[ad_1]

تأیید: مقامات ارشد ایالات متحده و چین پس از تجارت خارهای تیز و غیرمعمول عمومی بر سر دیدگاه های بسیار متفاوت نسبت به یکدیگر و جهان در اولین دیدار حضوری خود با رئیس جمهور ، دو روز گفتگوی بحث برانگیز در آلاسکا را به پایان می رسانند. جو بایدن منصب شد
دو طرف جلسات را پس از یک جلسه افتتاحیه که در آن به شیوه ای غیرمعمول عمومی حمله کردند ، به پایان بردند. ایالات متحده هیئت چینی را به “عظمت” متهم کرد و پکن با شلیک به عقب گفت “بوی شدید باروت و نمایش دارد” که این کاملا تقصیر آمریکایی ها بود.
جلسات آنكوراژ آزمایشی جدید در روابط فزاینده و دشوار بین دو كشور بود كه در مورد طیف وسیعی از تجارت تا حقوق بشر در تبت ، هنگ كنگ و منطقه غربی سین کیانگ چین و تایوان ، مقاومت چین با هم اختلاف دارند. دریای چین جنوبی و بیماری همه گیر ویروس کرونا.
وی گفت: “ما پاسخ دفاعی دریافت کرده ایم.” آنتونی بلینکن بعد از جلسات گفت.
وی گفت: “ما می خواستیم نگرانی های قابل توجهی را که درباره تعدادی از اقدامات انجام شده توسط چین و رفتارهای مربوط به نگرانی های متحدان و شرکای ما با آنها داریم ، با آنها در میان بگذاریم.” “و ما این کار را کردیم. ما همچنین می خواستیم سیاست ها ، اولویت ها و جهان بینی خود را به روشنی بیان کنیم. و ما نیز چنین کردیم.”
در اظهار نظرهای جداگانه ، یانگ جیچی ، مسئول سیاست خارجی حزب کمونیست چین گفت که گفتگو تنها راه حل اختلافات است ، اما وی همچنین تصریح کرد که پکن قصد عقب نشینی در هر مسئله ای را ندارد.
وی گفت: “چین از حاكمیت ملی ، امنیت و منافع ما در توسعه چین محافظت خواهد كرد.” وی گفت: “این یک روند برگشت ناپذیر است.”
وی گفت: “ما امیدواریم كه ایالات متحده عزم چین را برای دفاع از سرزمین خود ، محافظت از مردم و حمایت از منافع صالح خود دست كم نگیرد.”
هنگام آغاز گفتگوها روز پنجشنبه ، بلینکن گفت که دولت بایدن با متحدان خود در دفع استبداد چین متحد است. در پاسخ ، یانگ واشنگتن را به ریاکاری در مورد حقوق بشر و سایر موضوعات متهم کرد ، که بسیاری از آنها بلینکن در اظهارات خود ذکر کرد.
بلینکن درباره اقدامات چین گفت: “هر یک از این اقدامات نظم مبتنی بر قانون را که ثبات جهانی را حفظ می کند تهدید می کند.” “به همین دلیل آنها فقط مسائل داخلی نیستند و ما احساس وظیفه می کنیم که امروز این مسائل را مطرح کنیم.”
جیک سالیوان ، مشاور امنیت ملی ، انتقادها را افزایش داده و گفته است که چین “حمله به ارزشهای اصلی” را آغاز کرده است.
وی گفت: “ما به دنبال درگیری نیستیم ، اما از رقابت شدید استقبال می کنیم.”
یانگ با عصبانیت پاسخ داد و از ایالات متحده خواست كه در زمانی كه خود ایالات متحده از نارضایتی داخلی متزلزل شده بود ، اصرار بر نسخه خود از دموكراسی را متوقف كند. وی همچنین ایالات متحده را به عدم رسیدگی به نگرانی های حقوق بشری خود متهم کرد و آنچه را که “به گفته وی” توسط “بلینکن” ، “سالیوان” و دیگر مقامات آمریکایی “تسلیم کننده” بود ، به چالش کشید.
ایان گفت: “ما معتقدیم كه برای ایالات متحده مهم است كه چهره خود را تغییر دهد و توسعه دموكراسی خود را در بقیه جهان متوقف كند.” “بسیاری از مردم در ایالات متحده در واقع اعتماد چندانی به دموکراسی ایالات متحده ندارند.”
وی گفت: “چین اتهامات بیجا از جانب ایالات متحده را نخواهد پذیرفت” و افزود که تحولات اخیر روابط “را در یک دوره دشواری بی سابقه” فرو برده است که “به منافع دو ملت ما آسیب رسانده است.”
وی گفت: “هیچ راهی برای خفه کردن چین وجود ندارد.”
به نظر می رسید بلینکن از تنور و طولانی بودن اظهار نظرها که بیش از 15 دقیقه طول کشید ، آزارده شده است. وی اظهار داشت که برداشتهای وی از گفتگو با رهبران جهان و سفر اخیرش به ژاپن و کره جنوبی کاملا متفاوت از چین است.
بلینکن گفت: “من از بازگشت ایالات متحده بسیار خرسندم که ما دوباره متعهد هستیم.” “من همچنین نگرانی های عمیقی در مورد برخی اقدامات دولت شما می شنوم.”
وزارت امور خارجه با تأکید بر خصومت ، هیئت نمایندگان چینی را به دلیل نقض مهلت موافقت شده دو دقیقه ای برای شروع بیانیه ها مورد انتقاد قرار داد و اظهار داشت که “به نظر می رسد با هدف شکوه ، با تمرکز بر تئاتر عمومی و نمایش اساسی وارد شده است.
در این بیانیه آمده است: “رویكرد آمریكا با اعتماد به روابط ما با پكن پشتیبانی خواهد شد – كه ما آن را از یك موقعیت قوی انجام می دهیم – حتی اگر تواضع و فروتنی داشته باشیم كه بدانیم كشوری هستیم كه همیشه در تلاش هستیم تا به اتحادیه كامل تری تبدیل شویم.”
سخنگوی وزارت امور خارجه چین ، ژائو لیجیانگ ، كه بعداً در پكن صحبت كرد ، گفت كه بلینكن و سالیوان مقامات چینی را تحریک كرده اند تا پس از “حمله بی اساس” مقامات آمریكایی به چین ، “پاسخی جدی” بدهند.
“این طرف آمریکایی بود که … در وهله اول اختلافات را برانگیخت ، بنابراین دو طرف از ابتدا در یادداشت های مقدماتی بوی باروت و درام داشتند. این قصد اصلی طرف چینی نبود.” ژائو روزانه به خبرنگاران گفت.
روابط ایالات متحده و چین سالهاست که قطع شده است و دولت بایدن هنوز نشانه آمادگی یا تمایل به کناره گیری از مواضع قاطع خود را نشان نداده است. دونالد ترامپ.
درست یک روز قبل از جلسه ، بلینکن تحریم های جدیدی را برای سرکوب فعالان دمکراسی خواه در هنگ کنگ توسط پکن اعلام کرد. در پاسخ ، چین سخنان خود علیه مداخله آمریکا در امور داخلی خود را افزایش داد و مستقیماً از این موضوع شکایت کرد.
وانگ یی ، مشاور ایالتی ، پرسید: “آیا این تصمیمی است که ایالات متحده سعی در دستیابی به مزیت در روابط با چین دارد؟” وی افزود: “البته ، این محاسبه غلط است و فقط نقاط ضعف و ضعف در ایالات متحده را نشان می دهد و موقعیت چین را متزلزل نخواهد کرد و یا در این زمینه تصمیم نخواهد گرفت.”
ترامپ افتخار کرد که آنچه را که او ارتباط محکمی با رهبر چین می داند ایجاد کرده است شی جین پینگ. اما این ارتباط پس از شیوع ویروس کرونا ویروس ووهان در سراسر جهان از بین رفت و باعث سلامت عمومی و فاجعه اقتصادی شد.

[ad_2]

By saliR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *