[ad_1]

NAYPYITAW: آژانس دولتی میانمار مسئول پروازهای هوایی گفته است که پروازهای مسافربری در این کشور را به حالت تعلیق درآورده است. سفارت آمریکا که در میانمار در صفحه فیس بوک خود گفت که جاده فرودگاه بین المللی یانگون ، بزرگترین شهر این کشور ، روز دوشنبه بسته شد.
توییتر گفت “گزارش ها نشان می دهد که همه فرودگاه های میانمار بسته شده اند.”

سفارت آمریکا همچنین “سیگنال امنیتی” صادر کرد مبنی بر اینکه بازداشت رهبر میانمار شناخته شده است. اونگ سان سوچی و تعلیق برخی از خدمات اینترنتی ، از جمله در یانگون.
در این گزارش با استفاده از نام قبلی میانمار آمده است: “احتمال ناآرامی های مدنی و سیاسی در برمه وجود دارد و ما همچنان وضعیت را رصد خواهیم کرد.”
وزارت امور خارجه آمریكا پیش از این بیانیه ای صادر كرد و در آن اظهار داشت كه از اشغال ارتش در روز دوشنبه “نگران” شده است.
چین گفت هنوز در حال جمع آوری اطلاعات درباره وقایع روز دوشنبه در میانمار است.
چین یکی از مهمترین شرکای اقتصادی میانمار است و میلیاردها دلار در معادن ، زیرساخت ها و خطوط لوله گاز در کشور جنوب شرقی آسیا سرمایه گذاری کرده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه وانگ ونبین در یک نشست خبری روزانه گفت: “ما آنچه در میانمار اتفاق افتاد را یادداشت کردیم و اکنون در مورد اوضاع آگاهی داریم.”
وی افزود: چین همسایه دوستانه میانمار است. امیدواریم همه احزاب میانمار در چارچوب قانون اساسی و قانونی با اختلافات خود به درستی برخورد کنند و ثبات سیاسی و اجتماعی را حفظ کنند.
در حالی که چین حاکم است حزب کمونیست این رژیم تمایل به طرفداری از رژیم های اقتدارگرای دیگر دارد ، سابقه ای ناپایدار در ارتش میانمار دارد ، که گاهی اوقات به مبارزات خود علیه گروه های اقلیت قومی چینی و تجارت مواد مخدر در طول مرز کوهستانی آنها مرتبط است.
ارتش میانمار گفته است كه در پایان وضعیت اضطراری یك ساله كه روز دوشنبه هنگام كنترل این كشور اعلام كرد و رهبر آنگ سان سوچی را بازداشت كرد ، انتخابات جدید را برگزار خواهد كرد.
این اعلامیه در تلویزیون تحت کنترل ارتش میاوادی پس از اعلامیه قبلی مبنی بر تهدید ثبات ملی ، کلیه عملکردهای دولت براساس مقرره ای در قانون اساسی 2008 که تحت حاکمیت ارتش صادر شده بود ، به ژنرال ارشد مین آنگ هلاینگ منتقل می شود.
در این بیانیه آمده است که پس از انتخابات ، ارتش قدرت را به برنده تحویل خواهد داد.
اتحادیه ملی دموکراسی سو کی در انتخابات عمومی نوامبر گذشته پیروزی چشمگیری کسب کرد و حزب تحقق همبستگی و توسعه مورد حمایت ارتش را تحقیر کرد.
ارتش گفت این اقدام به این دلیل انجام شده است كه دولت سوچی نتوانست به ادعاهای تقلب گسترده رای دهندگان و سایر موضوعات مربوط به انتخابات پاسخ دهد.
دبیرکل سازمان ملل آنتونیو گوترش بازداشت رهبران غیرنظامی میانمار را به شدت محكوم كرد زیرا ارتش اعلام كرد كه این كشور برای یك سال كنترل این كشور را در دست خواهد گرفت.
وی “ابراز نگرانی جدی” نسبت به اعلامیه انتقال کلیه اختیارات قانونگذاری ، اجرایی و قضایی به ارتش.
استفان دوژاریک سخنگوی سازمان ملل گفت: “این تحول ضربه بزرگی به اصلاحات دموکراتیک میانمار است.”
گوترش گفت که انتخابات نوامبر گذشته حکم قدرتمندی را برای لیگ ملی دموکراسی سوچی فراهم کرد.
اعلام كنترل ارتش در اولين روز زماني بود كه پارلمان ميانمار پس از انتخابات نوامبر تشكيل جلسه داد.
ارتش می گوید این انتخابات با تقلب همراه بود ، اما کمیسیون انتخابات هفته گذشته این ادعاها را به عنوان مدارک مفقود رد کرد.
گروه های مدافع حقوق بشر خواستار آزادی فوری آنگ سان سوچی و دیگر رهبران غیرنظامی در میانمار هستند.
صبح دوشنبه ، روزی که پارلمان میانمار قرار بود با اعضای جدیدی که پس از انتخابات نوامبر قسم خورده بودند ، تصاحب نظامی در این کشور اعلام شد.
ارتش ادعا می کند که انتخابات با تقلب آلوده شده است ، اما کمیسیون انتخابات این ادعاها را به عنوان شواهد گمشده رد کرده است.
دیده بان حقوق بشر از ایمنی چهره های بازداشت شده ابراز نگرانی کرد.
فیل رابرتسون ، معاون مدیر HRW در آسیا گفت: “اقدامات ارتش نشان دهنده بی توجهی شدید به انتخابات دموکراتیک در ماه نوامبر و حق مردم میانمار برای انتخاب دولت خود است.”
عفو بین الملل خاطرنشان کرد که خشونت و کشتارهای غیرقانونی باعث کودتاهای گذشته شده و نیروهای مسلح میانمار را به خویشتنداری فرا خوانده است.
عفو بین الملل گفت: “دستگیری همزمان فعالان برجسته سیاسی و مدافعان حقوق بشر پیامی هولناک را نشان می دهد که مقامات نظامی هیچ گونه اختلاف نظر را تحمل نخواهند کرد.”
رهبران منطقه آسیا و اقیانوسیه نگران اقدامات ارتش در میانمار و بازداشت رهبران ارشد غیرنظامی هستند.
تلویزیون نظامی میانمار صبح دوشنبه گزارش داد که ارتش برای مدت یک سال کنترل کشور را در دست گرفته و سوچی و دیگران بازداشت شده اند.
این اقدام در روزی انجام شد که پارلمان میانمار قرار بود با اعضای جدیدی که پس از انتخابات نوامبر قسم خورده بودند دیدار کند.
نخست وزیر استرالیا ، اسکات موریسون ، مخالفت کشورش را با هرگونه تلاش برای تغییر نتایج انتخابات تکرار کرد و از همه احزاب خواست تا به هنجارهای دموکراتیک پایبند باشند.
دبیر ارشد ژاپن ، كاتسونوبو كاتو گفت كه دولت به شهروندان ژاپنی توصیه ایمنی كرده است تا در صورت درگیری احتمالی هوشیار باشند.
کاتو گفت: “ژاپن بر این باور است که حل و فصل مسالمت آمیز مسئله از طریق گفتگو بین کشورهای مرتبط بر اساس یک روند دموکراتیک مهم است.”[ad_2]

By saliR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *