل ، سایر قربانیان تروریسم در سراسر جهان و علت عدالت خواهد بود.”
با ابراز نگرانی در مورد تبرئه متهم این پرونده ، یک مقام ارشد سازمان ملل متحد به نمایندگی از دبیرکل آنتونیو گوترش گفت که مسئولیت اینگونه جنایات مهم است.
استفان دوژاریک روز جمعه گفت: “مهم این است که مسئولیت جنایات مرتکب شده را داشته باشیم.”
در آوریل سال 2020 ، قاضی دادگاه عالی سند ، حکم اعدام شیخ 46 ساله را به هفت سال زندان تبدیل کرد. دادگاه همچنین سه دستیار وی را که در این پرونده به حبس ابد محکوم بودند – تقریباً دو دهه پس از اینکه مجرم شناخته و زندانی شدند – تبرئه کرد.
دولت سند و خانواده پرل دادخواست هایی را در دادگاه اوج مطرح کردند و حکم دادگاه عالی را به چالش کشیدند.
دولت سند برای بازداشت این چهار نفر به دستور نظم عمومی 1960 (MPO) اشاره می کند.
ادامه بازداشت آنها توسط دادگاه عالی سند (SHC) به چالش کشیده شد ، که در 24 دسامبر به نهادهای امنیتی دستور داد شیخ و سایر متهمان را تحت “هر نوع بازداشت” نگه ندارند و تمام اطلاعیه های دولت سند مربوط به بازداشت آنها را “لغو و بی اعتبار” اعلام کند. ”
شیخ در نامه ای خطی به SHC در سال 2019 ، به مشارکت محدود خود در قتل پرلا اعتراف كرد. این نامه نزدیک به دو هفته پیش به دیوان عالی کشور ارائه شد و وکیل شیخ نامه را تأیید کرد. با این حال ، متهم ماهیت نقش خود را ، که به نظر او “به سادگی ناچیز” است ، توضیح نداد.
ترور مروارید سه سال پس از آن اتفاق افتاد که شیخ به همراه مسعود اظهر رئیس رئیس جیش محمد و مشتاق احمد زرگر در سال 1999 از هند آزاد شدند و در ازای دریافت نزدیک به 150 مسافر از یک پرواز ربوده شده از افغانستان یک مسیر ایمن عبور کردند. در خطوط هوایی هند.
وی به جرم آدم ربایی گردشگران غربی در این کشور در زندان به سر می برد.

[ad_2]

By saliR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *