[ad_1]

واشنگتن: رئیس جمهور منتخب ایالات متحده جو بایدن در روز دوشنبه اعلام کرد ویلیام برنز به عنوان انتخاب او برای رهبری مدیریت اطلاعات مرکزی، استراق سمع یک دیپلمات پیشکسوت بازنشسته که به گفتگوهای مخفیانه با ایران کمک کرد.
برنز ، به همراه آویرل هاینز ، نامزد مدیر اطلاعات ملی بایدن ، وظیفه دارند اعتبار جامعه جاسوسی ایالات متحده را پس از سیاسی کاری شدید تحت ریاست جمهوری خارج کنند. دونالد ترامپ.
در حال حاضر رئیس بنیاد کارنگی برای صلح بین المللی ، یک اتاق فکر برجسته در زمینه سیاست خارجی در واشنگتن ، برنز اولین دیپلمات در حرفه خود به ریاست CIA خواهد بود.
روسای جمهور معمولاً برای اداره CIA به کهنه سربازان اطلاعاتی و نظامی یا سیاستمداران متوسل می شوند ، که به همراه NSA یکی از دو م componentsلفه بزرگ و با بودجه بیشتر در جامعه پراکنده اطلاعاتی آمریکا است.
اما برنز با داشتن بیش از سه دهه در خدمات خارجی ایالات متحده ، از جمله به عنوان سفیر در روسیه از 2005-2008 ، تجربه زیادی در زمینه امنیت و اطلاعات دارد.
بایدن در بیانیه ای گفت: “بیل برنز یک دیپلمات نمونه با دهه ها تجربه در صحنه جهانی است که مردم و کشور ما را در امنیت و امنیت نگه می دارد.”
برنز جایگزین جینا هاسپل ، پیشکسوت آژانس شد که پس از انتصاب ترامپ به مایک پمپئو به عنوان وزیر امور خارجه ، اولین مدیر زن سیا شد.
پمپئو از نظر سیاسی بلندپرواز ، یکی از مهمترین دستیاران ترامپ ، متهم به پاسخگویی به هوی و هوس رئیس خود و اجازه چرخاندن اطلاعات برای خدمت به خواسته های سیاسی ترامپ در حالی که وی آژانس را اداره می کند ، شده است.
کارشناسان اطلاعاتی می گویند: هاسپل که از سال 2018 در این سمت مشغول به کار است ، متواضع تر و با نظم تر است و حتی در آخرین ماه های ریاست جمهوری آشکارا مورد پسند رئیس جمهور قرار گرفت که ترامپ اطلاعاتی را که روسیه مداخله مجدد در انتخابات داشت ، رد کرد. .
اما دوره طولانی کار هاسپل در آژانس شرکت در شکنجه بود القاعده مظنونان پس از حملات 1 سپتامبر 2001 ، اکنون فعالیت ظاهرا غیرقانونی است ، که یکی از نقص های تاریک در شهرت سیا است – گرچه ترامپ فکر می کرد این کار خوبی است.
برنز و هاینز که به طور گسترده ای مورد احترام و خدمت در پست های ارشد دولت های دموکرات و جمهوری خواه هستند ، هیچ مشکلی برای گرفتن تأیید سنا ندارند.
برنز ، 64 ساله ، 33 سال در هیئت دیپلماسی ایالات متحده در مشاغلی مشغول به کار شده است که باعث شده است او را به سراسر جهان منتقل کند ، از جمله نقش های مهم در خاورمیانه علاوه بر اعزام به روسیه.
وی در مذاکرات کانال پشت توسط دولت قبلی باراک اوباما ، که توافق نامه 2015 برای محدود کردن توانایی های هسته ای ایران را آغاز کرد – توافق نامه ای که ترامپ با پشتیبانی پمپئو به مدت کوتاهی در سال 2018 به حالت تعلیق درآورد ، مهم بود ، اما نه همه محافل اطلاعاتی ایالات متحده.
در کارنگی در سال 2014 ، برنز از این ایده دفاع کرد که واشنگتن باید به عنوان یک رهبر باقی بماند و از چند جانبه گرایی حمایت کند ، زیرا ترامپ با لغو معاهدات ، آزار و اذیت متحدان و پیشتازی در ایالات متحده ، نقش جهانی را کاملاً تغییر شکل داد.
برنز ماه گذشته در یک کنفرانس آنلاین گفت: “اگر دونالد ترامپ برای چهار سال دوم به عنوان رئیس جمهور انتخاب شود ، دموکراسی آمریکایی مستقیماً وارد بخش مراقبت های ویژه می شود.”
وی گفت: پس از سیاست های “ناپایدار” و “ناپایدار” تحت ترامپ ، بایدن “سخت ترین میراثی را که هر رئیس جمهور جدیدی از زمان فرانکلین دلانو روزولت در بحبوحه رکود بزرگ 90 سال پیش با آن روبرو شده است” دریافت خواهد کرد.
“بازگرداندن قدرت مثال آمریکایی در صلاحیت ما پس از تجربه چند سال گذشته محرک مهمی در سیاست خارجی ما خواهد بود.”
وی گفت ، بزرگترین آزمون ژئوپلیتیك برای ایالات متحده “مدیریت رقابت شدید و طولانی مدت با چین خواهد بود.”
دموکرات های ارشد ، که پس از آغاز کار بایدن از 20 ژانویه ، سنا را کنترل خواهند کرد ، برنز را تأیید جدی می کنند.
سناتور مارک وارنر ، رئیس کمیته اطلاعاتی سنا که نامزدی برنز را بررسی خواهد کرد ، گفت: “او به عنوان یک دیپلمات شغلی برای روسای جمهور دموکرات و جمهوری خواه ، خود را به عنوان یک کارمند دولت باهوش و باتجربه و عاری از مداخلات سیاسی تثبیت کرده است.” .
وی گفت: “اکنون بیش از هر زمان دیگری ، جوامع اطلاعاتی و دفاعی ما سزاوار رهبرانی هستند که نهادهای امنیت ملی ما را سیاسی نمی کنند.”

[ad_2]

By saliR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *