[ad_1]

اسلام آباد: پاکستانوزیر دارایی عبدالحفیظ شیخ از نخست وزیر پیشین نگران شد یوسف رضا گیلانی در انتخابات سرنوشت ساز سنا در روز چهارشنبه ، یک عقب گرد بزرگ برای نخست وزیر عمران خان ، که شخصاً برای همتای کابینه خود تبلیغ کرده بود.
حزب حاکم تحریک انصاف (PTI) پاکستان اعلام کرد که این حزب از 182 عضو حمایت می کند ، در حالی که برای انتخاب سناتور 172 رأی لازم بود.
کمیسیون انتخابات پاکستان (ETUC) گفت: “یوسف رازا گیلانی 169 رأی آورد ، در حالی که شیخ 164 رأی آورد. هفت رد رد شد. تعداد کل پاسخ دهندگان 340 رأی بود.”
نخست وزیر خان شخصاً تلاش کرده بود شیخ را در انتخابات داغ انتخاب کند. گیلانی توسط جنبش دموکراتیک پاکستان (PDM) ، اتحادی متشکل از 11 حزب مخالف ، از جمله اتحادیه مسلمانان پاکستان (نواز) و حزب خلق پاکستان ، پشتیبانی شد.
جالب اینجاست که شیخ در دوره ریاست جمهوری خود از 2008 تا 2012 وزیر کابینه نخست وزیر سابق گیلانی بود.
شهباز گیل ، سخنگوی دولت ، گفت که مخالفان با پنج رای پیروز شدند ، در حالی که هفت رای رد شدند. وی گفت که “انتخابات را به چالش می کشد”.
در نوبت دیگر ، فوزیا ارشد از حزب حاکم 174 رأی در همان مجلس کسب کرد و فرزانه کاوزار ، نامزد مورد حمایت PDM را که 161 رأی آورد ، شکست داد. در پرونده آنها ، پنج رای رد شد.
اعضای سنا – مجلس عالی مجلس – برای یک دوره شش ساله انتخاب می شوند.
در مجموع 52 سناتور در 104 مجلس پس از پایان دوره شش ساله خود در 11 مارس بازنشسته می شوند ، از جمله چهار سناتور بازنشسته مناطق قبیله ای فدرال سابق (FATA).
از آنجا که FATA با استان خیبرپختونخوا متحد شده است ، آنها مجدداً انتخاب نخواهند شد و قدرت سنا به 100 کاهش خواهد یافت. 23 سناتور نمایندگی چهار استان هستند ، در حالی که چهار نفر توسط اسلام آباد انتخاب می شوند. چهار سناتور باقیمانده FATA در سال 2024 بازنشسته می شوند و سنا قرارداد 96 عضوی را امضا می کند.
رای گیری برای 37 کرسی برگزار شد ، در حالی که سایر نامزدها مخالف بودند.
نظرسنجی از ساعت 9 صبح آغاز شد و تا ساعت 5 بعد از ظهر بدون وقفه ادامه داشت. اسد قیصر رئیس مجلس شورای ملی ، نخست وزیر خان ، آصف علی زرداری رئیس جمهور سابق ، بیاالوال بوتو زرداری رئیس حزب مردم خلق و شهباز شریف رهبر مخالفان از جمله رای دهندگان بودند.
انتظار می رود که اعضا از خط حزب پیروی کرده و به نامزدی که از طرف احزاب مربوطه انتخاب می شود رأی دهند. اما هم دولت و هم مخالفان یکدیگر را به استفاده از پول برای تأثیرگذاری و تغییر وفاداری قانونگذاران متهم کردند.
روز سه شنبه ویدئویی ظاهر شد که علی حیدر گیلانی ، پسر نخست وزیر سابق ، ظاهراً حداقل برای دو قانونگذار توضیح داده بود که چگونه می توانند آرا their خود را در زمان انتخابات به باد دهند.
در بیانیه ای از حساب رسمی PTI آمده است: “گیلانی پسر یوسف رازا گرفتار خرید رای در مجلس سنا و ترفندهایی برای هدر دادن آرا شده است. این شخصیت PDM و نامزد مشترک آنها است.”
گیلانی به حزب مردم پاکستان (PPP) تعلق دارد ، اما از اسلام آباد کاندیدای مخالف مشترک بود.
علی به شرکت در این فیلم فاش شده اعتراف کرد ، اما ادعاهایی مبنی بر اینکه سعی در معامله با نمایندگان مجلس برای خرید رای برای پدرش داشت را رد کرد.
به طور جداگانه ، مجلس سند پس از آنکه نمایندگان متعلق به PTI و PPP درگیر نبرد فیزیکی بر سر نماینده ناراضی PTI شدند ، که سرانجام توسط اعضای حزب از مجمع برداشته شد ، مجلس سند به یک بیماری همه گیر تبدیل شد.
پیش از این ، دولت تلاش کرد تا انتخابات را با رای گیری آزاد برگزار کند ، اما دادگاه عالی روز دوشنبه این درخواست را رد کرد.

[ad_2]

By saliR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *