[ad_1]

واشنگتن: تلاش های اولیه دولت بایدن برای احیای سال 2015 توافق هسته ای ایران یک پاسخ زود هنگام از تهران دریافت کنید. اگرچه تعداد کمی انتظار دستیابی به دستیابی به موفقیت در ماه اول دولت جدید را داشتند ، اما خط سخت ایران گویای یک مسیر دشوار برای پیشرفت است.
پس از انجام چندین تلاش چشمگیر در ایران در هفته های نخست فعالیت خود ، تقریباً از دامنه دولت توسط ایرانیان اجتناب شد. آنها قبلاً مشاغل اولیه بایدن را رد کرده بودند: بازگشت به ایالات متحده به معامله ای که دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا در سال 2018 در صورت ادامه اجرای کامل تعهدات خود در توافق ، دونالد ترامپ آن را پس گرفت.
ایران در حال شکل گیری به عنوان آزمون اصلی رویکرد کلی دولت بایدن در سیاست خارجی است ، رئیس جمهور اظهار داشت که آن را متناسب با نوع دیپلماسی چندجانبه ای که ترامپ از آن اجتناب می کند ، تنظیم می کند. گرچه موضوعات داغ دیگری نیز وجود دارد ، روسیه ، چین و کره شمالی ، از جمله ایران برای بهترین دستیاران امنیت ملی بایدن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از جمله وزیر امور خارجه است آنتونی بلینکن، جیک سالیوان ، مشاور امنیت ملی و راب مالی ، نماینده ویژه در امور ایران ، که همگی به طور مستقیم در تهیه پیش نویس قرارداد 2015 با رئیس جمهور نقش داشته اند باراک اوباما و ممکن است شرط های شخصی در نجات او وجود داشته باشد.
بایدن روی کار آمد ، وعده داد که خروج ترامپ از توافقی را که میلیاردها دلار تحریم برای وی در ازای محدود کردن برنامه هسته ای تحمیل می کند ، لغو کند. فقط هفته گذشته ، بایدن حداقل سه راه را به دست آورد: موافقت برای بازگشت به مذاكرات چند ملیتی با ایران برای از سرگیری توافق ، لغو عزم ترامپ در مورد بازگرداندن همه تحریم های سازمان ملل علیه ایران و كاهش محدودیت های شدید سفر دیپلمات های ایرانی به ملل متحد.
با این وجود ایران مصمم است که به چیزی کمتر از لغو کامل تحریم هایی که ترامپ دوباره اعمال کرده است ، پاسخ نخواهد داد. در آخر هفته ، ایران با تهدید به تعلیق پایبندی به توافقنامه سازمان ملل که اجازه بازرسی سرزده از سایت های هسته ای اعلام شده خود را داد ، مقابله کرد. اگرچه دستور برکناری بازرسان بین المللی را متوقف کرده است ، اما ایران همکاری خود را با آنها قطع کرده و قول داده است در صورت لغو تحریم ها ظرف سه ماه در این اقدام تجدید نظر کند.
شرایط سخت ایرانی ها دولت را در آستانه یک انتخاب دشوار قرار داده است: ادامه تخفیف تحریم ها قبل از اینکه ایران مطابقت کامل را از سر بگیرد و خطر از دست دادن اهرم فشار خود را داشته باشد ، یا ابتدا خواسته های خود را برای انطباق کامل دو برابر کند و خطر این را داشته باشد که تهران کاملا از معامله دور شود.
این یک توازن ظریف است و دولت تمایلی ندارد اذعان کند که با توجه به ماهیت سیاسی ایران در واشنگتن ، جمهوری خواهان به شدت با توافق هسته ای در اروپا و خود خاورمیانه ، به ویژه در اسرائیل و کشورهای عربی خلیج فارس ، که به طور مستقیم تهدید کرد.
روز دوشنبه ، آنتونی بلینکن ، وزیر امور خارجه تأیید کرد که ایالات متحده آمادگی بازگشت به توافق هسته ای را دارد ، به شرطی که تهران “کاملاً با آن پیروی کند”. بلینکن در سخنرانی خود در کنفرانس خلع سلاح ژنو با حمایت سازمان ملل گفت که ایالات متحده متعهد است اطمینان حاصل کند که ایران هرگز به سلاح هسته ای دست نخواهد یافت و قول داد که با “متحدان و شرکا” برای “گسترش و تقویت” توافق ایران و آلمان همکاری خواهد کرد. فرانسه ، بزرگ انگلیس ، روسیه ، چین و ایالات متحده آمریکا
وی گفت: “دیپلماسی بهترین راه برای دستیابی به این هدف است.”
با این حال ، فقط 24 ساعت زودتر ، ایران روز یکشنبه درخواست تعلیق همکاری با ناظر هسته ای سازمان ملل را رد کرد. اگرچه ایران آژانس بین المللی انرژی اتمی را که وظیفه نظارت بر پایبندی ایران به این توافق را دارد اخراج نکرده است ، اما دسترسی آژانس به فیلم دوربین های نصب شده در تعدادی از سایت ها را قطع کرده است.
هیچ واکنش فوری از سوی ایالات متحده به این پیشرفت صورت نگرفت ، اما روز دوشنبه کاخ سفید و وزارت امور خارجه این اقدام را نادیده گرفت.
سخنگوی کاخ سفید به خبرنگاران گفت: “نظر ما این است که دیپلماسی بهترین راه برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای است.” “این بدان معنا نیست که آنها به طور واضح اقدامات لازم را برای رعایت آنها انجام نداده اند و ما هیچ اقدامی انجام نداده ایم و همچنین هیچ نشانه ای در مورد برآورده ساختن الزامات تعیین شده آنها بیان نکرده ایم.”
در وزارت امور خارجه ، سخنگوی ند پرایس به طور مستقیم تری به مأموریت آژانس انرژی هسته ای پرداخت و از این آژانس بخاطر “حرفه ای بودن” خود در بازداشت بازرسان و کارکنان آنها در این کشور ، علی رغم تهدید زودهنگام ایران به اخراج آنها در روز سه شنبه ، تمجید کرد. وی گفت: ایالات متحده از موفقیت رافائل گروسی رئیس آژانس انرژی هسته ای در دستیابی به توافق موقت با ایران حمایت می کند ، اما شکایت کرد که تهران هنوز شرایط را برآورده نمی کند.
پرایس گفت دولت نگران است كه ایران در مسیر اشتباهی قدم بگذارد ، اما درمورد نظر دولت درباره اینكه آیا دامنه تاكنون محقق شده است اظهارنظر نمی كند. وی همچنین با توجه به تهدید مداوم برای لغو تمام محدودیت های اعمال شده توسط خود ، مایل نبود بگوید که دولت می تواند برای عقب راندن ایران به توافق نامه چه کاری انجام دهد.
پرایس با اشاره به عباراتی که مقامات اداری برای اشاره به هدف اصلی خود از “انطباق” و فراتر از آن استفاده می کردند ، گفت: “ایالات متحده آمادگی دیدار با ایرانیان را دارد تا این مسائل پیچیده را از بین ببرد.”
مطابق با گفته مقامات دولت ، سازگاری به علاوه شامل محدودیت در فعالیت های غیر هسته ای ایران از جمله توسعه موشک و پشتیبانی از گروه های شورشی و شبه نظامیان در خاورمیانه خواهد بود. دلیل اصلی ترامپ برای خروج از توافق هسته ای این بود که با این موارد برخورد نکرد و دولت وی بیش از یک سال است که در تلاش است تا توافق را شامل شود.

[ad_2]

By saliR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *