[ad_1]

واشنگتن: رئیس جمهور ایالات متحده جو بایدناز آن زمان تاکنون با اولین بحران بزرگ بین المللی مواجه شده است میانمارارتش قدرت را به دست گرفته است ، می تواند یک برنامه تحریم جدید اعمال کند ، کمک ها را کاهش دهد ، یا به ژنرال ها و شرکت هایی که برای بازگشت به دموکراسی تحت فشار قرار می دهند متوسل شود.
چگونگی واکنش دولت جدید آمریکا آزمایش اولیه قول های دو جانبه بایدن برای تمرکز حقوق بشر در سیاست خارجی ایالات متحده و همکاری نزدیکتر با متحدان خواهد بود.
روز دوشنبه ، بایدن متعهد به “حمایت از دموکراسی” شد و تهدید کرد که تحریم هایی را که به تدریج توسط باراک اوباما ، رئیس جمهور پیشین لغو شد ، پس از آغاز اصلاحات دموکراتیک توسط ژنرال های میانمار و آزاد کردن بسیاری از زندانیان سیاسی ، از سر می گیرد.
بایدن در بیانیه ای گفت: “معكوس كردن این پیشرفت مستلزم بازبینی فوری قوانین و مقامات تحریمی ما است و به دنبال آن اقدامات مقتضی انجام می شود.”
دولت ترامپ به دنبال یک تصفیه وحشیانه در سال 2017 که بیش از 700000 نفر از اعضای اقلیت روهینگیا از خانه های خود در همسایگی بنگلادش رانده شدند ، چهار فرمانده نظامی از جمله ژنرال ارشد مین اونگ هلاینگ را مورد ضرب و شتم قرار داد.
پیتر کوچزیک ، مشاور ارشد سابق تحریم ها در وزارت خزانه داری آمریکا گفت: بایدن می تواند با صدور دستورالعمل اعلام وضعیت اضطراری در مورد تحولات در این کشور ، برنامه جدیدی را برای تحریم علیه میانمار تنظیم کند.
وی گفت که این به دولت این امکان را می دهد تا “نحوه مشاهده کودتا و آنچه را که می خواهند ببینند” نشان دهد و تحت فشار قرار دهد ، افزود که بایدن اختیارات گسترده ای برای صدور چنین دستور اجرایی تحت قانون بین المللی شرایط اضطراری اقتصادی (IEEPA) دارد.
طبق گفته یکی از مدافعان تجارت آمریکایی در میانمار که به دلایل امنیتی خواست نامش فاش نشود ، طبق این رویکرد ، برخی از مشاغل تجاری که می خواهند روابط اقتصادی باز خود را با این کشور حفظ کنند.
این وکیل دادگستری گفت که سرمایه گذاران از تحریم های هدفمندتر علیه عاملان کودتا و افرادی که به عنوان مقامات عالی رتبه نظامی شناخته می شوند ، پس از تحقق این حامی حمایت می کنند و از غیر قانونی بودن دولت جدید در میانمار خبر می دهند.
اما مقامات و کارشناسان سابق می گویند ایالات متحده نفوذ محدودی بر ژنرال های قدرت دارد که با شرکت های قدرتمند محلی ارتباط دارند اما منافع خارجی کمی دارند که می توانند تحت تأثیر تحریم های مالی قرار بگیرند.
در مورد اثربخشی تحریم های گذشته علیه ژنرال های میانمار نیز بحث شده است و برخی معتقدند که این تحریم ها ضمن فقیر شدن جمعیت بیشتر ، دست نخورده باقی مانده است. اکثر ژنرال های برجسته میانمار قبلاً تحت قانون پاسخگویی جهانی حقوق بشر مگنیتسکی مورد تحریم قرار گرفته اند.
دانیل راسل ، دیپلمات ارشد اوباما برای شرق آسیا گفت: “صرف جمع آوری تحریم های بیشتر علیه ارتش برمه این مشکل را حل نمی کند”.
دیپلماسی پایدار و ماهر ، هم به صورت دو جانبه و هم با شرکا ، برای مهار بحران و هموار کردن راه بازگشت به حاکمیت دموکراتیک و اصلاحات در میانمار لازم است. »
یدک کشیدن تحریم ها
گروه های فعال ، از جمله دیده بان حقوق بشر به درخواست های بایدن برای هدف قرار دادن شرکت های تحت مدیریت نظامی پیوست.
دو مشاغل اصلی نظامی ، میانمار اقتصادی هولدینگ های محدود (MEHL) و میانمار اقتصادی (MEC) ، در حال گسترش شرکت های هلدینگ با سرمایه گذاری در بخش های مختلف ، از جمله بانک ها ، سنگ های قیمتی ، مس ، مخابرات و پوشاک هستند.
كلی كوری ، سفیر ایالات متحده در امور جهانی برای زنان زیر نظر رئیس جمهور سابق ، گفت: مقامات وزارت امور خارجه تحریم های مگنیتسكی علیه شركت ها در سال 2018 را در پاسخ به خشونت علیه روهینگیا آماده كرده بودند ، اما از آنها عبور نكرده بودند. دونالد ترامپ، که به شدت درگیر سیاست این دولت در میانمار بود.
کاری گفت: “خزانه داری” می تواند آنها را بگیرد و بر اساس وقایع 24 ساعت گذشته آنها را به جلو حرکت دهد. “و شما باید.”
اعمال سایر مجازات های بایدن شامل تحریم های اضافی تحت قانون مگنیتسکی است که کلیه دارایی های ایالات متحده را که تحت هدف قرار دارند منجمد می کند و آمریکایی ها را از تجارت با آنها منع می کند.
بایدن می تواند در قانون سال 2008 معروف به قانون جید ، که حکومت نظامی میانمار را هدف قرار داد و در سال 2016 تا حدودی توسط اوباما رد شد ، بدنه تحریم ها را احیا کند.
دولت همچنین ممکن است ممنوعیت سفر را برای مقامات میانمار و خانواده های آنها وضع کند.
بایدن و وزیر امور خارجه او ، آنتونی بلینکن ، ارتش را به خاطر به دست گرفتن قدرت محکوم کردند ، اما وقایع میانمار را کودتا ندانستند.
طبق قوانین ایالات متحده ، تصمیم برای انجام کودتای نظامی به معنای قطع برخی از کمک های مالی ایالات متحده است. کمک های ایالات متحده به میانمار در سال 2020 به 606.5 میلیون دلار می رسد و شامل بودجه برای برنامه های بهداشتی و تسکین حوادث است.
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت که وقایع میانمار “یک کودتا” کرده است ، اما وزارت قبل از ارزیابی ، تجزیه و تحلیل حقوقی و حقوقی را انجام داده است.

[ad_2]

By saliR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *