[ad_1]

دوبای: بر اساس تصاویر ماهواره ای تجزیه و تحلیل شده توسط آسوشیتدپرس ، یک مرکز مخفی هسته ای اسرائیل در مرکز برنامه تسلیحات هسته ای اعلام نشده بزرگترین پروژه ساختمانی خود را طی چند دهه گذشته طی کرده است.
حفاری به بزرگی یک زمین فوتبال و احتمالاً چند طبقه عمق اکنون فقط چند متر (یارد) از راکتور پیر در مرکز تحقیقات هسته ای Shimon Peres Negev در نزدیکی شهر دیمونا فاصله دارد. این مرکز برای دهه ها محل آزمایشگاه های زیرزمینی بوده است که میله های مصرف شده راکتور را برای تولید پلوتونیوم درجه سلاح برای برنامه بمب هسته ای اسرائیل پردازش می کند.
با این وجود ساخت و ساز برای چه چیزی مشخص نیست. دولت اسرائیل به سوالات دقیق AP در مورد کار پاسخ نداد. اسرائیل تحت سیاست ابهام هسته ای خود داشتن سلاح هسته ای را تأیید یا انکار نمی کند. این تنها در میان چهار کشوری است که هرگز به پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای ، یک توافق نامه برجسته بین المللی که برای جلوگیری از گسترش سلاح های هسته ای طراحی شده است ، ملحق نشده اند.
این ساخت و سازها در حالی صورت می گیرد که اسرائیل – در زمان نخست وزیری بنیامین نتانیاهو – انتقادات تند خود را نسبت به برنامه هسته ای ایران حفظ می کند ، برنامه ای که برخلاف برنامه خود تحت نظر بازرسان سازمان ملل باقی می ماند. این تماسهای مجدد میان کارشناسان برای اسرائیل برای اعلام جزئیات برنامه خود به طور علنی است.
داریل جی کیمبال ، مدیر اجرایی انجمن کنترل تسلیحات مستقر در واشنگتن ، گفت: “آنچه دولت اسرائیل در این کارخانه مخفی اسلحه هسته ای انجام می دهد چیزی است که دولت اسرائیل باید به آن توجه کند.”
با کمک فرانسه ، اسرائیل مخفیانه شروع به ساخت سایت هسته ای در اواخر دهه 1950 در بیابانی در نزدیکی دیمونا ، شهری در حدود 90 کیلومتری جنوب اورشلیم کرد. وی سال ها هدف نظامی این سایت را از آمریکایی که هم اکنون متحد اصلی اسرائیل است پنهان کرد و حتی آن را یک کارخانه نساجی نامید.
اعتقاد بر این است که پلوتونیوم دیمونا اسرائیل را به یکی از 9 کشور دارای سلاح هسته ای در جهان تبدیل کرده است. با توجه به رمز و راز پیرامون برنامه وی ، هنوز مشخص نیست که چه تعداد سلاح در اختیار دارد. تحلیلگران تخمین می زنند که اسرائیل حداقل برای 80 بمب مواد دارد. این سلاح ها احتمالاً می توانند توسط موشک های بالستیک زمینی ، جنگنده ها یا زیردریایی ها تحویل شوند.
برای دهه ها ، چیدمان تأسیسات در دیمونا به همان شکل باقی مانده است. هفته گذشته ، کمیسیون بین المللی مواد شکاف پذیر در دانشگاه پرینستون خاطرنشان کرد که “ساخت جدید قابل توجه” سایت را از طریق تصاویر ماهواره ای موجود در بازار مشاهده کرده است ، اگرچه جزئیات کمی قابل درک است.
عکسهای ماهواره ای گرفته شده توسط Planet Labs Inc. در صورت درخواست PA ، واضح ترین دیدگاه مربوط به فعالیت را ارائه دهید. درست در جنوب غربی راکتور ، کارگران حفره ای به طول حدود 150 متر (165 یارد) و 60 متر (65 یارد) عرض حفر کردند. صف های حفر در کنار جسم دیده می شود. یک خندق در حدود 330 متر (360 یارد) از نزدیکی سنگر عبور می کند.
در حدود 2 کیلومتری (1.25 مایل) غربی راکتور ، جعبه ها در دو دهانه مستطیل شکل قرار گرفته اند که به نظر می رسد دارای پایه های بتونی هستند. صف های حفر را می توان در همین نزدیکی مشاهده کرد. چنین پدهای بتنی اغلب برای دفع مواد زائد هسته ای مورد استفاده قرار می گیرند.
تصاویر دیگر از آزمایشگاه های سیاره نشان می دهد که حفاری های نزدیک راکتور از اوایل سال 2019 آغاز شده و از آن زمان به آرامی در حال پیشرفت است.
تحلیل گرانی که با AP صحبت کردند چندین پیشنهاد در مورد آنچه می تواند در آنجا اتفاق بیفتد ارائه دادند.
راکتور آب سنگین مرکز از دهه 1960 فعالیت می کند ، بسیار بیشتر از اکثر راکتورهای همان دوره. این مسئله هم کارایی و هم مسائل ایمنی را مطرح می کند. در سال 2004 ، سربازان اسرائیلی حتی در صورت نشت رادیواکتیو از تاسیسات ، توزیع قرص های ید را در دیمونا آغاز کردند. ید به انسداد بدن در جذب اشعه کمک می کند.
به گفته تحلیلگران ، این نگرانی های ایمنی می تواند منجر به از کار افتادن یا در غیر این صورت ارتقا راکتور شود.
آونر کوهن ، استاد تحقیقات منع گسترش سلاح های هسته ای در انستیتوی مطالعات بین المللی میدلبری در مونتری ، که به طور گسترده درباره دیمونا نوشته است ، گفت: “من معتقدم که دولت اسرائیل متعهد به حفظ و حفظ توانایی های هسته ای فعلی کشور است.”
وی افزود: “اگر راكتور دیمونا واقعاً به ركود نزدیك شود ، همانطور كه ​​من فكر می كنم ، می توان انتظار داشت كه اسرائیل اطمینان حاصل كند كه برخی از راكتورهای مورد نیاز راكتور هنوز كاملاً جایگزین شده اند.”
Kimball از انجمن کنترل تسلیحات پیشنهاد می کند که اسرائیل ممکن است بخواهد تریتیوم بیشتری تولید کند ، یک محصول جانبی رادیواکتیو نسبتاً سریعتر در حال فروپاشی برای افزایش تولید انفجاری برخی کلاهک های هسته ای. وی همچنین ممکن است پلوتونیوم تازه بخواهد “برای جایگزینی یا افزایش عمر کلاهک های موجود در زرادخانه هسته ای اسرائیل ،”.
اسرائیل سلاح های هسته ای خود را ساخته است زیرا از زمان تاسیس در سال 1948 پس از هولوکاست ، با چندین جنگ با همسایگان عرب خود روبرو شده است. یک برنامه تسلیحات اتمی ، حتی یک برنامه اعلام نشده ، یک مزیت در بازدارندگی دشمنان است.
همانطور که پرز ، که برنامه هسته ای را رهبری می کرد و بعداً نخست وزیر و رئیس جمهور اسرائیل بود ، در سال 1998 گفت: “ما یک گزینه هسته ای ساختیم ، نه داشتن هیروشیما ، بلکه داشتن اسلو” ، با اشاره به اولین انتشار بمب هسته ای در ایالات متحده در طول جنگ جهانی دوم و تلاش های اسرائیل برای رسیدن به توافق صلح با فلسطینی ها.
اما استراتژی عدم شفافیت اسرائیل انتقاد مخالفان را نیز به دنبال داشته است. محمد جواد ظریف ، وزیر امور خارجه ایران ، در حالی که کشورش آماده است محدودیت دسترسی آژانس بین المللی انرژی اتمی سازمان ملل متحد را در میان تنش ها با غرب بر سر توافق هسته ای 2015 (AP) در حال سقوط ، این هفته در دیمونا آغاز کند.

[ad_2]

By saliR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *