[ad_1]

واشنگتن: رئیس جمهور ایالات متحده جو بایدن روز پنجشنبه نوید عصر جدیدی را به دنبال سیاست پراکنده خارجی سلف خود ، دونالد ترامپ، در اولین سخنرانی دیپلماتیک خود به عنوان رئیس جمهور اعلام كرد “آمریكا برگشت” به صحنه جهانی.
بایدن در سخنرانی خود با اشاره به رویکردهای تهاجمی به چین و روسیه ، رهبران نظامی میانمار را به پایان کودتای خود فراخواند و از پایان حمایت آمریکا از کارزار نظامی به رهبری عربستان در یمن خبر داد.
“رهبران ایالات متحده باید با این لحظه جدید پیشبرد اقتدارگرایی ، از جمله جاه طلبی های فزاینده چین برای رقابت با ایالات متحده و عزم روسیه برای آسیب رساندن و بر هم زدن دموکراسی ما روبرو شوند. ما باید با لحظه جدید روبرو شویم … سرعت بخشیدن به چالش های جهانی همه گیری به تغییر اوضاع ، بحران گسترش سلاح های هسته ای “، بایدن گفت.
ترامپ رهبران اروپا و آسیا را با تعرفه ها ، اتحادهای جهانی و تهدید به عقب نشینی نیروهای آمریکایی را خشمگین کرده است. او برای دفع موج استبداد در برخی کشورها کار زیادی انجام نداد.
پس از حمله یك گروه تروریستی الهام گرفته از ترامپ به كاپیتول آمریكا در اعتراض به پیروزی در انتخابات در بایدن ، متحدان و رقبای خارجی در مورد سلامتی دموكراسی آمریكا ابراز تردید كردند.
سخنرانی روز پنجشنبه بایدن تلاشی تمام عیار برای از بین بردن این تردیدها و متقاعد کردن آمریکایی ها به ارزش یک رویکرد قوی بین المللی بود.
وی گفت: “سرمایه گذاری در دیپلماسی کاری نیست که ما فقط به دلیل اینکه کار درستی برای جهان است انجام دهیم.” “ما این کار را انجام می دهیم تا در صلح ، امنیت و رفاه زندگی کنیم. ما این کار را انجام می دهیم زیرا به نفع برهنه خودمان است.”
انتخاب بایدن از وزارت امور خارجه از آنجا که مکان اولین سخنرانی مهم دیپلماتیک وی نمادی مهم از ارزشی بود که وی برای دیپلمات های شغلی که ترامپ عمدتاً آنها را مخالف می دانست قائل بود.
بایدن گفت: “اتحادهای آمریکایی بزرگترین سرمایه ما است. و رهبری از طریق دیپلماسی به معنای یک بار دیگر ایستادن در کنار هم پیمانان و شرکای اصلی است.”
بایدن در روزهای ابتدایی خود با لغو سیاست های ترامپ سعی کرد آنچه را که آسیب به موقعیت آمریکا در جهان خواند ، اصلاح کند. وی برای احیای توافق با ایران و تجدید عضویت ایالات متحده در توافقنامه پاریس و سازمان بهداشت جهانی در تلاش است.
وی رئیس جمهور روسیه را به چالش کشید ولادیمیر پوتین.
“من به رئیس جمهور پوتین ، به طریقی کاملا متفاوت از سلف خود ، روشن کردم که روزهای ایالات متحده ، که به اقدامات تهاجمی روسیه تبدیل می شود ، دخالت در انتخابات ما ، حملات سایبری ، مسمومیت شهروندان این کشور به پایان رسیده “او گفت.
در ابتدا ، ترامپ به دنبال روابط گرم با رئیس جمهور چین بود شی جین پینگ اما اختلافات در تجارت ، هنگ کنگ و آنچه ارتش آمریكا رفتارهای بی ثبات كننده و تهاجمی پكن در دریای جنوب چین می نامد باعث ایجاد اختلافاتی شده است.
چین ، که در حال گسترش ارتش خود و تلاش برای افزایش نفوذ خود در سراسر جهان است ، شاید بزرگترین چالش بین المللی بایدن هنگام روی کار آمدن او باشد. وی پکن را “جدی ترین رقیب ما” خواند.
وی گفت: “ما با سوusesاستفاده های اقتصادی چین مقابله خواهیم کرد ، با اقدامات تجاوزکارانه و قهرآمیز آن برای دفع حمله چین به حقوق بشر ، مالکیت معنوی و حاکمیت جهانی مقابله خواهیم کرد. اما ما آماده همکاری با پکن هستیم که انجام این کار به نفع آمریکا باشد.” گفت
همه متحدان ایالات متحده ممکن است از ورود سریع خوشحال نباشند سیاست خارجی ایالات متحده، از جمله لهستان ، جایی که ترامپ زمانی متعهد شد نیروهای آمریکایی را در آنجا مستقر کند ، یا تعدادی از کشورهایی که در گذشته از مداخله قاطع واشنگتن انتقاد کرده اند.
بایدن گفت: “ما کشوری هستیم که کارهای بزرگی انجام می دهیم. دیپلماسی آمریکایی این کار را می کند و دولت ما آماده است تا گوشته را بر عهده بگیرد و دوباره رهبری کند.”

[ad_2]

By saliR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *