[ad_1]

یانگون: میانمارارتش با یک کودتای بی خون ، قدرت را بدست گرفت و یک رهبر منتخب دموکراتیک را بازداشت کرد اونگ سان سوچی همانطور که وضعیت اضطراری یک ساله را وضع کرد.
مداخله یک دهه حکومت غیرنظامی در میانمار را به پایان رساند و ارتش توقیف قدرت را توجیه کرد و ادعا کرد که در انتخابات نوامبر سوچی لیگ ملی برای دموکراسی حزب (NLD) یک پیروزی چشمگیر را به دست آورد.
این کودتا محکومیت جهانی را به همراه داشت ، ایالات متحده خواستار احیای فوری دموکراسی بود.
میو نونت ، سخنگوی حزب ، ساعاتی قبل از تشکیل مجلس برای اولین بار از زمان انتخابات ، قبل از طلوع آفتاب ، سو کی و رئیس جمهور وینگ مینت را در پایتخت نایپیدو بازداشت کردند.
ارتش با نیروهای مسلح ، کامیون ها و نفربرهای زرهی جاده های اطراف پایتخت را بست. هلی کوپترهای نظامی بر فراز شهر پرواز کردند.

ارتش سپس یک وضعیت اضطراری یک ساله را در کانال تلویزیونی خود اعلام کرد و اعلام کرد که ژنرال سابق مایینت سو برای سال آینده سرپرست خواهد بود.
وی ادعا می کند که “بی نظمی های عظیمی” در نظرسنجی های نوامبر رخ داده است که کمیسیون انتخابات نتوانسته است به آنها پاسخ دهد.
در این بیانیه آمده است: “از آنجا که وضعیت باید مطابق قانون حل شود ، وضعیت اضطراری اعلام می شود.”
ارتش بعد از یک سال وضعیت اضطراری قول انتخابات جدید را داد.
در بیانیه ای از صفحه رسمی ارتش در فیس بوک آمده است: “ما یک دموکراسی چند حزبی واقعی را انجام خواهیم داد … با تعادل و عدالت کامل.”
بر اساس پستی که در صفحه رسمی حزب وی در فیس بوک منتشر شد ، سوچی قبل از دستگیری بیانیه مقدماتی صادر کرد و از مردم خواست “کودتا را قبول نکنند”.
ارتش به سرعت با مهار جدی اینترنت و ارتباطات تلفن همراه در سراسر کشور ، برای فرو نشاندن اختلافات وارد عمل شد.
که در یانگون، به گفته یک روزنامه نگار از خبرگزاری فرانسه ، پایتخت سابق ، که همچنان مرکز خرید میانمار است ، سربازان ساختمان شهرداری را قبل از اعلامیه تصرف کردند.
خبرگزاری فرانسه چندین کامیون را در یانگون دید که حامیان ارتش را با پرچم های میانمار و فریاد سرودهای ملی گرایانه حمل می کردند و برخی از اعضای NLD گفتند که نیروهای امنیتی به آنها دستور داده اند در خانه بمانند.
منابع احزاب به خبرگزاری فرانسه گفتند ، در جای دیگر ، وزیر امور خارجه کارن و چندین وزیر منطقه دیگر برگزار شد.
با این وجود ارتش در خیابانهای یانگون نیرو اعزام نکرد.
واشنگتن به سرعت به این خبر واکنش نشان داد.
سخنگوی کاخ سفید ، جن پسکی گفت: “ایالات متحده با هر گونه تلاش برای تغییر نتیجه انتخابات اخیر یا جلوگیری از انتقال دموکراتیک میانمار مخالف است و در صورت عدم عکس العمل این اقدامات علیه افرادی که مسئول آن هستند اقدام خواهد کرد.”
دبیرکل سازمان ملل آنتونیو گوترش ، اتحادیه اروپا ، انگلیس و استرالیا از جمله دیگر محکومین کودتا بودند.
چین از انتقاد از کسی امتناع ورزیده است ، در عوض همه کشورها را به “حل اختلافات” فراخوانده است.
نظرسنجی های نوامبر در میانمار تنها دومین انتخابات دموکراتیک بود که این کشور از زمان خارج شدن از چنگال 49 ساله ارتش در سال 2011 دیده است.
NLD بیش از 80 درصد آرا را به دست آورد – از سال 2011 حمایت خود را افزایش داده است.
سوچی 75 ساله ، به دلیل مخالفت با ارتش ، شخصیتی بسیار محبوب در میانمار است که در دوران دیکتاتوری قبلی ، بیشتر دو دهه را در حبس خانگی به سر برد.
اما ارتش هفته ها است که از این که نظرسنجی ها با بی نظمی همراه است شکایت دارد و می گوید بیش از 10 میلیون پرونده کلاهبرداری در رای دهندگان کشف شده است.
هفته گذشته ، ژنرال مین آنگ هلینگ ، رئیس ستاد ارتش گفت که قانون اساسی میانمار در سال 2008 می تواند تحت شرایط خاص “لغو” شود.
از زمان استقلال از انگلیس در سال 1948 ، میانمار دو کودتای قبلی دیده است ، یک مورد در سال 1962 و یک مورد در سال 1988.
مخالفت قبلی سوچی با ارتش جایزه صلح نوبل را برای وی به ارمغان آورد.
اما چهره بین المللی وی در دوران حکومت وی ​​مخدوش شد ، زیرا وی از ارتش مورد حمایت روهینگیای 2017 در این کشور دفاع کرد.
حدود 750،000 روهینگیا در طی کارزاری که به گفته محققان سازمان ملل ، نسل کشی بود ، مجبور به فرار به همسایه بنگلادش شدند.
سوچی برای دفاع از میانمار در برابر این اتهامات به سازمان ملل رفت.
سوچی تنها رهبر واقعی در میانمار بود ، زیرا ارتش بندي را در قانون اساسي درج كرده است كه وي را از رياست جمهوري منع كرده است.
قانون اساسی 2008 همچنین با حفظ کنترل بر وزارتخانه های کشور ، مرز و وزارت دفاع ، ارتش را به عنوان یک نیروی قابل توجه در دولت حفظ خواهد کرد.
اما سو كي براي دور زدن بندي كه مانع از رياست جمهوري وي مي شود ، از طريق نقشي جديد به عنوان “مشاور دولت” رهبري كشور را بر عهده گرفت.
سو ماینت آنگ ، تحلیلگر سیاسی به خبرگزاری فرانسه گفت: “از نظر (نظامی) ، كنترل قابل توجهی بر روند سیاسی از دست داده است.”

[ad_2]

By saliR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *