[ad_1]

تایپای: تایوان دفتر نمایندگی خود را در گویان ، این جزیره افتتاح کرده است وزارت خارجه روز پنجشنبه گفت ، مباهات ایالات متحده نگران تعمیق نفوذ چین در آمریکای لاتین، و سرزنش از پکن.
گویان ، مستعمره سابق انگلیس ، در کنار ونزوئلا پاره پاره ، یک متحد بزرگ چین که گویان با آن اختلافات ارضی دارد ، از نظر استراتژیک واقع شده است.
وزارت امور خارجه تایوان گفت که در 11 ژانویه توافق نامه ای را برای گشایش دفتر در تایوان با گویان امضا کرده است ، در واقع یک سفارت واقعی برای این جزیره ، که چین ادعا می کند بدون داشتن روابط دیپلماتیک به عنوان قلمرو حاکمیت خود است.
وزارت گفت که این سرویس عملیات اولیه خود را از 15 ژانویه آغاز کرد و خاطرنشان کرد که گویان کشوری غنی از منابع معدنی و نفتی است و پایتخت آن جورج تاون مقر دبیرخانه جامعه کارائیب یا CARICOM است.
گویان به طور سنتی روابط نزدیک با چین را حفظ کرده است.
وزیر امور خارجه هیو تاد گفت آنچه در حال راه اندازی است یک دفتر تجارت و سرمایه گذاری در جورج تاون است تا “فضایی ایجاد کند” برای بخش خصوصی در تایوان و گویان برای تجارت.
وی گفت: “گویان تایوان را به عنوان یك كشور مستقل به رسمیت نمی شناسد. گویان روابط دیپلماتیک با تایپه برقرار نمی كند.”
سفارت آمریکا در گویان اعلام کرد که از این توافق استقبال می کند.
در بیانیه آمده است: “روابط نزدیکتر با تایوان باعث بهبود همکاری و توسعه در گویان بر اساس ارزشهای مشترک دموکراتیک ، شفافیت و احترام متقابل خواهد شد.”
وانگ ونبین سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت پکن امیدوار است که گویان در روابط رسمی با تایوان وارد نشود و از این کشور خواست “برای اصلاح اشتباه خود گام های جدی بردارد”.
تایوان فقط با 14 کشور از جمله چهار کشور کارائیب روابط دیپلماتیک رسمی دارد.
ایالات متحده خشمگین است که چین به تدریج پشتیبانی تایوان از منطقه را پس می گیرد.
در سال 2018 ، ایالات متحده به تصمیم السالوادور برای قطع روابط دیپلماتیک با تایوان به نفع چین حمله کرد و گفت این تغییر مورد نگرانی جدی واشنگتن است و هشدار داد که چین انگیزه های اقتصادی برای دستیابی به سلطه را ارائه می دهد.

[ad_2]

By saliR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *