[ad_1]

لندن / بروسل: روز جمعه ، اتحادیه اروپا به طور ناگهانی طرحی را برای استفاده از اقدامات اضطراری برای Brexit تغییر داد صادرات واکسن Covid-19 از عبور از مرز ایرلند به انگلستان پس از ارسال امواج شوک از طریق ایرلند شمالی ، لندن و دوبلین.
در یک تشدید تند از تلاش اتحادیه اروپا برای امنیت تهیه واکسن، بروکسل گفته است که بندهایی در پروتکل ایرلند شمالی برای جلوگیری از عبور واکسنها از مرز باز بین ایرلند ، عضو اتحادیه اروپا و استان تحت مدیریت انگلیس ایجاد خواهد شد.
به دنبال اعتراضات در لندن ، بلفاست و دوبلین ، اتحادیه اروپا کمی قبل از نیمه شب بیانیه ای صادر کرد و گفت که این اطمینان می دهد پروتکل ایرلند شمالی که برای باز نگه داشتن مرز طراحی شده است ، تحت تأثیر قرار نگیرد.
با این حال ، او هشدار داد که اگر واکسن ها و مواد فعال به کشورهای ثالث منتقل شوند و از این بلوک خارج شوند ، “از تمام ابزارهای موجود” استفاده خواهد کرد.
ایرلند گفت که تغییر در نظر اتحادیه اروپا مورد استقبال است ، اما لازم است که درسهایی آموخته شود.
وزیر امور خارجه ایرلند ، سیمون کاونی در توییتر خود گفت: “این پروتکل چیزی نیست که به راحتی جعل شود ، این یک سازش اساسی و سخت به دست آمده است که صلح و تجارت را برای بسیاری محافظت می کند.”
برنامه اصلی اتحادیه اروپا برای جلوگیری از مرز باز بین اعضای اتحادیه اروپا ایرلند و ایرلند شمالی به عنوان درب عقب برای تأمین واکسن به انگلستان طراحی شده است.
این آشفتگی عمومی به دنبال یک سری گفتگوهای عصبانی به عنوان نخست وزیر انگلیس بوریس انجام شد جانسون “اورسولا فون در لاین” رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در مورد “نگرانی های جدی” خود در حالی که میشل مارتین ، نخست وزیر ایرلند با جانسون و رئیس اتحادیه اروپا برای یافتن راه حل صحبت کرد ، “نگرانی جدی” خود را داشت.
اتحادیه های صنفی ایرلند شمالی طرح اصلی اتحادیه اروپا را به عنوان اقدامی خصمانه پذیرفته اند.
فون در لاین در اواخر جمعه در یک توییت گفت که او با جانسون صحبت کرده است: “ما بر این اصل توافق کردیم که هیچ محدودیتی در صادرات واکسن از شرکتهایی که آنها تعهدات قراردادی انجام می دهند وجود نداشته باشد.”
ولتاژ استوک
سریعترین حرکت جمعی در تاریخ باعث ایجاد تنش در سراسر جهان شده است زیرا قدرتهای بزرگ دوزهای زیادی را خریداری می کنند و کشورهای فقیرتر سعی می کنند به میدان مین مالی و دیپلماتیک بروند و آنچه را که باقی مانده است جمع کنند.
اتحادیه اروپا که کشورهای عضو آن از نظر واکسن از اسرائیل ، انگلیس و ایالات متحده عقب مانده اند ، در تلاش برای تهیه آن است ، درست همانطور که بزرگترین تولیدکنندگان دارو در غرب به دلیل مشکلات تولید ، تحویل آنها را به تاخیر می اندازند.
تولید کننده دارو انگلیس-سوئد AstraZeneca هفته گذشته هدف قرار گرفت که به دلیل مشکلات تولید در بلژیک واکسنهای وعده داده شده را تا ماه مارس به اتحادیه اروپا نمی رساند.
این باعث عصبانیت بروکسل شد ، که می خواست بداند چرا این شرکت نمی تواند منابع خود را از سایت های انگلیسی ، که میلیون ها عکس برای شهروندان انگلیس تولید می کند ، منحرف کند.
انگلیس زنجیره تأمین داخلی AstraZeneca خود را دارد ، از جمله راه اندازی آن در ایرلند شمالی ، اما واکسن Pfizer را از کارخانه ای در بلژیک وارد می کند.
کمیسیون اروپا با طرح گسترده تری برای کنترل صادرات واکسن از اتحادیه اروپا ، از جمله به انگلستان ، موافقت کرد و معتقد است که برای تأمین منابع خود به این کار نیاز دارد.
اما تلاش ناموفق اتحادیه اروپا برای استفاده از پروتکل ایرلند شمالی این استان را عصبانی کرده است.
اولین وزیر ایرلند شمالی ، آرلین فاستر ، آن را “اقدامی خصمانه خصمانه” توصیف کرد.
حفظ صلح ظریف ایرلند شمالی ، بدون اجازه دادن به درب پشت سر انگلستان به بازارهای اتحادیه اروپا در آن سوی مرز زمینی 310 کیلومتری انگلیس و ایرلند ، یکی از دشوارترین موارد مذاکرات طلاق Brexit بوده است.

[ad_2]

By saliR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *