[ad_1]

مادرید: پس از سالها انتظار برای میزها ، دانا د وریس یک قدم به رسیدن به آرزوی مادام العمر خود یعنی مربیگری تئاتر نزدیک است.
از قضا این همه مدیون بیماری همه گیر است. پس از قفل وحشیانه سال گذشته بود که اقتصاد اسپانیا را برای هفته ها متوقف کرد و صاحبان یک رستوران کوچک وارد آن شدند مادرید به وریس پیشنهاد کرد که برنامه کاری هفتگی خود را یک روز کاهش دهد.
این زن 28 ساله که قبلاً برای تأمین هزینه های زندگی خود در شهری که شاهد افزایش قیمت اجاره بود ، تلاش می کرد ، ابتدا مردد بود و سپس با شور و شوق وقتی به او گفتند حقوق وی دست نخورده باقی خواهد ماند ، مردد بود.
وی گفت: “اکنون وقت کار دارم ، خانواده و دوستانم را می بینم و وقت کافی برای مطالعه پیدا می کنم.” “وقت داشتن ، عجله نکردن در همه جا و یافتن آرامش درونی بسیار جالب است.”
شادتر و با انگیزه تر بودن د وریس برای رئیس او ماریا آلوارز نیز بهتر است ، کارآفرینی که تجارت دو رستوران خود را وارونه جلوه داد وقتی پیشنهاد شیفت های چهار روزه چرخشی را داد. آلوارز ، مادر دو فرزند و شریک راه اندازی او در La Francachela تلاش کردند تا تجارت را بدون حمایت از مراقبت از کودک حفظ کنند.
آلوارز توضیح داد: “این احساس وجود داشت كه جامعه به خانواده ها پشت كرده و به ما خیانت كرده اند.” “به عنوان صاحبان مشاغل ، ما مجبور بودیم برای تجارت ، کارمندان و زندگی شخصی خود چند راه حل ارائه دهیم.”
آزمایش کاهش یک روز کاری در هفته در شرف انجام است در اسپانیا ، اولین کشور در اروپا که این کار را انجام می دهد. یک پروژه آزمایشی سه ساله 50 میلیون یورو (59 میلیون دلار) از صندوق عظیم بازیابی ویروس کرونا در اتحادیه اروپا برای جبران خسارت حدود 200 شرکت متوسط ​​را به دلیل تغییر اندازه نیروی کار یا تنظیم مجدد گردش کار تولید ، برای سازگاری با کار 32 ساعته استفاده خواهد کرد. هفته
بودجه به یارانه کلیه هزینه های اضافی کارفرمایان در سال اول فرآیند اختصاص می یابد و سپس کمک های دولتی به 50٪ و 25٪ در هر سال کاهش می یابد ، طبق طرحی از طرف حزب مترقی Mas Pais ، که پشت این است ابتکار عمل.
هکتور تهرو ، نماینده Mas Pais در مجمع منطقه ای مادرید ، توضیح داد که تنها شرط این است که تعدیل مجدد منجر به کاهش واقعی خالص ساعت کار شود ، ضمن اینکه دستمزد تمام وقت را حفظ می کند.
تجرو گفت: “از بودجه اروپا برای اسپانیایی ها كه كمتر كار می كنند استفاده نمی شود ، بلكه می بینیم كه چگونه می توانیم بهره وری و رقابت شركتهای خود را بهبود ببخشیم.”
استدلال های موافق این اقدام منافع کل اقتصاد را نیز ذکر می کند. انتقال گسترده به یک آخر هفته سه روزه منجر به مصرف بیشتر ، به ویژه در سرگرمی و گردشگری ، ستون فقرات اقتصاد اسپانیا می شود.
بر اساس مطالعه ای که اوایل سال جاری در مجله اقتصاد کمبریج منتشر شد ، کاهش ساعات کار از 40 به 35 در هفته در سال 2017 منجر به رشد 1.5 درصدی تولید ناخالص داخلی و 560 هزار شغل جدید می شود. در این مطالعه آمده است که دستمزدها نیز به طور ملی 3.7 درصد افزایش می یابد ، به ویژه به نفع زنانی که بیشتر کار می کنند به صورت نیمه وقت.
نرم افزار دلسول ، در جنوب اسپانیا ، سال گذشته 400000 یورو سرمایه گذاری کرد تا 190 کارمند خود را کاهش دهد و از آن زمان کاهش 28 درصدی غیبت را اعلام کرده است ، در حالی که مردم تصمیم می گیرند در روزهای هفته به بانک مراجعه کنند یا با پزشک خود ملاقات کنند. فروش آنها در سال گذشته 20٪ افزایش یافته و از زمان تصویب برنامه جدید هیچ کارمندی کار خود را ترک نکرده است.
منتقدان می گویند اقتصاد متزلزل همه گیر بهترین سناریو برای آزمایش نیست. با کاهش تولید ناخالص داخلی 10.8٪ در سال گذشته ، بدترین وضعیت از زمان جنگ داخلی در دهه 1930 ، اسپانیا از محاصره های دوره ای و مسدود شدن تقریبا کامل سفرهای بین المللی رنج می برد. برخی از کارشناسان استدلال می کنند که در عوض باید اولویت را رفع بازار کار ناکارآمد کشور دانست که یکی از بالاترین نرخ بیکاری در اروپا را حفظ می کند و تحت الشعاع مشاغل کم درآمد است.
کارلوس ویکتوریا از دانشکده بازرگانی ESADE نیز نسبت به رویکرد جهانی این پیشنهاد هشدار داد. این پژوهشگر سیاست اقتصادی گفت: “احتمالاً صنایع یا مناطق اقتصادی وجود دارد که کاهش ساعات کار لزوماً به افزایش بهره وری منجر نمی شود.”
اما Mas Pais می گوید بهتر است ابتدا امتحان کنید و بعداً تصمیم بگیرید که چگونه آن را افزایش دهید – یا اینکه آیا اصلاً این کار را انجام دهید.
با این حال ، همه اتحادیه ها به طور کامل از این طرح حمایت نمی کنند ، محافظه کاران از خود دفاع می کنند و CEOE ، انجمن اصلی تجارت اسپانیا ، تاکنون پاسخی جالب نسبت به این پروژه ارائه داده است.
با این حال ، طبق گفته تجرو ، که حداقل نیم دوازده شرکت در حال حاضر ابراز علاقه کرده اند ، که گفت خلبان حداقل تا ماه سپتامبر راه اندازی نمی شود ، زمانی که واکسیناسیون گسترده به احیای اقتصاد کمک می کند.
آلوارز از La Francachela گفت: “در اسپانیا ، ما از كنگره گرایی كه مردم مجبور بودند مدت طولانی در دفتر باشند ، خارج شدیم تا حتی در خانه جلوی رایانه باشند.” “مردم عصبانی می شوند زیرا کار از راه دور به تنهایی مشکلات ما را از منظر وسیع حل نخواهد کرد.”

[ad_2]

By saliR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *