[ad_1]

کانو ، نیجریه: افراد مسلح یک باند جنایتکار مظنون به حمله به مدرسه ای در مرکز نیجریه روز چهارشنبه ، یک دانش آموز را کشته و ده ها دانش آموز ، معلم و بستگان دیگر را نیز ربودند ، دولت محلی در آخرین آدم ربایی گسترده در این کشور اعلام کرد.
رئيس جمهور محمدو بخاری پس از حمله افراد مسلح با لباس نظامی به کالج علوم دولتی در شهر کاگارا در نیجر ، دفتر وی گفت که نیروهای امنیتی دستور می دهند که یک عملیات نجات را هماهنگ کنند.
جزئیات مربوط به آدم ربایی هنوز در حال ظهور بود و پس از گزارش های اولیه از نتیجه جدیدی به دست آمد کارمند دولت و یک منبع امنیتی که صدها دانش آموز را از مدرسه محل اقامت خود در خوابگاه ها بیرون بردند.
محمد صنی ادریس ، سخنگوی دولت نیجریه گفت: “آنها 42 نفر را از مدرسه ربودند. آنها 27 دانش آموز را به همراه سه معلم ربودند. یك دانش آموز كشته شد. آنها همچنین 12 نفر از اعضای خانواده معلمان را ربودند.” .
وی گفت 650 دانش آموز در مدرسه بودند که در ساعت 2:00 بامداد (1:00 بامداد به وقت گرینویچ) روز چهارشنبه به مدرسه حمله شد.
گروههای مسلح به شدت مسلح ، که در شمال غربی و مرکز نیجریه به اصطلاح “راهزنان” شناخته می شوند ، در سالهای اخیر حملات شدیدتری را انجام داده و آدم ربایی را برای باج ، تجاوز و غارت انجام داده اند.
بخاری آدم ربایی را محکوم کرد و به نیروهای امنیتی دستور داد تا عملیاتی را برای نجات دانشجویان هماهنگ کنند.
سخنگوی گارباشهو در بیانیه ای بدون ارائه جزئیات تعداد مفقودان گفت: “رئیس جمهور به نیروهای مسلح و پلیس دستور داده است كه از بازگشت سریع و بی خطر همه زندانیان اطمینان حاصل كنند.”
آخرین آدم ربایی دسته جمعی فقط دو ماه پس از ربوده شدن 300 دانش آموز از مدرسه ای در کانکارا در نزدیکی کاتسینا ، کشور زادگاه بخارا ، هنگام بازدید رئیس جمهور از منطقه صورت گرفت.
پسران پس از گفتگو با مقامات دولتی آزاد شدند ، اما این حادثه خشم جهانی را برانگیخت.
سخنگوی سازمان ملل استفان دوجاریک خواستار “آزادی فوری” افراد ربوده شده در روز چهارشنبه شد. “حمله به مدارس ، کودکان نفرت انگیز است و باید به شدت محکوم شود.”
“حمله به مدارس و کودک ربایی جنایات جنگی است” عفو بین الملل گفت
اوسای اوجیگو ، مدیر گروه حقوق نیجریه گفت: “افرادی که مسئول آدم ربایی شناخته شده اند ، باید محاکمه شوند.”
آژانس کودکان سازمان ملل یونیسف همچنین خواستار آزادی دانشجویان شد.
پیتر هاوکینز ، نماینده یونیسف در نیجریه گفت: “کودکان باید همیشه در خانه و مدرسه احساس امنیت کنند – و والدین هنگام صبح که به مدرسه اعزام می شوند ، نگران امنیت آنها نیستند.”
ابوبکر سانی بلو ، فرماندار نیجر ، دستور داد مدارس شبانه روزی در چهار منطقه تا اطلاع ثانوی تعطیل شوند.
احمد لوون ، رئیس سنای نیجریه گفت: “دولت در همه سطوح همچنین باید اطمینان حاصل کند که مدارس ما از این پس در برابر جنایتکاران بی عاطفه ای که ظاهراً آنها را به عنوان اهداف نرم تعریف کرده اند ، محافظت می شوند.”
باند های آدم ربایی در ایالت های شمال غربی و مرکزی نیجریه تنها یک چالش در پرجمعیت ترین کشور آفریقا است ، جایی که نیروهای امنیتی با درگیری های قومی ، جهادگران در شمال شرقی و دزدی دریایی در جنوب روبرو هستند.
یک مقام دولتی پیش از این گفته بود که برخی از دانش آموزان فرار کرده اند و یک منبع امنیتی گفت تعدادی از کارمندان برای تأیید تعداد افراد ربوده شده در بازداشت هستند.
در بیانیه سنا آمده است: “آژانس های امنیتی توانستند مختصات محلی را که دانشجویان به آنجا منتقل شده اند ، پیدا کنند.”
محمد ابوبکر آدامو ، بازرس پلیس گفت: “ما چهار واحد سیار پلیس سیار را نیز در نیجر مستقر کرده ایم.”
وی افزود ، گروه جنایتکار عامل این حمله “شناخته شده” است.
آدامو گفت: “ما به شما اطمینان می دهیم كه با همكاران جامعه خود تلاش خواهیم كرد تا این دانشجویان بدون آسیب برگردند.”
این منطقه به طور فزاینده ای مرکز باند های جنایتکار است که به روستاها حمله می کنند ، پس از غارت و سوزاندن خانه ها ساکنان را می کشند و می ربایند.
معلوم است که راهزنان در اردوگاه هایی در جنگل روگو ، که از زامفارا ، کاتسینا ، کادونا و نیجر عبور می کند ، پنهان شده اند. با وجود اعزام نیروها ، حملات مرگبار همچنان ادامه دارد.
این باندها عمدتاً انگیزه مالی دارند و گرایش ایدئولوژیکی مشخصی ندارند.
اما نگرانی های فزاینده ای وجود دارد که توسط جهادی های شمال شرقی که شورش یک دهه ای را برای ایجاد یک دولت اسلامی انجام می دهند ، نفوذ کرده است.
آخرین حادثه آدم ربایی سه سال پس از ربوده شدن 111 دختر مدرسه توسط جهادگران در داپچی و نزدیک به هفت سال پس از ربودن 276 دختر از Chibok در حمله ای رخ داد که جهان را شوکه کرد.
ایداع حسن ، مدیر اندیشکده مرکز دموکراسی و توسعه مستقر در ابوجا گفت: “نیجریه از نظر ناامنی نیاز به اعلام وضعیت اضطراری دارد.”
“دولت باید مدارس و همچنین فوراً امنیت آنها را تأمین کند ، در غیر این صورت () حملات به مدارس Chibok ، Dapchi و Kankara دیگران را به کار بدتر ترغیب می کند.”

[ad_2]

By saliR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *