[ad_1]

سئول: ایالات متحده و چین ، دو بزرگترین انتشار دهنده کربن در جهان ، توافق کردند که با کشورهای دیگر همکاری کنند تا تغییرات آب و هوا را محدود کنند چند روز قبل از رئیس جمهور جو بایدن میزبان اجلاس مجازی رهبران جهان برای بحث در مورد این موضوع است.
این توافق توسط نماینده ویژه ایالات متحده در زمینه تغییرات اقلیمی حاصل شد جان کری و همتای چینی وی زی ژنه هوا طی یک گفتگوی دو روزه در شانگهای هفته گذشته ، وزارت امور خارجه روز شنبه در بیانیه ای گفت.
در بیانیه مشترک آمده است: “ایالات متحده و چین متعهد به همکاری با یکدیگر و سایر کشورها برای حل بحران آب و هوا هستند که باید با جدیت و اضطرار مورد نیاز حل شود.”
چین و ایالات متحده بزرگترین انتشار دهنده های کربن در جهان هستند که تقریبا نیمی از بخارات سوخت فسیلی را گرم می کنند که جو این سیاره را گرم می کنند. همکاری آنها کلید موفقیت تلاشهای جهانی برای مهار تغییرات آب و هوایی است ، اما ادعاهای نقض حقوق بشر ، تجارت و ارضی چین در قبال تایوان و دریای چین جنوبی تهدید می کند که چنین تلاشهایی را تضعیف می کند.
سفر کری به شانگهای بالاترین سفر یک مقام آمریکایی از زمان روی کار آمدن بایدن در ژانویه به چین است. وزیر امور خارجه سابق از شگای برای گفتگو به کره جنوبی پرواز کرد.
بایدن از 40 رهبر جهان از جمله رئیس جمهور چین دعوت کرده است شی جین پینگ، تا اجلاس 22 تا 23 آوریل. انتظار می رود ایالات متحده و سایر کشورها اهداف جاه طلبانه ملی کاهش کربن را قبل یا در اجلاس سران ، همراه با وعده کمک مالی برای تلاش های آب و هوایی کشورهای فقیرتر اعلام کنند.
مشخص نیست که سفر کری به چین تا چه اندازه همکاری آمریکا و چین را در زمینه مسائل آب و هوایی تشویق می کند.
هنگامی که کری هنوز در شانگهای بود ، لو یوچن معاون وزیر خارجه چین روز جمعه سیگنال داد که بعید است چین در اجلاس هفته آینده قول های جدید بدهد.
لو در مصاحبه با The گفت: “برای یک کشور بزرگ با 1.4 میلیارد نفر جمعیت دستیابی به این اهداف آسان نیست.” آسوشیتدپرس در پکن “برخی از کشورها می خواهند چین زودتر به اهداف خود برسد. من می ترسم این خیلی واقع بینانه نباشد.”
لو در پاسخ به این س whetherال که آیا خی به این اجلاس خواهد پیوست ، گفت که “طرف چینی به طور فعال در حال بررسی موضوع است.”
جمعه در طی یک دیدار ویدئویی با رهبران آلمان و فرانسه ، شی همچنین گفت که تغییر اقلیم “نباید به یک تراشه ژئوپلیتیک ، هدف حمله به سایر کشورها یا بهانه ای برای موانع تجاری تبدیل شود” ، اگرچه وی خواستار همکاری بیشتر در این زمینه شد رسمی آژانس شین هوا.
بایدن که گفت در صورت پیوستن ایالات متحده به توافق نامه آب و هوای پاریس در ساعات اولیه ریاست جمهوری ، مبارزه با گرم شدن کره زمین از مهمترین اولویت های وی است ، خروج آمریکا به دستور سلف خود را لغو کرد. دونالد ترامپ.
بزرگترین گازهای گلخانه ای در حال آماده شدن برای نشست بعدی آب و هوا در سازمان ملل در گلاسگو ، انگلیس ، در ماه نوامبر هستند. این اجلاس با هدف بازگرداندن تلاش های جهانی برای افزایش دمای کره زمین به زیر 1.5 درجه سانتیگراد (2.7 درجه فارنهایت) ، همانطور که در توافق نامه پاریس توافق شده است ، است.
بر اساس این بیانیه ، دو کشور اقدامات و همکاری متبوع خود را در روندهای چند جانبه ، از جمله کنوانسیون چارچوب سازمان ملل متحد در مورد تغییرات اقلیمی و توافقنامه پاریس ، افزایش خواهند داد.
در این بیانیه آمده است که هر دو طرف “قاطعانه متعهد به همکاری با سایر کشورها برای تقویت اجرای توافق نامه پاریس هستند”.
___
کن موریتسوگو ، نویسنده آسوشیتدپرس ، از پکن در این گزارش شرکت کرد.

[ad_2]

By saliR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *