[ad_1]

اسلام آباد: دولت پاکستان روز سه شنبه به دنبال اخراج سفیر فرانسه در مورد اخراج سفیر فرانسه در پی اعتراضات خشونت آمیز ضد فرانسه توسط اسلام گرایان خواستار اقدام در مورد کارتون ها است حضرت محمد، داخلی وزیر گفت.
نخست وزیر عمران خان اواخر روز دوشنبه در یک سخنرانی تلویزیونی به ملت خود هشدار داد که اگر پاکستان نماینده فرانسه را اخراج کند ، پاکستان در خطر پرداخت هزینه است ، زیرا نیمی از صادرات این کشور به اتحادیه اروپا.
روابط پاریس و اسلام آباد از زمان رئیس جمهور بیشتر تیره شده است امانوئل مکرون اواخر سال گذشته به یک معلم فرانسوی ادای احترام کرد که توسط شخصی چچنی تبار به دلیل نشان دادن کارتون هایی که پیامبر را در کلاس آزادی بیان نشان داد ، سر او را بریدند.
مسلمانان چنین نقاشی هایی از پیامبر خود را کفرآمیز می دانند.
اخراج سفیر یکی از چهار خواسته اصلی یک تندرو است تحریک لبایک پاکستان (TLP) ، که هفته گذشته پس از مسدود کردن اعضای خود در بزرگراه ها ، راه آهن و راه های دسترسی به شهرهای بزرگ ، حمله به پلیس و سوزاندن اموال عمومی ، دولت آن را ممنوع کرد.
در درگیری با اسلامگرایان چهار افسر پلیس کشته شدند ، نزدیک به ده نفر به گروگان گرفته شدند و بیش از 800 نفر زخمی شدند که بسیاری از آنها به شدت جدی بودند.
اسلام گرایان می گویند سه عضو TLP نیز کشته شده اند.
پس از بازداشت دولت سعد حسین رضوی رهبر TLP قبل از یک کارزار برنامه ریزی شده ضد سراسری ضدفرانسوی برای تحت فشار قرار دادن نخست وزیر خان برای شروع به کار ، خشونت آغاز شد.
روز دوشنبه ، دولت گفت که با TLP وارد مذاکره شده است و این گروه اسلامگرا 11 افسر پلیس را که هنگام درگیری در مقابل مقر TLP در شرق لاهور ربوده شده بودند ، آزاد کرد.
شیخ رشید احمد ، وزیر کشور ، در ویدئویی گفت: “پس از مذاکرات طولانی مدت بین دولت پاکستان و TLP ، امروز توافق شد که قطعنامه ای برای اخراج سفیر فرانسه به پارلمان ارائه شود.”
TLP علاوه بر درخواست اخراج سفیر ، خواستار آزادی رهبر آنها و صدها کارگر دستگیر شده ، رفع ممنوعیت این گروه و برکناری وزیر کشور است.
وزیر کشور گفت ، تمام پرونده های ثبت شده علیه TLP و کارگران آن پس گرفته می شود ، افزود که این گروه به همه اعتراضات تحصن در سراسر کشور پایان می دهد.

[ad_2]

By saliR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *