[ad_1]

تظاهرکنندگان به خیابان های الجزایر هجوم بردند. پرونده: عکس AP

الجزایر: نامزدهایی که امیدوارند یکی از 407 کرسی پارلمان الجزایر را بدست آورند این هفته برای انتخابات پارلمانی ماه آینده مبارزات انتخاباتی خود را تحت سیستم جدیدی برای ریشه کن کردن فساد و گشودن لیست های رای دهندگان آغاز کردند – گام مهمی برای رئیس جمهور عبدالمجید تبونوعده “جدید الجزایر. ”
اما سرکوب جنبش حامی دموکراسی هیراک ، با صدها نفر دستگیر شده در اطراف الجزایر در راهپیمایی 117 جمعه هفته گذشته ، تلاش رئیس جمهور را برای دادن چهره جدید به ملتی که ارتش در صندلی عقب دولت بازی می کند ، دامن می زند.
تعداد بی شماری از نامزدها برای رای گیری در 12 ژوئن وجود دارد – نزدیک به 1500 لیست برای 58 منطقه از کشور آفریقای شمالی ، صدها نفر دیگر توسط مقامات مستقل انتخابات ملی قطع شده اند. پس از انحلال پارلمان توسط پارلمان در فوریه ، رای گیری زودتر از موعد مقرر بود. برابری بین نامزدهای زن و مرد از جمله قوانین جدید انتخابات است.
حامیان هیراک، از جمله احزاب موسوم به “جنبش دموکراتیک” ، قول دادند که اولین رای قانونگذاری از زمان رئیس جمهور سابق را تحریم کنند عبدالعزیز بوتفلیکا در آوریل 2019 پس از 20 سال قدرت مجبور به استعفا شد. فشارهای جنبش هیراک و فرمانده ارتش در آن زمان سرنوشت بوتفلیکا را رقم زد.
فرمانده فعلی ارتش ، ژنرال سعید چانگریه ، روز چهارشنبه هشدار داد که “ماجراجویان ، صرف نظر از تبعیت سیاسی (یا سیاسی) یا عقاید ایدئولوژیک ، در برابر هرگونه تلاش برای حمله به وحدت ملی”. وی قول داد که “پروژه های وحشتناک” کشف خواهد شد ، اما هیچ اشاره ای به اینکه “ماجراجویان” ممکن است در ذهن داشته باشد ، نکرد.
این سخنرانی یک روز پس از تصمیم شورای عالی امنیت برای نامگذاری دو گروه درگیر در کارزارهای هیراک انجام شد ، “سازمانهای تروریستی” راچاد که رهبران آنها در اروپا هستند و جنبش خود تعیین سرنوشت کابلی ، خانه بربرها. گفته می شود که راچاد با یک حزب اسلام گرای ممنوع ارتباط دارد ، که وی آن را انکار می کند.
در حالیکه معترضان در 22 فوریه پس از وقفه جمعه در راهپیمایی های جمعه خود بر اثر ویروس کرونا به خیابان ها بازگشتند ، جریان به سمت هیراک برگشت. این راهپیمایی ها طرفداران کمتری نسبت به سال اول آنها را به خود جلب کرد ، زیرا شایعاتی درباره حضور مبارزان رشاد همراه با دستگیری توسط نیروهای امنیتی به گوش می رسید.
در اوایل این ماه ، وزارت کشور به هیراک دستور داد مجوز راهپیمایی را بدست آورد و مسیر راهپیمایی و سازمان دهندگان را مشخص کند.
برای نورالدین گریم ، دانشمند علوم سیاسی ، این دستور عزم دولت را برای از بین بردن هیراک نشان می دهد. وی گفت: “سازمان دهندگان تظاهرات مردم الجزایر هستند.”
در میان دستگیرشدگان معترضان زیادی به دلیل حمله به وحدت ملی وجود داشتند.
روزنامه ال وطن گزارش داد كه از جمله آنها كنزا كتو ، خبرنگار رادیو M است كه در تجمع هفته گذشته دستگیر شد و منتظر محاكمه روز سه شنبه به همین دلیل و سایر اتهامات بود. به گفته رسانه های محلی ، روزنامه نگار مشهور دیگری که خطر حمله احتمالی به وحدت ملی را تهدید می کند ، ال کادی احسان ، رئیس رادیو M و نشریه آنلاین مغرب فوری است. گفته می شود که وی برای مقاله ای که برای گروه Rachad نوشت ، در رادار بود.
رئیس جمهور تبون در تلاش است تا سیاست الجزایر را پاک کند ، که تا حدی به نظر می رسد تلاشی برای آرام کردن معترضین در هیراک است. فساد در بوتفلیکا بیداد می کند و بسیاری از افراد مرتبط با رژیم زندانی شده اند ، از جمله برادر بوتفلیکا.
مبارزات انتخاب قانون گذاران جدید از روز پنجشنبه به امیدهای زیادی آغاز شد – 14483 لیست کاندیداها ، 646 نماینده احزاب سیاسی و 837 مستقل ، از جمله جوانان و زنان.
عمار بلهیمر ، وزیر ارتباطات ، روز پنجشنبه در رادیو ملی با طرح پیشنهادهای جدید برای توطئه پنهانی علیه ملت گفت: “مشارکت گسترده جوانان ، اساتید دانشگاه و زنان دشمنان الجزایر را گیج کرده است.”

فیس بوکتوییترلینک شدهپست الکترونیک



[ad_2]

By saliR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *