[ad_1]

YANGON: خدمات فیس بوک در میانمار روز پنجشنبه ، چند روز پس از قدرت گرفتن ارتش ، نقض شد ، زیرا رئیس سازمان ملل آنتونیو گوترش هشدار داد که جهان باید برای اطمینان از کودتای نظامی شکست می خورد
روز دوشنبه هنگامی که نیروها یک رهبر واقعی را بازداشت کردند ، میانمار به حکومت مستقیم نظامی بازگشت اونگ سان سوچی و سرکردگان غیرنظامی دیگر در یک سلسله حملات در سحر ، به آزمایش کوتاه کشور با دموکراسی پایان دادند.
این کودتا موجب محکومیت بین المللی شده است و بیم آن می رود که ارتش 54 میلیون نفر را به دهه های گذشته بازگرداند قانون حکومت نظامی این میانمار را به یکی از فقیرترین و سرکوبگرترین ملتهای آسیا تبدیل کرد.
با بازگشت سربازان و خودروهای زرهی به خیابانهای شهرهای بزرگ ، تصرف در این خیابان با اعتراضات عمده خیابانی روبرو نشد.
اما مردم برای ابراز مخالفت و به اشتراک گذاشتن برنامه هایی برای نافرمانی مدنی ، به ویژه در فیس بوک – که برای بسیاری از میانمار دروازه ای برای ورود به اینترنت است ، به شبکه های اجتماعی سرازیر شدند.
ناظران فیس بوک و اینترنت روز پنجشنبه تأیید کردند ارائه دهندگان خدمات دسترسی به برخی سرویس ها ، از جمله خود فیس بوک ، پیام های آن را محدود کنید ap، واتس اپ و اینستاگرام.
سخنگوی شرکت به خبرگزاری فرانسه گفت: “ما می دانیم که در حال حاضر دسترسی به فیس بوک برای برخی افراد به خطر افتاده است.”
“ما از مقامات می خواهیم ارتباطات خود را برقرار کنند تا افراد در میانمار بتوانند با خانواده و دوستانشان ارتباط برقرار کنند و به اطلاعات مهم دسترسی داشته باشند.”
NetBlocks ، نظارت بر قطع شدن اینترنت در سراسر جهان ، گفت بسیاری از ISP ها در میانمار دسترسی را محدود می كنند “زیرا اپراتورها از دستور مسدود كردن آشكار تبعیت می كنند.”
مین آونگ هلینگ ، فرمانده ارتش ، گفت: “کودتا باید شکست بخورد” و جامعه بین المللی را به مبارزه وا داشت.
روز چهارشنبه ، گوترش ، دبیرکل سازمان ملل متحد گفت که وی ژنرال های میانمار را تحت فشار قرار می دهد تا در شدیدترین اظهار نظرهای خود تاکنون روند را تغییر دهند.
گوترش به واشنگتن پست گفت: “ما همه تلاش خود را برای بسیج همه بازیگران اصلی و جامعه بین المللی انجام خواهیم داد تا فشار کافی را به میانمار وارد كنیم تا مطمئن شویم این کودتا ناكام است.”
وی افزود: “پس از انتخاباتی كه من فكر می كنم به طور عادی و پس از یك دوره طولانی انتقال صورت گرفت ، كاملاً غیر قابل قبول است كه نتایج انتخابات و خواست مردم را برگرداند.”
مین اونگ هلینگ کودتای خود را با اتهامات تقلب گسترده رای دهندگان در جریان انتخابات نوامبر ، که ناظران بین المللی و ناظر خود میانمار آن را به طور کلی عادلانه و آزاد اعلام کردند ، توجیه کرد.
سوچی ، که از زمان بازداشت تاکنون در ملا عام دیده نشده است ، با اتحادیه ملی دموکراسی (NLD) ، در حالی که طرفداران احزاب نظامی یک ضرب و شتم دریافت کردند ، پیروزی چشمگیری را کسب کرد.
قانون اساسی مربوط به دوران حکومت میانمار تضمین می کند که ارتش نفوذ قابل توجهی از جمله یک چهارم کرسی های پارلمان و کنترل وزارتخانه های مهم را حفظ می کند.
اما تحلیلگران می گویند كه ژنرال های ارشد می ترسند كه تأثیر آنها كاهش یابد و از ادامه درخواست سوچی برای رای دهندگان دلسرد می شوند.
مقامات روز چهارشنبه برای توجیه ادامه بازداشت یک کیفرخواست مبهم علیه 75 ساله تشکیل دادند.
به گفته حزب او ، وی پس از یافتن واكی واكی های ثبت نشده در خانه وی ، به دلیل واردات و صادرات میانمار ، وی به جرمی متهم شده است.
یک اتهام غیر متعارف تحت قانون مدیریت فاجعه در کشور علیه رئیس جمهور وین مینت حول وی چرخید ، که گفته می شود سال گذشته با جمع آوری رای دهندگان در پی تبلیغات انتخاباتی اقدامات ضد ویروس کرونا را نقض کرده است.
ایالات متحده گفته است که از این اتهامات “نگران” است.
– توانایی های محدود – ارتش میانمار یک سال وضعیت اضطراری اعلام کرده و گفته است پس از رسیدگی به ادعاهای خود مبنی بر بی نظمی رای دهندگان ، انتخابات جدید را برگزار خواهد کرد.
این خشم بزرگی را در ملت برانگیخت. اما مخالفت های نظامی مملو از خطر است.
در طول حکومت حکومت نظامی ، مخالفت با هزاران فعال – از جمله سوچی – که سالها در بازداشت بودند برداشته شد.
سانسور گسترده بود و ارتش اغلب به ویژه در جریان اعتراضات گسترده در سال 1988 و 2007 از نیروی مرگبار استفاده می کرد.
دولت جدید قبلاً هشدار داده است و به مردم می گوید هر چیزی را كه می تواند “تشویق به شورش ها یا اوضاع ناپایدار باشد” نگویید یا منتشر نكنید.
شورای امنیت سازمان ملل روز سه شنبه جلسه فوق العاده ای برگزار کرد ، اما در مورد بیانیه محکومیت کودتا توافق نکرد.
برای تصویب ، به حمایت چین و روسیه احتیاج داشت که هر دو دارای وتو دائمی هستند. شورای امنیت عضو و طرفداران اصلی میانمار در سازمان ملل هستند.
دیپلمات ها گفتند روسیه و چین خواستار زمان بیشتری برای تصحیح پاسخ شورای امنیت هستند.
فرصت های بین المللی ممکن است محدود باشد.
ژنرال های ارشد مانند مین آونگ هلاینگ در حال حاضر پاریس بین المللی هستند و تحت تحریم های ایالات متحده برای سرکوب وحشیانه ارتش مسلمانان روهینگیا در میانمار ، فعالیت های بازپرس سازمان ملل به عنوان نسل کشی توصیف شده است.
ارتش همچنین دهه ها تجربه در لغو و دور زدن تحریم های حکومت نظامی حکومتی دارد.

[ad_2]

By saliR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *