[ad_1]

واشنگتن: گروه ناو هواپیمابر ایالات متحده به سرپرستی یو اس اس تئودور روزولت وارد می شود دریای چین جنوبی در آخر هفته به منظور حمایت از “آزادی دریاها” در طول نگرانی ایالات متحده در مورد تنش بین چین و تایوان و پکن برای تحکیم برنامه دریایی خود.
در همین حال تایوان از حمله به بمب افکن ها و جنگنده های چینی در منطقه شناسایی پدافند هوایی خود خبر داده است.
گشت فقط چند روز بعد می رسد جو بایدن او به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده سوگند یاد کرد و یک سال تظاهرات مکرر قدرت نظامی توسط پکن و واشنگتن را دنبال کرد.
تنش های منطقه ای
چین از کشتی های آمریکایی در دریای چین جنوبی در نزدیکی جزایری که کنترل ، ادعا یا ساخت می کند و به تاسیسات نظامی تبدیل شده شکایت کرده است.
دولت های ترامپ و اوباما چنین گشت هایی را به طور منظم انجام می دهند ، ظاهراً ادعای چین برای “نه خط تیره” برای صلاحیت در تقریباً کل دریای چین جنوبی را به چالش می کشند ، دادگاه داوری بین المللی حکم داد که هیچ مبنای قانونی وجود ندارد.
فرماندهی هند و اقیانوس آرام ایالات متحده گفت كه گشت در روز شنبه “باید آزادی دریاها را تضمین كند (و) برای ارتقا security امنیت دریایی مشاركتی ایجاد كند” ، پیشنهاد می دهد بایدن ، و همچنین استراتژی “اصلی” دولت اوباما ، كه معاون رئیس جمهور بوده است ، به تعامل عمیق تر و ایجاد اتحاد در جنوب شرقی آسیا ادامه دهید تا از ایجاد سلطه منطقه ای در چین جلوگیری کند.
آب معیوب
مالزی ، ویتنام ، فیلیپین و برونئی و همچنین تایوان ادعاهای سرزمینی را دارند و عمدتا از حضور ایالات متحده استقبال می كنند ، عمدتا به عنوان آزمایش نظامی شدن چین و ناوگان گسترده حفاظت از ساحل و ماهیگیری آن.
سال گذشته ، کشورهای جنوب شرقی آسیا ابراز نگرانی کردند که تشدید تنش ها بین ایالات متحده و چین می تواند منجر به یک درگیری نظامی شود ، احتمال ایجاد اختلالات عمده در یک مسیر حیاتی تجاری که پیامدهای مخربی برای اقتصاد آنها خواهد داشت.
ایالات متحده چین را به آزار و اذیت و تلاش برای ایجاد “امپراتوری دریایی” متهم کرده و چندین دور تحریم را علیه شرکت های دولتی چینی در ساخت جزایر مصنوعی اعلام کرده است.
چین ایالات متحده را مداخله خارجی در منطقه ای می داند كه خود را نیرویی برای صلح و ثبات می داند.
رناتو دو کاسترو ، کارشناس دفاع در دانشگاه د لا سال در مانیل ، گفت: “این معمولاً یک تجارت برای رقابت استراتژیک است” و افزود که گشت ایالات متحده “هم اطمینان بخش و هم نگران کننده بود.”
وی افزود: “دولت بایدن نمی تواند در سیاست خارجی ضعف نشان دهد.”
اختلال ویروس
تنش ها در نتیجه آنچه تاكتیك های نادرست چین برای پیشبرد ادعاهای ارضی خود در حالی كه همسایگانش با اپیدمی های ویروس كرونا می جنگند ، افزایش یافته است.
ویتنام و فیلیپین به ایجاد مناطق اداری توسط چین در جزایر مورد اختلاف پاراسل و جزایر اسپراتلی اعتراض کردند. این اعتراضات همچنین به دنبال تمرینات نظامی چین در نزدیکی پاراسلسوس از جمله پرتاب موشکهای بالستیک از چندین مکان در آبهای مجاور انجام شد.
نگهبانان ساحلی و کشتی های نظارتی چین بارها در سال 2020 در مجاورت اکتشاف انرژی در توطئه های دریایی مورد سوited استفاده مالزی و ویتنام ردیابی شده و فعالیت ها را مختل کرده و منجر به چندین هفته درگیری می شود.
خطا به جلو؟
گرچه مستقیماً به هم متصل نبود ، اما گشت ایالات متحده یك روز پس از تصویب قانونی توسط چین به مرزبانان ساحلی خود برای گشودن آتش به روی كشتی های خارجی آمد. این می تواند با توجه به ادعاهای رقابتی ارضی و مسافت های عظیم ناوگان گارد ساحلی چین ، خطر درگیری را افزایش دهد.
این لایحه که به گفته چین مطابق با رویه بین المللی است ، به پرسنل گارد ساحلی اجازه می دهد تا ساختار سایر کشورها را بر روی صخره هایی که ادعا می کنند تخریب کنند و همچنین در آبهای مورد ادعای چین سوار و بازرسی از کشتی های خارجی شوند.
ها هوانگ هاپ ، عضو موسسه یوسف اسحاق در موسسه ISEAS سنگاپور ، گفت: “این قانون خطر حوادث غیرمترقبه در دریا را افزایش می دهد” و افزود كه این می تواند هشدار برای واشنگتن تلقی شود.
چندین تحلیلگر انتظار دارند كه ایالات متحده به گشت زنی خود ادامه دهد و روابط خود را با كشورهای ساحلی تقویت كند و چین نیز تمرینات نظامی خود را افزایش داده و هرگونه تلاش برای از سرگیری فعالیتهای انرژی را در آبهایی كه خود می داند ، متوقف كند.

[ad_2]

By saliR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *