[ad_1]

در حالی که او برای پایان دادن به چهار سال آشفته مانند ایالات متحده آماده می شود رئيس جمهور دونالد ، با یک خطر قانونی بالقوه روبرو است ترامپ به گفته یک منبع آگاه در مورد امکان عفو ​​بحث کرده است. اما سوالاتی در مورد اینکه آیا اختیارات گسترده رئیس جمهور برای بخشش طبق قانون اساسی ایالات متحده اجازه چنین اقداماتی را می دهد وجود دارد.
وزارت دادگستری قبلاً این عقیده را داشته است که قانون اساسی اجازه اتهام رئیس جمهور فعلی را نمی دهد ، اما رئیس جمهور سابق از چنین حمایتی برخوردار نیست.
در اینجا توضیحی درباره مشکلات احتمالی قانون اساسی در مورد بخشش خود وجود دارد و اینکه چرا چنین اقداماتی پس از پایان چهارشنبه دوره ریاست جمهوری ترامپ ، به خطر قانونی خاتمه نمی دهد.
آیا بخشش از خود مشروطه است؟
هیچ پاسخ مشخصی برای این سوال وجود ندارد و قانون اساسی به صراحت به این احتمال پرداخته است. هیچ رئیس جمهوری تاکنون تلاش نکرده است ، بنابراین دادگاهها در این باره رأی نداده اند. ترامپ در سال 2018 در توییتر نوشت که “حق مطلق” بخشودگی دارد. سخنگوی کاخ سفید از اظهار نظر در مورد احتمال بخشش خودداری کرد.
بسیاری از محققان معتقدند که گذشت از خود مغایر قانون اساسی است زیرا این اصل اساسی را نقض می کند که هیچ کس نباید در پرونده خود قاضی باشد.
برخی دیگر معتقدند که بخشش از خود مشروطه است زیرا قدرت عفو بسیار اساسی در قانون اساسی گنجانده شده است. متون تاریخی روشن می سازند که بنیانگذاران ملت قرن هجدهم در مورد بخشش از خود بحث کردند ، اما تصمیم گرفتند محدودیتی صریح در این قدرت در نظر نگیرند.
در قانون اساسی آمده است که رئیس جمهور “به جز در موارد استیضاح ، حق تبرئه و بخشش جنایات علیه ایالات متحده را دارد.” طبق گفته فرانک باومن ، استاد حقوق دانشگاه میسوری ، استفاده مشترک و سابقه کلمات “اعطا” و “بخشش” نشان می دهد که قدرت رئیس جمهور در این بند به صدور بخشش برای دیگران محدود شده است.
آخرین باری که وزارت دادگستری این موضوع را تحقیق کرد ، در یادداشت 1974 وکالت دفتر شورای حقوقی بود که به این نتیجه رسید که این موضوع برای رئیس جمهور وقت مغایر قانون اساسی است. ریچارد نیکسون بخشیدن. نیکسون در همان سال در میان رسوایی سیاسی واترگیت استعفا داد.
وکیل وزارت دادگستری نوشت: “طبق قاعده اساسی که هیچ کس نمی تواند در پرونده وی قاضی باشد ، رئیس جمهور قابل بخشش نیست.”
اما در این یادداشت آمده است که نیکسون می تواند به طور موقت از سمت خود کناره گیری کند ، توسط معاون وقت رئیس جمهور وی مورد عفو قرار گرفته و سپس قدرت را بدست آورد. یادداشت 1974 هیچگونه اختیار قانونی ندارد.
بخشش های ریاست جمهوری فقط مربوط به جرایم فدرال است ، نه جرایم ایالتی.
چگونه می توان بخشش از خود را در دادگاه آزمایش کرد؟
طبق قوانین ایالات متحده ، دادگاه ها نظر مشورتی نمی دهند. کارشناسان حقوقی گفتند برای اینکه دادگاه در مورد صحت بخشش خود حکم کند ، وزارت دادگستری باید ترامپ را به جرم متهم کند و سپس به عنوان دفاع از بخشش استفاده کند.
جسیکا لوینسون ، استاد حقوق در دانشکده حقوق لویولا در کالیفرنیا ، گفت که بخشش خود می تواند فقط دادستان ها را تشویق کند تا علیه ترامپ شکایت کنند.
چرا ترامپ باید ببخشد؟
وی می تواند در چندین جبهه به اتهامات کیفری روبرو شود.
برخی از کارشناسان حقوقی به تماس تلفنی 2 ژانویه ترامپ استناد کرده اند که در آن وی از مقام عالی دولت جورجیا خواسته است “رأی کافی” برای جبران خسارت در انتخابات ریاست جمهوری 3 نوامبر “پیدا” کند. جو بایدن در کشور. آنها گفتند که این تماس می تواند قانون فدرال و ایالت را نقض کند.
قانون گرجستان در برابر “درخواست مجرمانه کلاهبرداری در انتخابات” ، غیرممکن است که شخص به عمد درخواست ، خواستگاری ، فرماندهی یا تلاش برای ترغیب شخص دیگری به تقلب در انتخابات را داشته باشد. یک قانون فدرال جداگانه تلاش غیرقانونی برای “محروم کردن یا فریب” مردم از “روند انتخابات صادقانه و بی طرفانه” را انجام می دهد.
ترامپ احتمالاً ادعا می کند که او به سادگی نظرات شخصی خود را به مقام رسمی ابراز داشته و به او دستور دخالت در انتخابات را نداده است.
برخی از وکلای دادگستری می گویند ترامپ می تواند با سخنرانی التهابی که در 6 ژانویه برای هزاران هوادار ایراد کرد ، کمی قبل از سقوط جمعیت به پایتخت ایالات متحده و نقض گواهی کنگره پیروزی بایدن با ارسال قانونگذاران پنهان شوید و پنج نفر را کشته بگذارید. وکلای دیگر گفتند ، ترامپ می تواند استدلال محکمی کند که اظهارات وی با ضمانت قانون اساسی در آزادی بیان محافظت می شود.
ترامپ ممکن است به دلیل نقض قوانین ایالتی در معرض دادستان باشد. سیروس ونس ، دادستان منطقه منهتن ، در حال حاضر تحقیقات در مورد کلاهبرداری مالیاتی در تجارت ترامپ را رهبری می کند ، اگرچه هنوز اتهامی وارد نشده است. ترامپ این تحقیقات را با انگیزه سیاسی خواند.
تا چه اندازه می توان بخشش از خود را تدوین کرد؟
بخششی برای بخشش های بسیار گسترده وجود دارد. سرانجام ، نیکسون “بخشش کامل و بدون قید و شرط” را از جانشین خود ، جرالد فورد دریافت کرد. این بخشش نیکسون را از “هرگونه جنایتی که ممکن است به عنوان رئیس جمهور علیه آمریکا مرتکب شده باشد” پاک کرد.
دادگاه عالی ایالات متحده هرگز در مورد قانونی بودن این بخشش گسترده حکم نداده است. برخی از محققان استدلال می كنند كه بنیانگذاران ملت هدف خاص بخشیدن عفوها بوده و محدودیت ضمنی در دامنه آنها وجود دارد.
آیا گذشت می تواند پیشگیرانه باشد؟
بخشودگی نمی تواند رفتار آینده را تحت پوشش قرار دهد ، اما بخشودگی می تواند به این معنا پیشگیرانه باشد که می تواند رفتاری را پوشش دهد که هنوز به مراحل قانونی منجر نشده است.
بخشش نیکسون یک نمونه است و موارد دیگری نیز وجود دارد. در سال 1977 ، رئیس جمهور جیمی کارتر پیشگیرانه صدها هزار “توطئه گر که از تعهد دولت برای خدمت در جنگ ویتنام فرار می کنند” عفو می کند.

[ad_2]

By saliR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *