[ad_1]

لاهه: دادگاه جنایی بین المللی روز جمعه حکم داد که صلاحیت رسیدگی به اوضاع در سرزمینهای اشغالی فلسطین را دارد و زمینه را برای دادگاه برای تحقیقات جنایات جنگی هموار می کند.
دادستان ICC ، فاتو بنسودا ، پس از اعلام در دسامبر 2019 مبنی بر اینکه می خواهد تحقیقات کاملی را انجام دهد ، دادگاه نظر حقوقی خود را در مورد اینکه دامنه آن به مناطق اشغال شده توسط اسرائیل گسترش می یابد ، از دادگاه خواست
نخست وزیر اسرائیل بنیامین نتانیاهو دادگاه بین المللی کیفری را به عنوان “یک نهاد سیاسی” محکوم کرد ، در حالی که ایالات متحده گفت که “نگرانی جدی” در مورد این تصمیم دارد. فلسطینی ها آن را “پیروزی عدالت” خواندند.
در بیانیه ICC آمده است که قضات “با اکثریت آرا تصمیم گرفتند که صلاحیت سرزمینی دادگاه در اوضاع فلسطین … به مناطقی که اسرائیل از سال 1967 اشغال کرده است ، یعنی غزه و کرانه باختری ، از جمله قدس شرقی گسترش یابد”.
فلسطین یک کشور عضو دادگاهی است که در سال 2015 به آن پیوست ، اما اسرائیل عضو آن نیست.
دادگاه افزود كه تصمیم وی تصمیمی در مورد “مملكت داری” فلسطین نبوده بلكه ناشی از موقعیت فلسطین به عنوان یك حزب دولتی تحت اساسنامه رم كیفری بین المللی حقوق مدنی است.
در این بیانیه آمده است: “اتاق نه اختلاف مرزی را طبق قوانین بین المللی حل می کند و نه مسئله مرزهای آینده را پیش داوری می کند.”
دادستان ICC بنسودا پس از تحقیقات مقدماتی 5 ساله خواستار تحقیقات کامل در ماه دسامبر شد.
کابینه وی گفت که “از این شفافیت قضایی استقبال می کند” و “سپس در مورد مرحله بعدی خود تصمیم گیری خواهد کرد ، دقیقاً براساس حکم مستقل و بی طرفانه خود.”
دولت دونالد ترامپ ، رئیس جمهور وقت آمریکا ، در ماه سپتامبر دادستان و دیگر مقام ارشد دیوان بین المللی کیفری را تحریم کرد.
ایالات متحده ، که عضو ICC نیست ، پس از ممنوعیت ویزای قبلی بنسودا و دیگران در لغو تحقیقات دادگاه در مورد جنایات جنگی علیه پرسنل نظامی ایالات متحده در افغانستان ، اقدامات قضایی را اعمال کرده است.
اما ایالات متحده همچنین به نگرش دادگاه نسبت به متحد خود اسرائیل استناد می کند.
نخست وزیر اسرائیل نتانیاهو بنیامین نتانیاهو روز جمعه این تصمیم را انکار کرد.
نتانیاهو در بیانیه ای گفت: “دادگاه بار دیگر ثابت كرد كه این یك نهاد سیاسی است و نه یك نهاد قضایی” و افزود كه این تصمیم “حق دموكراسی ها برای دفاع از خود در برابر تروریسم” را تضعیف می كند.
یک مقام اسرائیلی گفت این تصمیم “مفید نخواهد بود” زیرا “باد تغییر” در منطقه وجود دارد.
این مقام گفت: “این تصمیم برای دادگاه خوب نیست ، برای اسرائیل خوب نیست ، برای منطقه نیز خوب نیست.”
محمد استی نخست وزیر فلسطین روز جمعه از دادگاه کیفری بین المللی خواست تا روند دادگاه در مورد درگیری 2014 در نوار غزه ، زندانیان فلسطینی و گسترش شهرک های اسرائیلی در کرانه باختری اشغالی را تسریع کند.
به گفته خبرگزاری رسمی وفا ، استای گفت: “این تصمیم (ICC) یک پیروزی برای عدالت و بشریت ، برای ارزش های حقیقت ، عدالت و آزادی و خون قربانیان و خانواده های آنها است.” .
وزارت امور خارجه آمریكا گفته است كه اسرائیل نباید عضو دادگاه باشد.
“سخنگوی امنیت دولت” بخش ند پرایس به خبرنگاران گفت.
با این حال ، دیده بان حقوق بشر با بیان اینکه این تصمیم “کلیدی” است ، افزود که “زمان آن فرا رسیده است که اسرائیلی ها و فلسطینیان مرتکب بدترین سوuses استفاده ها شوند”.
بالکیس جارا ، مدیر دستیار دادگستری بین المللی در HRW ، در بیانیه ای گفت: “تصمیم ICC سرانجام پس از نیم قرن مصونیت از مجازات ، به قربانیان جرم جدی امید واقعی به عدالت را ارائه می دهد.”
بنسودا از دادگاه بین المللی کیفری ، که در ماه ژوئن استعفا داد ، از دولت بایدن خواست لغو تحریم ها علیه دادگاه را لغو کند.

[ad_2]

By saliR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *