[ad_1]

تایپی: وزیر امور خارجه تایوان روز پنجشنبه گفت که چین در ازای واکسن و سایر کمک های همه گیر ، به دنبال دستاوردهای سیاسی در خارج از کشور است ، تا حدی برای افزایش فشار بر تایوان ، که ادعا می کند قلمرو آن است.
جوزف وو در جریان کنفرانس ویدیویی با باشگاه خبرنگاران ژاپن گفت: “رهبران حزب کمونیست در پکن” بیشتر از همه گیری استفاده کردند تا دستور کار سیاسی خود را به بسیاری دیگر تحمیل کنند.
وو گفت ، به طور خاص ، “دیپلماسی واکسن” چینی در حال ایجاد اختلاف بین کشورهای آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی است و به پکن اجازه می دهد نفوذ خود را در نیمکره غربی اعمال کند.
وی گفت ، پکن در حال دسترسی به واکسن های تولید داخل ، سایر منابع ضد ویروس کرونا و بودجه توسعه برای “کسانی که مایل به پذیرش مشارکت سیاسی با پکن هستند” است.
“سپس چین از این مشارکت برای جلب یا فشار این متحدان از تایوان و ایالات متحده برای گرایش به پکن استفاده می کند. “از طریق این مانورها ، چین در تلاش است تا نفوذ سیاسی خود را در منطقه با هزینه های تایوان و ایالات متحده بدست آورد.”
چین می گوید کمک هایش در خارج از کشور بدون شرایط سیاسی انجام می شود ، اما در سال های اخیر به طرزی تهاجمی از قدرت اقتصادی خود برای سرپوش گذاشتن بر چند متحد باقی مانده تایوان و تضعیف دموکراسی های آمریکا و سایر کشورها استفاده کرده است.
وو گفت: چین قبلاً “اثری از بدهی ، فساد و فرسایش حاكمیت دموكراتیك” در برخی از كشورهای آسیا ، آفریقا و اروپا برجای گذاشته است ، كه با بودجه چین برای بنادر ، راه آهن و سایر پروژه های زیربنایی امضا شده توسط رهبر آن موافقت كرده اند. کمربند و جاده ابتکاری که باعث تقویت نفوذ چین در خارج از کشور شده است.
چین صدها میلیون دوز واکسن ویروس کرونا را به خارج از کشور فروخته و میلیون ها مورد دیگر را عمدتا به کشورهای در حال توسعه آفریقا اهدا کرده است. سازمان بهداشت جهانی مجوز اضطراری برای دو واکسن تولید شده در چین را صادر کرده است ، اما شرکت ها ، به ویژه Sinopharm ، به دلیل عدم شفافیت در اشتراک داده ها مورد انتقاد قرار گرفته اند.
وو گفت ، چین تایوان را از تعداد روزافزون سازمان های بین المللی ، از جمله WHO ، خارج كرده و مانع از همکاری تایوان با اقدامات ضد همه گیر سازمان ملل متحد ، از جمله طرح COVAX ، كه واكسن ها را به كشورهای با درآمد متوسط ​​و پایین توزیع می كند ، است.
با این حال ، وی گفت كه تایوان از نظر سیاسی بین المللی بیشتر به عنوان عضو یا ناظر ، از حمایت سیاسی بین المللی برخوردار می شود.
وو گفت: “این به مردم تایوان كمك می كند و ما واقعاً از آن قدردانی می كنیم.”
همزمان با فشارهای دیپلماتیک ، چین تهدیدات خود را برای استفاده از نیروی نظامی برای تحت فشار قرار دادن تایوان با انجام تمرینات نظامی و ارسال هواپیماهای نظامی در نزدیکی جزیره افزایش می دهد.
وو گفت كه دولت و شهروندان تایوان “كاملاً به دفاع از خود متعهد هستند” و دولت در تلاش است تا توانایی های نظامی خود را افزایش دهد ، از جمله با خرید سلاح از ایالات متحده.
تایوان در طول جنگ داخلی 1949 از سرزمین اصلی چین جدا شد و هرگز توسط کمونیست های حاکم چین اداره نمی شد.
وو همچنین پکن را به افزایش عمدی تنش در دریاهای جنوب و شرق چین متهم کرد.
وو گفت: “چین از همه ابزارهای ممكن برای ایجاد بحرانی درست در آستانه یك جنگ بزرگ استفاده می كند.”
وی بر نزدیکی روابط ژاپن و تایوان ، مستعمره سابق ژاپن ، علیرغم فقدان روابط رسمی دیپلماتیک ، تأکید کرد.
وو گفت: “تایوان و ژاپن دارای ارزشهای آزادی ، دموكراسی ، حمایت از حقوق بشر و قانون هستند.”[ad_2]

By saliR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *